Der Kleine Song Contest (Eurovision 2020): Del 3
2020-04-18 (lördag) Schlagerpinglan: I kväll kl. 20:15 sänds den tredje och sista delen av “Der Kleine Song Contest“, det österrikiska TV-bolaget ORF:s ESC 2020-satsning, som leds av Andi Knoll och där en alternativ vinnare ska utses.
Serien består av tre program (se schema och jurymedlemmar) som går att se via ORF 1 och tvthek.orf.at. I det tredje avsnittet presenteras 13 bidrag som var tänkta att tävla i Eurovision Song Contest 2020 och tio forna ESC-representanter väntas rösta fram en delvinnare innan tittarna utser vinnaren.
Vilka länder som tävlar i kväll ser ni här nedan medan resultattavlan uppdateras med juryns respektive poäng samt tittarnas slutsegrare efter showen.
“Der Kleine Song Contest” – Startordningen i del 3: |
||
![]() |
Australien: | “Don’t Break Me“, Montaigne |
![]() |
Grekland: | “SUPERG!RL“, Stefania |
![]() |
Tyskland: | “Violent Thing“, Ben Dolic |
![]() |
Norge: | “Attention“, Ulrikke Brandstorp |
![]() |
Serbien: | “Hasta la vista“, Hurricane |
![]() |
Italien: | “Fai rumore“, Diodato |
![]() |
Tjeckien: | “Kemama“, Benny Cristo |
![]() |
Estland: | “What Love Is“, Uku Suviste |
![]() |
Österrike: | “Alive“, Vincent Bueno |
![]() |
Albanien: | “Fall From The Sky“, Arilena Ara |
![]() |
Nordmakedonien: | “YOU“, Vasil |
![]() |
Ukraina: | “Solovey“, Go_A |
![]() |
Danmark: | “Yes“, Ben & Tan |
Der Kleine Song Contest – Juryns val – Del 3:
“Alive“, Vincent Bueno (Österrikes ESC 2020-bidrag)
Vinnaren av “Der Kleine Song Contest”:
“Think About Things”, Daði og Gagnamagnið (Islands ESC 2020-bidrag)
Resultatet av “Der Kleine Song Contest” – Slutresultat: |
||||
Plats | Land | Juryns tre utvalda bidrag | Tittarröster | |
1. | ![]() |
Island: | “Think About Things”, Daði og Gagnamagnið (juryns val i del 1) |
48% |
2. | ![]() |
Österrike: | “Alive“, Vincent Bueno (juryns val i del 3, se ovan) |
33% |
3. | ![]() |
Malta: | “All Of My Love“, Destiny (juryns val i del 2) |
19% |
Schlagerpinglan: Från den första delen röstade juryn vidare Island medan Malta gick vidare från den andra delen. Vilket land som får den sista finalplatsen får vi reda på i kväll, då även tittarnas omröstning genomförs och den slutliga vinnaren utses. 🙂
Relaterad information: I kväll kl. 21:20 på NRK1 startar Norges Inför ESC-program “Adresse Europa“, som ni kan läsa mer om här.
Uppdaterat
Schlagerpinglan: Om man bortser från en liten grafikmiss som tog bort spänningen från den slutliga del 3-jurypoänggivningen så har jag enbart positiva saker att säga om denna mini-Eurovision-tävling. Snabb, enkel, informativ och underhållande. Helt rättvist går det naturligtvis inte att göra det, men det var nog inte heller meningen. De fick tio Eurovision-deltagare att engagera sig under presentationen av ESC 2020-bidragen och avslutade med en snabb tittaromröstning samt ett litet samtal med de tre delvinnarna. Man behöver tydligen inte göra det mycket mer invecklat än så. 😀
Österrike? Jag avskyr inte låten, men that is some bulls***.
Varför gillar inte Nordmakedonien? 🙁
Kanske dags att lägga ned ESC. Eller åtminstone göra det vuxenförbjudet. Känns så 🙂
Rätt låt av de tre vann i alla fall! 😀