Rumänien i Eurovision Song Contest 2018

Schlagerpinglan: På denna sida samlar jag allt som rör Rumäniens planer inför Eurovision Song Contest 2018, inklusive länkar till allt jag skriver om landet på bloggen samt, för att sätta de nya ESC-planerna i ett sammanhang, landets senaste nio bidrag och resultat i tävlingen: Rumänien

De rumänska ESC-2018-planerna i korthet:

TV-bolag: TVR Webbsida: Eurovision Romania
Bidrags-val: Selecţia Naţională 2018
Datum: Final den 25:e februari

Ett av de tävlande bidragen i Rumäniens “Selecția Națională 2018” – Semifinal 1

Walking on Water“, Alexia & Matei (vinnarna av Selecția Națională 2018 – semifinal 1)

Schemat för Rumäniens “Selecţia naţională 2018”:
15:e november – 15:e december: TVR tar emot bidrag/ansökningar
18:e – 20:e december: Auditioner / Juryöverläggningar
22:a december: De utvalda bidragen presenteras
21:a januari: Semifinal 1 i Focșani 12 tävlingsbidrag
28:e januari: Semifinal 2 i Timișoara 12 tävlingsbidrag
4:e februari: Semifinal 3 i Craiova 12 tävlingsbidrag
11:e februari: Semifinal 4 i Turda 12 tävlingsbidrag
18:e februari: Semifinal 5 i Sighișoara 12 tävlingsbidrag
25:e februari: Final (15 bidrag)

Resultatet av “Selecția Națională 2018” – Semifinal 1, 21:a januari:

Placering, Bidrag, Artister Juryröster
Till Final: Marian Liliana Nicu Ilinca Viorel Summa
1. “Walking on Water”, Alexia & Matei 12 p. 12 p. 7 p. 10 p. 12 p. 53 p.
2. “Mirror”, Echoes 6 p. 7 p. 10 p. 7 p. 8 p. 38 p.
3. “Me som romales”, Eduard Santha 1 p. 5 p. 12 p. 12 p. 5 p. 35 p.
Ute ur tävlingen:
4. “Devoted”, Johnny Bădulescu 2 p. 6 p. 8 p. 8 p. 10 p. 34 p.
5. “Nobody Told Me It Would Hurt”, Alex Florea 4 p. 8 p. 6 p. 6 p. 4 p. 28 p.
6. “The Perfect Fall”, Elena Turcu 10 p. 10 p. 2 p. 2 p. 3 p. 27 p.
7. “A Love Worth Falling For”, Lina 8 p. 3 p. 3 p. 4 p. 6 p. 24 p.
8. “From Underneath”, Hellen 7 p. 4 p. 4 p. 5 p. 2 p. 22 p.
9. “Rise Up”, Liviu Anghel 3 p. 2 p. 5 p. 3 p. 7 p. 20 p.
10. “Reborn”, Waleska 5 p. 1 p. 0 p. 0 p. 1 p. 7 p.
11. “Take Me Away”, CornEL 0 p. 0 p. 1 p. 1 p. 0 p. 2 p.

Så här väljer Rumänien ut sitt Eurovision-bidrag 2018:

Trots att TV-bolaget TVR uppgivit att deras budget ännu ej klubbats så bekräftar de att Rumänien kommer att delta i Eurovision Song Contest 2018.
Dessutom har Irina Radu, TVR:s generaldirektör, gått ut och sagt att ESC är ett av deras viktigaste program och att det är därför de börjar förbereda för Rumänines 2018-deltagande så tidigt, så de kan förbereda för Selectia Nationala, förbereda vinnaren för ESC och locka till sig sponsorer och samarbetspartners.
“Selectia Nationala 2018” uppges bestå utav fem semifinaler och en final som kommer att arrangeras i sex olika rumänska städer.
Uttagningens slogan är “Eurovision förenar Rumänien!” och är en del i TV-bolagets satsning att uppmärksamma 100-årsjubileumet av Rumäniens stora unionsdag.
Tidsplanen i korthet: I november börjar de ta emot bidrag och ansökningar, i december utser en jury de deltagare som får tävla i semifinalerna som avgörs i januari och februari.
Mellan den 15:e november och 15:e december tar TVR emot anmälningar från de som vill delta i “Selectia National 2018”. Intresserade kan skicka in sina bidrag till eurovision.romania@tvr.ro eller i ett brev märkt “For the National Selection of Eurovision 2018” till Dorobanţilor Street no. 191, sector 1, Bucharest.
Artisterna kommer därefter att kallas till auditioner den 18:e – 20:e december där en jury väljer ut de artister och bidrag som får tävla i semifinalerna. De utvalda uppges bli presenterade den 22:a december.
Alla de 60 tävlande bidragen kan ni lyssna på via eurovision.tvr.ro.

“Selecția Națională 2018” – De tävlande artisterna, bidragen och låtskrivarna:

Semifinal 1, 21:a januari:
Lina – “A Love Worth Falling For”
(Lina Sanden, Gustav Nilsson, Johan Smith
Johnny Bădulescu – “Devoted”
(Michael James Down, Primoz Poglajen, Jonas Gladnikoff)
Hellen – “From Underneath”
(John Ballard, Magnus Hyden)
Eduard Santha – “Mesom romales”
(Alexandru Luft, Eduard Santha)
Echoes – “Mirror”
(Liviu Elekes, Danaila Claudiu, Pavel Petricenco)
Alex Florea – “Nobody Told Me It Would Hurt”
(Jonas Thander, Aidan O’Connor)
Waleska – “Rnacer”
(Waleska Diaz Gonzalez)
Liviu Anghel – “Rise Up”
(Bogdan Marian Paunescu)
CornEL – “Take Me Away”
(Trandafir Stefan-Suraj, Ciubotaru Cornel-Ionut)
Tom Hartis– “Teardrop Rain”
(Marius Cobianu)
Elena Turcu – “The Perfect Fall”
(Marian Nica, Alexandra Ivan)
Alexia & Matei – “Walking on Water”
(Mihai Alexandru, Alina Todasca-Dascalu)
Semifinal 2, 28:e januari:
Jukebox feat. Bella Santiago – “Auzi cum bate”
(Alex Luft, Bogdan Marinescu, Cristina Dobrescu)
Alessandro Dănescu – “Breaking Up”
(John Ballard, Jonathan Dahl, Robin Carlsson, Marcus Holmberg)
Meriem – “End the Battle”
(Meriem Vizitiu, Mihail Gheorghe, Marian Achim)
M I H A I – “Heaven”
(Michael James Down, Will Taylor, Jonas Gladnikoff, Mihai Trăistariu)
Jessie Baneș – “Lightning Strikes”
(Pelle Blarke, Ellie Wyatt)
Romeo Zaharia – “Maybe This Time”
(Fred Endersen, Olaf Owre)
Othello – “Noi suntem pădure”
(Florentin Milcof, Laura Sgarcitu)
Miruna Diaconescu – “Run for You”
(Radu Pompiu Bolfea, Marcel Prodan)
Serena – “Safari”
(Baisan Radu, Serban Diana, Nistor Mircea)
Pragu de sus – “Te voi chema”
(Calin Barcean)
Endless feat. Maria Grosu – “Thinking About You”
(Will Taylor, Jonas Gladnikoff)
Rafael & Andy – “We Are One”
(Rafael Ciobotaru, Alexandru Nuca)
Semifinal 3, 4:e februari:
Erminio Sinni & Tiziana Camelin – “All the Love Away”
(Erminio Sinni, Mauro Goldsand, Alessandro Camponeschi, Tiziana Camelin)
Zavera – “Come Back to Me”
(Florin Octav Ionescu)
Mareș Pană – “Daydreamer”
(Mareș Pană, Catalin Margarit, Georgian Marin, Stefan Adrian)
Aurel Dincă – “Fire in the Sky”
(Aurel Dincă, Victor Solomon)
Tavi Clonda – “King”
(Alex Luft, Alina Coltan, Cristina Dobrescu, Bogdan Marinescu, Alexandru Duma, Denisa Demian)
VYROS – “La La La”
(Vladimir Cioban, Mihail Cebotareco)
Diana Brătan – “Paint It Rainbow”
(Diana Brătan)
Carolina Gorun – “Reach Out for the Stars”
(Jannis Kaffka, Peter Jordan, Andre Bollweg, Lenne Kaffka, Carolina Gorun)
Elena Hasna – “Revival”
(Ylva Persson, Linda Persson, Dan Attlerud)
Eliza Chifu – “So Good Without You”
(Valeriu Moruz)
Ayona – “The Story Goes On”
(Ovidiu Anton)
Xandra – “Try”
(Michael James Down, Will Taylor, Jonas Gladnikoff)
Semifinal 4, 11:e februari:
Feli – “Bună de iubit”
(Felicia Donose, Florin Boka, Vlad Popescu, Serban Cazan)
ZOLTAN – “Dacă dragostea e oarbă”
(Sebestyen Zoltan Laszlo)
TIRI – “Deșert de sentimente”
(Mihail Tiric)
Paula Crișan – “I Am Here”
(Paula Crișan)
Cristian Siminonescu – “Nirvana”
(Cristian Simionescu)
Alice Jeckel – “Out of the Dark”
(Cezar Dometi, Alice Jeckel)
Dan Manciulea – “Rază de soare”
(Dan Manciulea)
Lion’s Roar – “Rekindle the Flame”
(Liviu Sorescu)
Claudia Andas – “The One”
(Samuel Bugia Garrido, Roxana Elekes)
Ioana Ciornea – “Time After Time”
(Daniel Lazar, Cini Dominique, Christian Arding, Mario Farrugia)
Bernice Chițiul – “Too Busy for My Heart”
(Florin Chițiul, Bernice Chițiul)
Nicoleta Țicală – “Una oportunidad”
(Samuel Bugia Garrido)
Semifinal 5, 18:e februari:
SAVE – “All We Need”
(Stelian Savu, Vlad Isac)
Freia – “Fix Me” *
(Badea Victoria Iona, Gajaila Alexandru Daniel)
Tomer Cohen – “Baby You’re the Only One” *
(Tomer Cohen)
Sergiu Bolota – “Every Little Thing”
(Sergiu Bolotă)
Dora Găitanovici – “Fără tine”
(Dora Găitanovici)
Teodora Dinu – “Fly”
(Thomas Reil, Jeppe Reil, Udo Mechels, Maria Broberg)
The HUMANS – “Goodbye”
(Matei Alexandru Mihai, Alin Neagoe, Cristina Caramarcu)
Iliana – “I Won’t Lie”
(George Lazar, Eduard Taras, Elena Morosanu)
Evermorph – “Life Your Life”
(Alin Neagoe, Ciprian Lemnaru, Alexandru Rotarescu)
Alexandru Ungureanu – “Sail with Me”
(Alexandru Ungureanu)
Manuel Chivari – “Somebody to Love”
(Michael James Down, Will Taylor)
Maria Suciu – “Sweet Nothing”
(Madalin Botezatu)
Denisa Trofim – “Tears”
(Alexandru Luft, Tiberiu Bancila)
* Tomer Cohen och “Baby You’re the Only One” ersätter Freias “Fix Me” efter att bidraget diskats p.g.a. 1:a-september-regeln.
Snabbfakta: Rumäniens deltagande i Eurovision Song Contest:
debutår: 1994 – deltagit 18 gånger – vunnit 0 gånger
Rumäniens ESC-bidrag och resultat sedan
två-semifinals-systemet infördes 2008:
2017: Yodel It!“, Ilinca feat.
Alex Florea
(Selecţia Naţională
2017
)
7:a i finalen
2016: Moment of silence“,
Ovidiu Anton
(Selecţia Naţională
2016
)
TV-bolaget
uteslutet
2015: De la capăt / All Over Again“,
Voltaj
(Selecţia Naţională
2015
)
15:e i finalen
2014: Miracle“, Paula Seling & OVI (Selecţia Naţională
2014
)
12:a i finalen
2013: It’s My Life“, Cezar (Selecţia Naţională
2013
)
13:e i finalen
2012: Zaleilah“, Mandinga (Selecţia Naţională
2012
)
12:a i finalen
2011: Change“, Hotel FM (Selecţia Naţională
2011
)
17:e i finalen
2010: Playing With Fire“, Paula
Seling & Ovi
(Selecţia Naţională
2010
)
3:a i finalen
2009: The Balkan Girls“, Elena (Selecţia Naţională
2009
)
19:e i finalen
2008: Pe-o Margine De Lume“,
Nico & Vlad
(Selecţia Naţională
2008
)
20:e i finalen
Rumänien

Nyheter ang. Rumäniens ESC-2018-deltagande:

2018-01-21: Resultatet av “Selecția Națională” – Semifinal 1
2018-01-21: Inför första “Selecția Națională”-semifinalen
2018-01-13: Schlagerpinglans “Selecţia Naţională”-topp-10
2018-01-10: Semifinalsindelning, värdstäder och en diskning bekräftad
2017-12-31: Lyssna på de 60 “Selecția Națională”-bidragen
2017-11-16: TVR tar emot bidrag inför “Selecţia naţională”
2017-11-02: TVR tar snart emot bidrag till “Selectia Nationala”
2017-10-26: Stora “Selectia Nationala”-förändringar
2017-07-25: TVR planerar för “Selecţia Naţională 2018”

(Med reservation för felaktigheter/ändring av datum och regler. Statistiken kommer från eurovision.tv medan 2018-uppgifterna är hämtade från diverse eurovision-sidor på nätet och uppdateras kontinuerligt.)


                 

                 

     





Musik bloggar Blogglista.se