Eurovision 2019: Schlagerpinglans semi-2-rankning innan repen
2019-05-05 (söndag)Schlagerpinglan: Då det i morgon är dags för artisterna i den andra semifinalen att inleda sina repetitioner på scenen i Tel Aviv inför Eurovision Song Contest 2019, se preliminärt schema här, så vill jag gärna sammanställa vad jag tycker om semi-2-bidragen så här långt (även om inte alla presentationerna är klara).
Här nedan ser ni vilka tio bidrag jag hoppas går vidare till finalen från den andra semifinalen, i alla fall i skrivandets stund innan jag vet något om hur det kommer att se ut på ESC-scenen. (Länkarna går till mina presentationer av semifinalsbidragen, läs mer om dem här. De fyra länder som återstår kommer att behandlas under måndagen.)
Se motsvarande sammanställning av semifinal 1-bidragen här:
“Schlagerpinglans semi-1-rankning innan repen”
Schlagerpinglans rangordning av Semi-2-bidragen (2019-05-05): |
Schlagerpinglans betyg |
||
1. | Sverige: “Too Late For Love“ – John Lundvik | ||
2. | Ryssland: “Scream” – Sergey Lazarev | ||
3. | Litauen: “Run With The Lions” – Jurij Veklenko | ||
4. | Norge: “Spirit in the Sky” – KEiiNO | ||
5. | Schweiz: “She Got Me” – Luca Hänni | ||
6. | Kroatien: “The Dream“ – Roko | ||
7. | Nederländerna: “Arcade” – Duncan Laurence | ||
8. | Armenien: “Walking Out” – Srbuk | ||
9. | Irland: “22” – Sarah McTernan | ||
10. | Moldavien: “Stay“ – Anna Odobescu | ||
– – – | |||
11. | Azerbajdzjan: “Truth“ – Chingiz | ||
12. | Danmark: “Love is Forever“ – Leonora | ||
13. | Albanien: “Ktheju tokës“ – Jonida Maliqi | ||
14. | Malta: “Chameleon” – Michela | ||
15. | Lettland: “That Night” – Carousel | ||
16. | Österrike: “Limits” – PÆNDA | ||
17. | Nordmakedonien: “Proud” – Tamara Todevska | ||
18. | Rumänien: “On a Sunday“ – Ester Peony |
Min önskelista för semi 2 innan repetitionerna:
Albanien, Armenien, Azerbajdzjan, Lettland, Malta, Nederländerna, Nordmakedonien, Ryssland och Sverige
Får jag önska fritt blir dessa finalister i semi 2. Alltså inte de jag tror utan de jag vill:
Sverige
Nederländerna
Irland
Malta
Nordmakedonien
Schweiz
Armenien
Ryssland
Litauen
Norge