Israel i Eurovision Song Contest 2018

Schlagerpinglan: På denna sida samlar jag allt som rör Israels planer inför Eurovision Song Contest 2018, inklusive länkar till allt jag skriver om landet på bloggen samt, för att sätta de nya ESC-planerna i ett sammanhang, landets tio senaste bidrag och resultat i tävlingen: Israel

De israeliska ESC-2018-planerna i korthet:

TV-bolag: IPBC (Kan)
Artist-val: “HaKokhav HaBa” / “The Next Star for Eurovision” (“Rising Star”)
Datum: Artisten Netta Barzilai utsågs genom “HaKokhav HaBa”-finalen den 13:e februari
Tävlingsbidraget “Toy” presenteras den 10:e/11:e mars
♥ Israel har startnummer 7 i den första semifinalen av ESC 2018, den 8:e maj

Israels ESC 2018-bidrag:

“TOY”, Netta Barzilai officiell musikvideolive i Tel Avivlive i AmsterdamSagi Kariv Remixakustisk versioneurovision.tv (låttext + info)
(text & musik: Doron Medalie, Stav Beger)

Resultatet av finalen av Israels “HaKokhav HaBa” – 13:e februari:

Resultatet av den andra omröstningen: Juryröster Tittarröster Summa
1. Netta Barzilai 104 p. 106 p. 210 p.
2. Jonathan Mergui 88 p. 117 p. 205 p.
3. Riki Ben Ari 78 p. 47 p. 125 p.

Resultatet av den första omröstningen:
Duell 1
Jonathan Mergui 90% till Andra Rundan
Chen Aharoni 72% 4:e-plats
Duell 2
Riki Ben Ari 81% till Andra Rundan
Netta Barzilai 74% räddad av juryn

Så här väljer Israel ut sitt Eurovision-bidrag 2018:

Efter att TV-bolaget IBA, som legat bakom alla Israels ESC-bidrag genom tiderna, lades ned 2017 så var det oklart om Israel kunde fortsätta att delta i Eurovision Song Contest.
TV-bolaget IPBC är ännu ej en fullvärdig medlem av EBU, beslutet väntas i december 2017, men de uppges ha tecknat ett avtal med EBU som innebär att de kan delta i Eurovision Song Contest, Junior Eurovision Song Contest och Eurovision Young Dancers.
Talangshowen “HaKokhav HaBa” / “The Next Star for Eurovision“, som denna gång beräknas bestå utav 20 shower och inleds den 29:e oktober, kommer att utse Israels representant i ESC 2018.
Asi Azar och Rotem Sela är återigen programledare. Nytt för i år är att de i auditionsfasen kan rädda vidare upp till fem artister* som inte uppnår kvalgränsen.
Juryn består utav Harel Skaat (“Milim”, 2010), Keren Peles (var aktuell för ESC 2009), Asaf Amdurski (sångare, låtskrivare och producent), Static & Ben-El Tavori (popartister med bl.a. låten “Barbie” på meritlistan).
“The Next Star” inleds med ett antal auditionsshower där artisterna behöver få 70% av rösterna för att gå vidare. Varje jurymedlemm kan rösta “JA” eller “NEJ” och förfogar över vars 10% av rösterna. Dessa röster räknas sedan ihop med publikens röster innan slutresultatet fastställs.
Finalen av “The Next Star”, som avgörs den 13:e februari, står mellan de fyra artister som tog sig vidare från semifinalen. Vinnaren får representera Israel i ESC 2018 med en låt som väljs ut internt efter finalen. (Deadline att skicka in bidrag är satt till den 19:e februari.)
Netta Barzilai vann den nationella finalen och kommer att få tävla med det internvalda bidraget “Toy” som beräknas att presenteras den 10:e mars.

Artister som gått vidare till finalen av “The Next Star”:

Netta Barzilai
Chen Aharoni
Riki Ben Ari
Jonathan Mergui

Resultatet av “The Next Star” – Fas 3:

Heat 1 – 4:e januari:
(se framträdandena på mako.co.il)
Duell 1 Duell 3
Rinat Bar (77%) Tal Mizrahi (49%)
Riki Ben Ari (82%) Netta Barzilai (79%)
Duell 2 Duell 4
Jonathan Mergui (88%) Ravit Batashvili (82%)
Axum (74%) Ofir Harush (68%)
Heat 2 – (del 1) 7:e januari:
(se framträdandena på mako.co.il)
Duell 1 Duell 3
Chen Aharoni (80%) Eden Meiri (63%)
Shir Baruch (30%) Shir Gadasi (26%)
Duell 2 Duell 4
The Choice (56%) Shay & Gilad (71%)
Sarit Hativa (60%) Adva Omer (49%)
Heat 2 – (del 2) 8:e januari:
(se framträdandena på mako.co.il)
Duell 1 Duell 2
Jaki Gaforov (52%) Howie Danao (56%)
José Steinberg (63%) Gal Yaakobi (36%)
De två wildcard:en
Rinat Bar Adva Omer
Heat 3 – 14:e januari:
(se framträdandena på mako.co.il)
Duell 1 Duell 2 Duell 3
Rinar Bar (50%) José Steinberg (82%) Ravit Batashvili (76%)
Howie Danao (82%) Shay & Gilad (36%) Riki Ben Ari (56%)
Andra rundan
Shay & Gilad (50 %)
Rinat Bar (49 % – drog sig ur tävlingen)
Riki Ben Ari (vidare utan att framträda)
Heat 4 – 21:a januari:
(se framträdandena på mako.co.il)
Duell 1 Duell 2 Duell 3
Sarit Hativa (53%) Eden Meiri (56%) Chen Aharoni (71%)
Adva Omer (83%) Netta Barzilai (73%) Jonathan Mergui (62%)
Andra rundan
Sarit Hativa (30%)
Eden Meiri (80%)
Jonathan Mergui (89%)
Heat 5 – 22:a januari:
(se framträdandena på mako.co.il)
Duell 1 Duell 2
Chen Aharoni & Jonathan Mergui (92%)
(Vidare i tävlingen)
José Steinberg (53%)
(Till andra rundan)
Adva Omer & Eden Meiri (66%)
(Räddade av juryn)
Riki Ben Ari (64%)
(Vidare i tävlingen)
Duell 3 Duell 4
Ravit Batashvili (74%)
(Vidare i tävlingen)
Howie Danao (69%)
(Räddad av juryn)
Shay & Gilad (36%)
(Till andra rundan)
Netta Barzilai (79%)
(Vidare i tävlingen)
Andra rundan
Shay & Gilad (28%) (Utröstad)
José Steinberg (82%) (Vidare i tävlingen)
Heat 6 – 28:e / 29:e januari:
(se framträdandena här: 28:e januari29:e januari)
Jonathan Mergui (89%) Howie Danao (75%)
Riki Ben Ari (88%) Netta Barzilai (70%)
Chen Aharoni (86%) Adva Omer (63%)
Eden Meiri (79%) José Steinberg (62%)
Ravit Batashvili (79%)
Kvartsfinalen – 4:e / 7:e februari:
(se framträdandena här: 4:e februari7:e februari)
Duell 1 Duell 2
Eden Meiri (71%)
(Till andra rundan)
Chen Aharoni (71%)
(Till semifinal)
Netta Barzilai (90%)
(Till semifinal – juryvald)
Adva Omer (44%)
(Till andra rundan)
Duell 3 Duell 4
Ravit Batashvili (56%)
(Till andra rundan)
Jonathan Mergui (78%)
(Till semifinal)
Riki Ben Ari (76%)
(Till semifinal – juryvald)
Howie Danao (61%)
(Till andra rundan)
Andra rundan
Howie Danao (85%) (Till semifinal)
Adva Omer (58%) (Utröstad)
Eden Meiri (84%) (Till semifinal)
Ravit Batashvili (77%) (Utröstad)
(Källa: wikipedia.org)
Semifinalen – 8:e / 11:e februari:
(se framträdandena här: 8:e februari11:e februari)
Duell 1
Riki Ben Ari (42%) (Till andra rundan – del 1)
Netta Barzilai (67%) (Finalist)
Andra rundan – del 1
Chen Aharoni (86%) (Finalist)
Eden Meiri (71%) (Till andra rundan – del 2)
Riki Ben Ari (75%) (Till andra rundan – del 2)
Howie Danao (52%) (Till andra rundan – del 2)
Jonathan Mergui (63%) (Till andra rundan – del 2)
Andra rundan – del 2
Duell 1 Duell 2
Riki Ben Ari (82%)
(Finalist)
Howie Danao (52%)
(Utröstad)
Eden Meiri (76%)
(Utröstad)
Jonathan Mergui (88%)
(Finalist)

Artister som gått vidare från Shortlisting Round av “The Next Star”:

Riki Ben Ari Jaki Gaforov
Jonathan Margi Ofir Harush
Adva Omer The Choice
Neta Barzilai Gal Yaakoni
Jose Steinberg Axum
Chen Aharoni Shir Gadasi
Shir Baruch Tal Mizrahi
Eden Meiri Howie Danao
The Yamanz Ravit Batashvili
Sarit Hativa Rinat Bar

Artister som gått vidare från auditionsdelen av “The Next Star”:

Show 1 – 29:e oktober (Audition 1 – del 1):
(se auditionerna på mako.co.il)
Jaki Gaforov (76% – 4 “JA”)
Adva Omer (73% – 3 “JA”)
Jonathan Margi (88% – 4 “JA”)
Mor Karbasi (59%* – 2 “JA”)
Netta Barzilai (82% – 4 “JA”)
Show 2 – 31:a oktober (Audition 1 – del 2):
(se auditionerna på mako.co.il)
Gal Yaakoni (92% – 4 “JA”)
Hagar Yefet (78% – 3 “JA”)
Chen Aharoni (94% – 4 “JA”)
Show 3 – 5:e november (Audition 2):
(se auditionerna på mako.co.il)
Riki Ben Ari (93% – 4 “JA”)
Eden Meiri (76% – 3 “JA”)
Cheo Steinberg (93% – 4 “JA”)
Tslil Goldman (88% – 4 “JA”)
Shir Baruch (72% – 2 “JA”)
Rinat Bar (79% – 4 “JA”)
Show 4 – 12:e november (Audition 3):
(se auditionerna på mako.co.il)
Yafit Casay (95% – 4 “JA”)
Yosi Pitusi (81% – 3 “JA”)
Ravit Batashvili (86% – 4 “JA”)
Shir Zarfati (72% – 3 “JA”)
The Choice (63%* – 3 “JA”)
Noa Bell (82% – 3 “JA”)
Show 5 – 19:e november (Audition 4 – del 1):
(se auditionerna på mako.co.il)
Ofir Harush (84% – 4 “JA”)
Yanir Chmiel (76% – 3 “JA”)
Orel Gilad (71% – 3 “JA”)
Tal Mizrahi (85% – 4 “JA”)
Hezi Katri (86% – 4 “JA”)
Liat Banay* (86% – 4 “JA”) (* har dragit sig ur tävlingen)
Show 6 – 20:e november (Audition 4 – del 2):
(se auditionerna på mako.co.il)
Shir Gadasi (77% – 4 “JA”)
Eden Newman Hyatt (94% – 4 “JA”)
Dori Halevi (56%* – 2 “JA”)
Show 7 – 26:e november (Audition 5 – del 1):
(se auditionerna på mako.co.il)
Osher Bachta (83% – 3 “JA”)
Lior Chen (89% – 4 “JA”)
The Yamanz (78% – 3 “JA”)
Sama Jabour (74% – 3 “JA”)
Bar Grotsky (78% – 3 “JA”)
Keshet Ben Zeev (75% – 4 “JA”)
Show 8 – 27:e november (Audition 5 – del 2):
(se auditionerna på mako.co.il)
Howie Danao (81% – 3 “JA”)
Amit Moshe Oren (75% – 4 “JA”)
Or Abramov (52%* – 2 “JA”)
Show 9 – 3:e december (Audition 6 – del 1):
(se auditionerna på mako.co.il)
Jordan Uzan (77% – 3 “JA”)
Rebecca (76% – 3 “JA”)
Stav Vaknin (81% – 3 “JA”)
Tzahi & Oded (77% – 3 “JA”)
Karin Mary Suliman (50%* – 1 “JA”)
Show 10 – 4:e december (Audition 6 – del 2):
(se auditionerna på mako.co.il)
May Tor (89% – 4 “JA”)
Eliran Elias (71% – 2 “JA”)
Show 11 – 10:e december (Audition 7 – del 1):
(se auditionerna på mako.co.il)
Ela Rubal (70% – 3 “JA”)
Ha Ostri (73% – 3 “JA”)
Sarit Hativa (61%* – 3 “JA”)
Shelli Mogilevsky (73% – 2 “JA”)
Nissim Black (73% – 4 “JA”)
Show 12 – 11:e december (Audition 7 – del 2):
(se auditionerna på mako.co.il)
Axum (71% – 3 “JA”)
Almog Kapach (82% – 3 “JA”)
Show 13 – 17:e december (Audition 8 – del 1):
(se auditionerna på mako.co.il)
Mike Uzan (72% – 2 “JA”)
Oriyan Afael (71% – 2 “JA”)
Jenny Polotsky (81% – 3 “JA”)
Shir Mizrachi (58%* – 2 “JA”)
Lior Halevi (79% – 3 “JA”)
Zohar Raziel (97% – 4 “JA”)
Show 14 – 18:e december (Audition 8 – del 2):
(se auditionerna på mako.co.il)
Barak Mizrahi (76% – 4 “JA”)
Mishell (79% – 3 “JA”)
Vicky Kleichman (43%* “JA”)
Show 15 – 21:a december (Audition 9):
(se auditionerna på mako.co.il)
Asael Tzanani (52%* – 1 “JA”)
Yakir Itzkovich Cohen (71% – 2 “JA”)
Friel Joshua Fitoussi (76% – 3 “JA”)
Maya Banai (73% – 2 “JA”)
Yossi Mark (85% – 4 “JA”)
Show 16 – 24:e december (Audition 10 – del 1):
(se auditionerna på mako.co.il)
Tangier (49%* – 1 “JA”)
Michael Kobrin (87% – 4 “JA”)
Nofar Haber (72% – 2 “JA”)
Shusha Mansour (68%* – 4 “JA”)
Show 17 – 25:e december (Audition 10 – del 2):
(se auditionerna på mako.co.il)
Michael Dahan (71% – 3 “JA”)
Snabbfakta: Israels deltagande i Eurovision Song Contest:
debutår: 1973 – deltagit 40 gånger – vunnit 3 gånger:
1978, 1979 och 1998
Israels ESC-bidrag och resultat sedan
två-semifinals-systemet infördes 2008:
2017: I Feel Alive“, IMRI (HaKokhav HaBa) 23:a i finalen
2016: Made Of Stars“, Hovi Star (HaKokhav HaBa
L’Eirovizion
)
14:e i finalen
2015: Golden Boy“, Nadav Guedj (HaKokhav HaBa
+ Internvald låt
)
9:a i finalen
2014: Same heart“, Mei Finegold (Internvald artist
+ Kdam Eurovision
)
14:e i semi 2
2013: Rak Bishvilo“, Moran Mazor (Kdam Eurovision) 14:e i semi 2
2012: Time“, Izabo (Internval) 13:e i semi 1
2011: Ding Dong“, Dana International (Kdam Eurovision) 15:e i semi 2
2010: Milim“, Harel Skaat (Internvald artist
+ Kdam Eurovision
)
14:e i finalen
2009: There Must Be Another Way“,
Noa & Mira Awad
(Internvalda artister
+ Kdam Eurovision
)
16:e i finalen
2008: The Fire In Your Eyes“, Boaz (Internvald artist
+ Kdam Eurovision
)
9:a i finalen
Israel

Nyheter ang. Israels ESC-2018-deltagande:

2018-05-07: Lyssna på en akustisk version av “Toy” (Netta)
2018-03-23: Lyssna på Sagi Kariv Remix av “TOY” (Netta)
2018-03-11: Israels Eurovision-bidrag 2018
2018-02-14: Netta Barzilai representerar Israel!
2018-02-13: Resultatet av The Next Star – Semifinalen
2018-02-13: Resultatet av The Next Star – Kvartsfinalen
2018-02-07: IPBC söker lämpliga Eurovision-bidrag
2018-02-07: Resultatet av The Next Star – Heat 6
2018-01-24: Resultatet av The Next Star – Heat 5
2018-01-22: Resultatet av The Next Star – Heat 4
2018-01-15: Resultatet av The Next Star – Heat 3
2018-01-07: Resultatet av The Next Star – Heat 2 (del 2)
2018-01-07: Resultatet av The Next Star – Heat 2 (del 1)
2018-01-05: Resultatet av The Next Star – Heat 1
2018-01-02: Resultatet av The Next Star – Shortlisting Round 2
2017-12-31: Resultatet av The Next Star – Shortlisting Round 1
2017-12-31: Resultatet av The Next Star – Show 17
2017-12-31: Resultatet av The Next Star – Show 16
2017-12-22: Resultatet av The Next Star – Show 15
2017-12-19: Resultatet av The Next Star – Show 14
2017-12-18: Resultatet av The Next Star – Show 13
2017-12-12: Resultatet av The Next Star – Show 12
2017-12-11: Resultatet av The Next Star – Show 11
2017-12-05: Resultatet av The Next Star – Show 10
2017-12-04: Resultatet av The Next Star – Show 9
2017-11-27: Resultatet av The Next Star – Show 8
2017-11-27: Resultatet av The Next Star – Show 7
2017-11-21: Resultatet av The Next Star – Show 6
2017-11-20: Resultatet av The Next Star – Show 5
2017-11-13: Resultatet av The Next Star – Show 4
2017-11-06: Resultatet av The Next Star – Show 3
2017-11-01: Resultatet av The Next Star – Show 2
2017-10-30: Resultatet av The Next Star – Show 1
2017-10-03: Israel 2018: “The Next Star for Eurovision” expanderar
2017-07-25: Israel uppges ha fått klartecken för Eurovision 2018
Se även: Israels tio bäst placerade Eurovision-bidrag

(Med reservation för felaktigheter/ändring av datum och regler. Statistiken kommer från eurovision.tv medan 2018-uppgifterna är hämtade från diverse eurovision-sidor på nätet och uppdateras kontinuerligt.)


                 

                 

     





Musik bloggar Blogglista.se