Eurovision 2025: Startordningen i finalen
2025-05-16 (fredag) Schlagerpinglan: Efter att de båda semifinalerna avgjorts på tisdags- och torsdagskvällen så presenterades startordningen vid finalen av Eurovision Song Contest 2025, som fastställts och presenterats av värdlands-TV-bolaget SRG SSR och godkänts av EBU, se nedan.
Förutom startordningen så ser ni här nedan länkar till de 26 finalbidragens semifinals-framträdanden (i fallet med de på förhand finalklara bidragen – de framträdanden som gjordes i semifinalerna). Respektive resultat hittar ni här: semifinal 1 – semifinal 2.
Eurovision Song Contest 2025 – Finalstartordningen:
(Grafik lånad av eurovision.tv)
Startordningen Finalen, 17:e maj 2025: (+ länkar till semifinalsframträdanden) | ||
![]() |
1. | Norge – “Lighter“, Kyle Alessandro |
![]() |
2. | Luxemburg – “La poupée monte le son“, Laura Thorn |
![]() |
3. | Estland – “Espresso Macchiato“, Tommy Cash |
![]() |
4. | Israel – “New Day Will Rise“, Yuval Raphael |
![]() |
5. | Litauen – “Tavo Akys“, Katarsis |
![]() |
6. | Spanien – “ESA DIVA“, Melody |
![]() |
7. | Ukraina – “Bird of Pray“, Ziferblat |
![]() |
8. | Storbritannien – “What The Hell Just Happened?“, Remember Monday |
![]() |
9. | Österrike – “Wasted Love“, JJ |
![]() |
10. | Island – “RÓA“, VÆB |
![]() |
11. | Lettland – “Bur man laimi“, Tautumeitas |
![]() |
12. | Nederländerna – “C’est La Vie“, Claude |
![]() |
13. | Finland – “ICH KOMME“, Erika Vikman |
![]() |
14. | Italien – “Volevo Essere Un Duro“, Lucio Corsi |
![]() |
15. | Polen – “GAJA“, Justyna Steczkowska |
![]() |
16. | Tyskland – “Baller“, Abor & Tynna |
![]() |
17. | Grekland – “Asteromáta“, Klavdia |
![]() |
18. | Armenien – “SURVIVOR“, PARG |
![]() |
19. | Schweiz – “Voyage“, Zoë Më |
![]() |
20. | Malta – “SERVING“, Miriana Conte |
![]() |
21. | Portugal – “Deslocado“, NAPA |
![]() |
22. | Danmark – “Hallucination“, Sissal |
![]() |
23. | Sverige – “Bara Bada Bastu “, KAJ |
![]() |
24. | Frankrike – “maman“, Louane |
![]() |
25. | San Marino – “Tutta L’Italia“, Gabry Ponte |
![]() |
26. | Albanien – “Zjerm“, Shkodra Elektronike |
(Källa: eurovision.tv) |
Många är förvånade över att Armenien gick vidare. Det är inte jag. Det är inte så att jag gillar låten. Den är varken plus eller minus för mig men jag var ganska säker på att den skulle gå vidare. Why?
ESC skälls tyvärr ut för en hel del och en av de sakerna som man hör ofta är detta “allt är bara gay.” Självklart idioter som säger så. Alla som ser ned på en annan på grund av personlighet är idiot. Inte svårare än så. Jag är 100% hetro och det njuter jag av. Men gör det mig till en bättre människa än de övriga. Självklart inte.
Men lik förbannat var det nu så att det plötsligt dök upp ett väldigt maskulint bidrag och jag förstod direkt den här tar sig troligen vidare för den kommer att locka en viss grupp röstare. Så blev det
———————————————
Det bidrag som växte mest av alla var för mig utan minsta tvivel Grekland. Det satt från första till sista sekund. Det jag blev mest besviken på var Österrike. Har hört så mycket om en “fantastisk show”. What???? Vad var det som var så fantastisk med en kille som står o svajar vid en fejkad båt. What a pitty.
Jag är ändå nöjd med semifinalerna. Min topp 10 är där och 15 av min topp 17 som är de som är bra. 21 av de 26 finalisterna är som sämst godkända för. Alltså bara fem dåliga bidrag i finalen vilket man ju måste vara nöjd med. Synd bara att fyra av dessa fem är från Norden
Missade att du lagt in en ny länk Pinglan 🙂
Topp 26 Finalen:
1. “Voyage”, Zoë Më – SCHWEIZ – (9/10) MYCKET BRA
2. “Bara bada bastu”, KAJ – SVERIGE – (8/10) MER ÄN BRA
3. “Asteromáta”, Klavdia – GREKLAND
4. “C’est La Vie”, Claude – NEDERLÄNDERNA
5. “Maman”, Luane – FRANKRIKE
6. “Baller”, Abor & Tynna – TYSKLAND
7. “Wasted love”, JJ – ÖSTERRIKE
8. “New Day Will Rise”, Yuval Raphael – ISRAEL
9. “Tavo akys”, Katarsis – LITAUEN
10. “Esa diva”, Melody – SPANIEN – (7/10) BRA
11. “Bur man laimi”, Tautumeitas – LETTLAND
12. “What The Hell Just Happened?”, Remember Monday -STORBRITANNIEN
13. “Zjerm”, Shkodra Elektronike – ALBANIEN
14. “La poupée monte le son – Laura Thorn – LUXEMBURG
15. “Volevo essere un duro”, Lucio Corsi – ITALIEN
16. “Deslocado”, Napa – PORTUGAL – (6/10) MER ÄN GODKÄND
17. “Gaja”, Justyna Steczkowska – POLEN
18. “Espresso Macchiato”, Tommy Cash – ESTLAND – (5/10) GODKÄND
19. “Tutta l’Italia”, Gabry Ponte – SAN MARINO
20. “Bird of Pray”, Ziferblat – UKRAINA
21. “Survivor”, Parg – ARMENIEN
—————————————————————————–
22. “Ich komme”, Erika Vikman – FINLAND – (2/10) MER ÄN DÅLIG
23. “Hallucination”, Sissal – DANMARK
24. “Róa”, Væb – ISLAND
25. “Lighter”, Kyle Alessandro – NORGE – (1/10) MER ÄN DÅLIG
26. “Kant”, Miriana Conte – MALTA
Min topp 26 i finalen:
1. Litauen
2. Frankrike
3. Israel
4. Schweiz
5. Nederländerna
6. Tyskland
7. Albanien
8. Portugal
9. Storbritannien
10. Sverige
11. Österrike
12. Island
13. Italien
14. Ukraina
15. Spanien.
16. Luxemburg
17. Finland
18. Polen
19. Grekland
20. Lettland
21. Malta
22. Danmark
23. Norge
24. Estland
25. San Marino
26. Armenien
Armenien, Danmark och San Marino har inhen business i finalen alls. Norge och Estland var i den dåliga semin och tillräckligt bra i den semin för att ta sig vidare. Men att ha 4 låtar från min botten 5 här känns liiite surt ändå.
Malta växte faktiskt för mig. Showen var betydligt bättre nu än i MESC.
Så nu hoppas jag att någon låt jag gillar vinner. Känslan är att Österrike floppar. Sverige VS. Frankrike och ev Israel, Finland Schweiz ganska högt känns troligt.
@Johanna, kollade på min topp 10. Åtta av dem har du på din topp 11. Inte illa 🙂 De två från min topp 10 som du inte har så högt Spanien (har du 15) och chockerande nog Grekland som du har först på plats 19.
Alltså inte menat som nåt hån eller för att jäklas utan jag bara undrar. Såg du Grekland igår? För mig den stora vinnaren igår.
“kille som svajar vid en båt” (Micke om Österrike)
“fasadrenovering” (HW om Cypern)
Tack för roliga kommentarer 😀
Ganska många gjorde bra framträdanden igår:
– Armenien (håller med Micke, svettigt maskulint var vad folk behövde tydligen)
– Luxemburg (ogillar låten men det var snyggt)
– Grekland (proffsigt, estetiskt)
– Danmark (också snyggt, Sissel är så charmig)
– Israel (kvalitet)
Dessa sänkte sig:
– Malta (avskyr låten men tänkte ge framträdandet en ärlig chans. Attans så hemskt det var)
– Lettland (smyg bland gardiner, rymddräkter med plasthorn. Ökade min förvirring kring låten)
– Finland (gillar ju verkligen detta, men det kändes mer övertänt och översexigt än vad jag kom ihåg det)
– Österrike (får känslan av “svår konst” som bara en begränsad skara förmår uppskatta)
Fick mest vinnarvibb på Frankrike.
Håller med Mikaela: Tack för roliga kommentarer! :-))
Nu har jag – återigen – tittat i kapp.
Av mina favoriter levererade både Grekland och Litauen. Ingen av dem har med någon toppstrid att göra men jag är glad att ha dem i final 🙂
De övriga två av mina förhandsfavoriter har lite att jobba på. Oj så nervös han var den stackars JJ! Det var inte bara båten som svajade, även rösten var svajig. Och lite rörig show. Israeliskan lyckades inte riktigt heller tycker jag.
För övrigt:
– Frankrike var riktigt bra.
– Jag tycker fortfarande att det lettiska bidraget är oerhört märkligt och fattar inte hur det kunde ta sig till final men är glad för er som gillar den.
– Armenien var en överraskning till final och är inget för mig men oj vad vad han själv gillar sin låt och lyckas sälja den bra.
– Hade gärna sett Tjeckien i final istället för t ex Armenien, Luxemburg eller Lettland
Ok efter att ha ögnat igenom startordningen och en snabbgenomgång plockar jag, sorgligt nog, bort Albanien från mina vinstkandidater (inte från mina personliga favoriter dock – där växer den istället!)
Men då återstår bara att hoppas på att Albanien får sin bästa placering, helst nånsin men gärna sen 2012 eller åtminstone sen 2018! Någonting måste faktiskt ”Zjerm” belönas med.
Fick faktiskt ingen vinnarfeeling av någon av låtarna i år. Eller snarare att många låtar kan vinna .
Om jag ska gå efter start ordning så är det faktiskt fördel Sverige. Nummer 20- 23 är mest attraktiva för stir favoriter och innan Sverige kommer låtar som är ganska lugna ich försvinner i mängden. Och efter Sverige tar drt typ fem minuter innan Frankrike startar eftersom deras scen måste riggas..
Annars gillar jag symboliken med att börja tävlingen med en låt om eld och avsluta den med en låt om eld.
Och att Österrike sänker ett skepp och sen kommer Island om att ro den:)
Min topp 26:
Och jag börjar med nåt otroligt fegt… en delad förstaplats.
1=. Tyskland (ÄLSKAR LÅTEN. ÄLSKAR SHOWEN. ALLT HÖLL BRA KVALLE. Så jävla lättad. Tror för den delen inte kanske det kommer gå allt för bra ändå. Men jag är nöjd. Och jag hoppas artisterna är det med!)
1=. Finland (Detta var allt jag ville ha!!!)
3. Albanien (Så jävla snyggt bara. Välsjunget visste vi det skulle va. Men sättet de presenterar detta på är verkligen… det kunde inte göras bättre.)
4. Sverige (De gör allt rätt. Och det är en kul låt. Men ni kan inte klandra oss svenskar om vi eventuellt börjar tröttna lite på ”Bara bada bastu” – men alltså, jag är så glad över att ha den här)
5. Frankrike (Exceptionellt nummer! Så rörande!)
6. Schwwiz (Ännu en gång. Älskar detta nummer. Och låten är en kram i musikform ju)
7. Danmark (Nog min favoritröst i år. Och jag blev övertygad när jag såg showen. Klart denna skulle ta en finalplats. Låten är en banger)
8. Luxemburg (Även här blev jag helt övertygad under låtens gång. Sablar vad snyggt. Och jag älskar ju fransk pop)
9. Nederländerna (Årets karismabomb! Är det Claude? Might be. Låten är skitbra. Jag gillar hans skjorta. Vill ha den själv. Och jag är ok med det mesta på scenen. Men kanske är det lite väl mörkt?)
10. Spanien (Vi har inte så många andra divor i år. Detta behövs. Snyggt nummer, välsjunget, otroligt basic låt – men man måste inte uppfinna hjulet på nytt hela jäkla tiden)
11. Island (Energiknipparnas energiknippen. Detta är så nordiskt så man blir full på bara ångorna. Tbh, mer nordisk culture än ”Bara bada bastu”. Älskar minecraft-estetiken på skärmarna. Jävligt catchy.)
12. Portugal (Om Schweiz var en musikalisk kram, så är detta ett musikaliskt kuddrum. Mysigt, varmt, tryggt.)
13. Storbritannien (De sjunger skitbra. Låten växer. Jag gillade stagingen. Men nåt var off i ljudmixningen, ibland så försvann nån typ i rösten? Jag hoppas inte det är deras målbild, och att det bara blev så av accident. Jag önskar de väl! Inte helt övertygad. Men hoppas på allt! 🙂 ).
14. San Marino (Älskar låten. Live var den bättre än befarat, men kanske inte så kul att se på.)
15. Litauen (Skönt att det inte blev Lettland 2023 över detta. Denna hör hemma i final. Den är så jävla moody.)
16. Österrike (Jag gillar ju inte rösten hela tiden. Och det är nåt med att the grand finale är helt förinspelad som stör mig. Alltså jag är inte dum. Jag fattade att den där typen av vocal chops i slutet kan man inte göra i det tempot. Det är svårt öht, men typ rakt av omöjligt med opera, så som jag fattat det. Jag köper det. Men då blir det så himla tråkigt när det är det allt bygger till? Showen var halvt snygg, halvt pretto. Jag låter hård. Vill säga: jag gillar delar av detta! 🙂 men det finns saker jag ogillar också)
17. Polen (Överstimulansens moder! Detta är extra allt och lite till. Pappa skrev till mig under sändningen ”jag blir stressad” haha. Detta är grymt framfört. Svagaste i detta paket är ju tyvärr låten i sig som har lite väl många, lite väl långa toner.)
18. Ukraina (Jag saknar trädgården 🙁 men leken med ljuset var väl trevligt iaf. Låtens verser likaså.)
19. Italien (VÄXARE. Lucio berör. Han gör det. Han är liksom gränslöst sig själv är min uppfattning. Låten blir saaaaaaakta bättre var gång jag hör den, och tror den är underskattad in the fandom. Blir säkert bra detta.)
20. Lettland (Denna lyckas lite med konststycket att både vara rörig och otroligt enformig. Väldigt välsjunget och gillar det mer djuriska de tar fram i ESC, jänfört med Lettland, med de läskiga ögonen på deras ögonlock, mörkare setting osv osv)
21. Grekland (Jag vill gilla detta mer än jag gör. Sorry. Jag tycker det är rätt trist tbh. Men finns lite bättre delar i det, absolut. Och är
Väldigt välsjunget).
22. Malta (Tjejer med stora röster vill ofta göra för mycket. Lite så är det här. Miriana är tveklöst begåvad, men vill hon visa upp sin röst så är inte detta en jättebra låt för det. Det här är en låt för att tramsa och ha kul, bara. Älskar pilatesbollens inkludering och låten har bättre delar, men den är lite övergjord från sångarens sida ibland)
23. Estland (Nja. Alltså jag gillar låten. Men live har den faktiskt aldrig varit min grej. Detta är bättre än i Eesti Laul, men nästan alla andra är också bättre än i sina nationella finaler, så den kan inte höjas tyvärr. Tvärtom. Kul med det ”galna fanet” iaf)
24. Israel (Sagt det förr. Säger det igen. Årets mest bortkastade artist! Yuval sjunger så bra! Hon ger ett sympatiskt intryck på scen. Ingen aning hur hon faktiskt är naturligtvis, men vajben är väldigt varm och sympatisk. Hebreiska är fint. Franska likaså. Det är mycket som klickar här… men låten ger ingenting. Det är som att de har PERFEKTA pusselbitar, men skiter i att lägga pusslet och lägger bitarna på hög och häller blixtlim över istället).
25. Norge (Kul att du är här, Kyle. Hoppas du får en bra upplevelse i Basel. Men jag känner inte att jag behöver vara en del av den.)
26. Armenien (Grejen är. Framträdandet är bättre i Eurovision än i uttagningen. Parg är säkert mer varm i kläderna, men det är ju också en fråga om produktionen. Problemet är att jag skiter lite i det. För låten är för dålig. Alltså förlåt. Men den är så dålig.)
Årets bästa finalmiss blir, för andra året i rad, Tjeckien för mig 🙁 Min 16:e plats i år. Hoppas inte de hoppar av.
Även Irland var en personlig favorit, men ett framträdandet behövde mer energi. Tror nästan framträdandet från Eurosong hade haft mer finalchans. Det säger man inte ofta om Irlands shower.
Det är väl tbh bara dem jag aktivt saknar. Men nu är det som det är. Tydligen ville folk hellre ha… Armenien…
Aja jag kan iaf glädjas över att aldrig mer behöva höra Azerbajdzjan, Serbien och Belgien!
14 riktigt dåliga låtar och 9 av dem blir utslagna. Gissa om jag är nöjd. Hoppas aldrig mer få se eller främst aldrig mer få höra Red Sebastian. Det blir jädrigt lätt nu imorgon om nån frågar mig om det finns några dåliga i finalen. Bara att svara….Ja Malta och övriga Norden.
Förstår inte riktigt varför Micke är så överdrivet kritisk mot Norden och Sverige hela tiden. Eller vad han vill ha va från oss i ESC.
Tvärtom tycker jag Norden är ovanligt starka i år. Alla har bra låtar i år som säkert kommer gå bra.
Sedan tror jag inte felet med Irland var bara energin utan låten också. Låtar som ratas till en uttagning föratt sedan accepteras av andra är sällan ett bra tecken. Om den är för dålig för Norge kommer den ju inte bli bättre för att den hamnar i Irland
Denis: Jag håller med dig om Norden. Jävla kanonår.
Norden och Big 5 – kanon!
Enda smolket i de grupperna kombinerat stavas: Norge.
Sen har du kanske rätt om Irland. Vi får se. Kom de 11:a så tror jag faktiskt att lite mer energi hade kunnat pusha dem över gränsen.
Kom de på plats 15, så har du uppenbarligen rätt att låten kunde inte räddas.
Sen var låten aldrig mångas favorit, för då hade den gått vidare oavsett. Men jag tror absolut att den hade borderline-potential.
Sen håller jag inte med om det där med ratningen. För Norges nivå var anskrämlig i år. Och jag kommer ihåg att Danmark 2010 hade dissats av Sverige (med rätta, vilket mög). Sen BAM! 4:e plats och uppnosiga Sverige ba åker ut.
Allas urvalsjurygrupper söker olika saker.
@Denis, jag är inte kritisk mot Sverige…jag hyllar Sverige. Äntligen har de låst upp kedjorna och tagit sig ur den fångenskap de varit i under sååååååååå lång tid. JAG HYLLAR SVERIGE
Det som dock är tråkigt är att Sverige lämnade kedjorna öppna. Detta drabbade tyvärr övriga Norden som grabbade tag i dessa kedjor och låste in sig i den fångenskap Sverige varit så lång tid.
Jag tackar Sverige för att de stadgar upp Norden en del för i övrigt är det Nordens sämsta år
Vill du så kan jag förklara mer för varje bidrag. No problems. Tycker dock det är mer intressant att 21 av 26 bidrag i år är som sämst godkänd som jag ser det.
Ska bara säga det också att de som varit här under stor tid av den tid jag varit här blir nog inte överraskade över att jag ogillar övriga Norden i år. De fyra bidragen är gjorda för att inte passa mig. Det vet de som känner mig.
Det är dessa jag vill lägga fokus på 🙂
1. “Voyage”, Zoë Më – SCHWEIZ – (9/10) MYCKET BRA
2. “Bara bada bastu”, KAJ – SVERIGE – (8/10) MER ÄN BRA
3. “Asteromáta”, Klavdia – GREKLAND
4. “C’est La Vie”, Claude – NEDERLÄNDERNA
5. “Maman”, Luane – FRANKRIKE
6. “Baller”, Abor & Tynna – TYSKLAND
7. “Wasted love”, JJ – ÖSTERRIKE
8. “New Day Will Rise”, Yuval Raphael – ISRAEL
9. “Tavo akys”, Katarsis – LITAUEN
Micke, jag tycker inte du nödvändigtvis måste utveckla tankarna om Norden i detta skede, men något du däremot ofta gör är att du inte skriver dåligt om låtar. Och det tycker jag personligen är rätt trist.
Du ogillar många låtar i år, och jag vet inte varför. Jag ser bara låga listplaceringar och låga betyg, men inte motiveringar ens när vi genomgick låtarna i våras.
Förlåt. Detta ska inte vara ett utvecklingssamtal. Jag uppskattar din närvaro här som faaan. Och det vet du om 🙂 Otroligt värdefull för bloggdynamiken.
Men du skriver själv ”Tycker dock det är mer intressant att 21 av 26 bidrag i år är som sämst godkänd” – och där håller jag helt enkelt inte med 🙂
Lika kul det är att läsa varför något funkar, är det att läsa varför man absolut inte står ut med nåt 🙂
Men som sagt, jag tycker inte det är nåt du ska göra nu – så jag ber dig inte göra det 🙂 Nu är vi i viloläge inför morgondagen ju 🙂
@Adri, det fanns en tid här när det var mer gnäll om du minns. Det fanns t.o.m ett jävla Pucko som hotade och äcklade sig mot Pinglan om du minns. Den tiden är över och jag litar på alla här och jag hoppas alla litar på mig. Vi blir helt enkelt inte arga på varandra. Vi känner varandra så pass bra.
Det fanns också en tid här då jag skrev recensioner som var som böcker om du minns 🙂 Jag slutade med dem för några år sedan. Blev för mycket på alla sätt när bara jag gjorde det. Delvis även du plus de två som jag saknar här. Du minns dem säkert. En kille som fortsatte dyka upp ibland men sen försvann helt och tjejen som jag än idag grubblar över. Det sista hon sa här var “Jag mår inte riktigt bra Micke.” Sen försvann hon..SHIT!!!!!!
Är det så att jag recenserat för lite så ber jag om ursäkt men anledningen ligger till stor del i det jag sa nu här. Jag ska berätta en annan sak för dig nu när det ändå ska vara öppet 🙂 Under hela 20-talet har jag tänkt att hoppa av under alla sändningar. Alltså inte skriva något under semi och final. Nu blev det så i år nästan men av en annan orsak 🙂 Anledningen till att hoppa är att det skrivs annorlunda under sändningarna. Jag vill diskutera och inte bara skriva….den är inte bra. Därför är det roligare att skriva som nu. Som det känns nu kommer jag nog inte att vara med under sändningar nu.
Jag kommer nog inte att börja skriva långa böcker igen Adri men jag hör vad du säger 🙂
Jag kan ju säga en sak. Det jävligaste av allt igår var att Montenegro åkte ut. Dels för att den borde vara i final men främst för att en deal jag som var gjord hde fått enorma lyft för mig, mitt band. It pisses me off Europe. Det är inte ofta jag är arg men nu är jag det
@Micke Nej men Grekland är bra men den glöms bort direkt hos mig. Men är glad att den är i final-där hör den hemma! Det är ju sådant här Grekland “ska’ skicka!
Jag är inte lija negativ till Norden som du är heller Micke. 3 av de är godkända eller mer. Norge kan jag accrptera för de hade inget ordentligt att välja på. Danmark unnar jag en finalplats men jag tycker ändå låten är kass. Dock kul om det kan väcka lite mer intresse för ESC där.
Kan väl också för öst-representationens skull acceptera Armeniens finalplats (hade dock hellre sett Azerbadjsan där isf)
Jag drömde för några månader sen att Frankrike vann Eurovision, och nu när de fått fint omdöme och startnummer får jag helt enkelt tippa dem som vinnare.
Finland, Sverige, Israel och Österrike som resterande topp 5.
6-10: Albanien, Estland, Malta, Schweiz, Nederländerna
11-15: Ukraina, Italien, Grekland, Polen, Luxemburg
16-20: Tyskland, Spanien, Norge, Litauen, San Marino
21-26: UK, Danmark, Island, Lettland, Portugal, Armenien
Blir väldigt roligt att se om det blir oväntade succeer (eller floppar)
Micke, jag tycker inte du ska skriva kommentarer som noveller.
Eller så här: jag tycker du ska skriva som du vill 🙂 man ska aldrig ändra sig baserat på nån annans vilja eller tankar 🙂
(Förmodligen därför jag är grovt singel. Det och ovilja att kompromissa. Men det går vi in på en annan gång. Eller inte.)
Jag skriver ju ofta kommentarer långa som böcker. Men det är inte en ambition jag har. Utan det blir ju bara så eftersom det inte finns något farthinder mellan min hjärna och mina fingrar. Det är en brist mer än en tillgång tbh. För innehållet är verkligen som bäst ”mediokert”.
Jag minns dina långa kommentarer. De var kul, målande och innehöll mycket av dig själv – och du är en intressant figur 🙂 Men jag fattar att du inte vill skriva så längre om du tyckte att utbytet var för lågt.
Så kan jag känna ibland också när man skriver nåt långt och, i min hjärna iaf, uppmuntrande till diskussion som helt slätas över av nåt annat – eller ignoreras. Då kan jag absolut känna att den kommentaren var ”pärlor åt svin” (men jag har ju också total hybris, skall sägas).
Se. Du ser här. Jag kan, för mitt liv, inte skriva kort.
Min poäng är iaf:
Du ska skriva när, och så långt som, du vill skriva 🙂 Inte konstigare än så. Men jag har lagt märke till en förändrad stil över åren.
Må så vara.
Det viktigaste, det är din närvaro 🙂
..glömde nämna Serbien bland de bidrag som sjönk igår. Det var för stelt, och sen oväntat komiskt när han blev golvad och släpad i hälarna över scenen.
Men jag gillar verkligen Princ och hoppas han får en ny chans i framtiden!
Och gällande att skriva under sändningarna. Kan leva med det, kan leva utan det.
Jag brukar inte planera för att gå in här under sändningarna. Händer ibland. Ofta mitt under sändningen. Som igår. Sen ibland är jag med hela kvällen. Ibland inte alls.
Jag köper att du inte vill vara med under sändning 🙂 Det är väldigt snabbt, väldigt kort och väldigt mycket då.
Jag är med ibland, ibland inte helt enkelt.
Imorgon? Troligtvis inte. För en gångs skull ska jag ju faktiskt se programmet med folk 🙂 Men kanske hoppar in nån gång, men mest kommer jag ju hänga med dem helt enkelt.
Jag tänker inte tippa hela listan. Omöjligt och måttligt intressant tbh. Däremot tänker jag göra som Mikaela och dela upp i kategorier om fem (+ en på sista).
Länderna skrivs inte i någon predicted ordning alls, utan de tillhör bara ett fack.
Plats 1-5:
• Sverige
• Österrike
• Finland
• Frankrike
• Italien
Plats 6-10:
• Nederländerna
• Israel
• Albanien
• Ukraina
• Polen
Plats 11-15:
• Estland
• Schweiz
• Danmark
• Lettland
• Grekland
Plats 16-20:
• Luxemburg
• Armenien
• Malta
• Norge
• Litauen
Plats 21-26:
• Spanien (Tyvärr. Gillar alla i Big 5 i år. Men tror inte på framgångar för större delen. Kan komma sist.)
• Storbritannien (Exakt samma kommentar som på Spanien. Ingen önskan, men en förutsägelse bara.)
• Tyskland (Samma igen. Men ännu värre denna gång! Jag knäpper händerna för denna!)
• Portugal
• Island
• San Marino
@Adri, och alla andra. Vill bara förtydliga några saker. I början på bloggen var det jag och de två jag pratade om. Vi diskuterade mycket och skrev långa grejer. Sen kom du och en till in i samma anda Adri och vi bara skrev 🙂 Sen försvann då de där två och det blev lite annorlunda.
Jag dyrkade Pinglans blogg då och gör så fortfarande. Men ger man A och B och inte får tillbaka C och D då blir det inte lika roligt att skriva E och F om man säger så. Har ABSOLUT INGENTING ATT KLAGA PÅ. Alla kör den stil som passar dem. Jag hade inte ens tänkt nämna detta men när nu du Adri skrev det du skrev så körde jag på. Tro mig jag tycker fortfarande om att skriva på bloggen 🙂
Ska jag vara helt ärlig så är det bara en sak jag har svårt för. Det är när någon ställer en fråga och inte får svar. DET har jag svårt för. Självklart kan man missa frågan. Det har DEFINITIVT även jag gjort. Men då är det bara att fråga igen.
Så Adri nu fick jag ut detta. Det hade jag ju inte ens tänkt göra 🙂 Det som jag tycker är väldigt intressant med dig och mig sista tiden är att vår smak har närmat sig varann som tusan. För hade vi ju knappt något samma. Nu blir man nästan förvånad när vi inte har det 🙂 De två som förvånar mig mest i år är Albanien….VA…Gillar Adri den? Och Grekland…..Va…Gillar inte Adri den? 🙂
Till alla övriga här. Please ta inte detta fel nu det jag säger att det LÅNGA UTFÖRLIGA är borta numera. SO WHAT? Det är ju inte er grej då ska ju jag skita i det och uppskatta det ni gör….OCH TRO MIG…..DET GÖR JAG 🙂
@HW, är det möjligen så att du fortsatt att följa A Dal? Det har jag och min längtan att få tillbaka Ungern har inte minskat 🙂
Micke, ser sällan folks frågor bli ignorerade här 🙂 Varken dina, mina eller nån annans. Sen blir svaren kanske mer utförliga om man är superintresserad av ämnet. Vill nån djupdyka i San Marinos uttagning kan jag skriva spaltmeter. Gäller frågan stämmorna i Lettlands låt kanske jag svarar kortare. 🙂
Mikaela, jävligt bra svar
@Mikaela min vän. Jag ska göra ett test 🙂 Det blir med en fråga jag lagt ut om ett bidrag. Gjort det ett gäng gånger och frågat vad ni tycker. Oj jag har inte fått många svar 🙂 Det är främst refrängen och än mer från 3.28 och resten när Elizaveta blir utnämnd till ny Drottning över Jorden
https://www.youtube.com/watch?v=AOkRF6PBg_w
Micke, den var faktiskt riktigt bra. Fin blandning av mjukrock och etniska toner. Hade den tävlat i år skulle jag haft den som topp 5. Aldrig hört låten förut men den deltog alltså i Moldaviens uttagning 2019?
@Mikaela, det är min stora favvis. Hur Moldavien kunde missa den greppar jag inte. Kul att du gillade den och tack för svar 🙂
Man blir förvånad vilka pärlor som slinker undan. Moldavien har sina glimtar, jag lyssnar fortfarande på “Lele” som var med för några år sen.
Annat ämne: Hittade denna på Reddit och kände igen mig 😀
https://www.reddit.com/r/eurovision/comments/1knmv1i/this_is_true_for_all_of_us_i_guess/
Micke, du får självklart tycka något är fånigt. Jag förstår bara ibte varför du tycker Norden är så dåliga i är. Eller varför Sverige förra året var så dåliga. Jag vet mer om varför du tycker något är bra men sällan dåligt. Speciellt i år när konsensus är att Norden är starka
Självklart behöver du inte ha debatt för det vill nog ingen här har. Iallafall inte jag.
Man ska inte försvara sina åsikter här. Men vore ju kul att veta varför folk tycker något är så dåligt
Hej.. vänner och underbara fans av Eurovision…
Love you
Jag skriver inte i onödan. Bara 1-2 inlägg om året. Bor i ett kollektiv och lever annars analogt (unikt)
Rakt på sak…
* Sverige kommer sluta 6:a…
Varför…jo alla glömmer bort likheten med haypen i backspegeln på låten alla..
nämligen “ALLA” trodde skulle vinna eurovision…men kom just 6:a…
Året var… 2017
* överlägsen favorit inför i alla omröstningar
* Italiens “Occidentalis Karma” den kom efter Robin Bengtssons bidrag som jag vet många avskyr… ( har det med på mitt blandband
Jag hoppas givetvis på Sverige… men tror likt 2008 och Charlottes flopp att vi blivit lite blinda av vår framgång…
Frankrike vinner sin 6:e plats . Eh just det 6:e seger ikväll…
/kram från en realplayerpoddare 1998-2006
Nu ska jag chocka: tror inte Sverige vinner. Så. Nu slipper jag bli besviken när vi inte vinner. Ibte bara för att vi vann nyligen utan för att framträdande Inte var lika solit som i Mello
Och dessutom vet jag heller inte hur tittarna röstar. Vi tror alla tittarna ger dom högst. Men tänk om tittarna tröttnat på den efter allt? Eller att bara dom nordiska länderna gillar det?
Gissar på att Sverige ändå hamnar tredje plats. Viket känns bra..
Jag tippar på Frankrike som vinnare. Och det som kompromiss vinnare. Vinner ingen av grupperna men hamnar högt hos båda för att vinna..
@Denis, jag har förklarat sååååååå många varför jag tycker så illa om MF. Jag vill förstöra så lite som möjligt för er därför försöker jag hålla det nere. Men alla fyra nordiska länderna har i år lagt sig till med just det som jag tycker så illa om i MF. Där är förklaringen varför jag ogillar Norden i år. Jag drar det helst inte längre för allas bästa. Hoppas det är ok för dig. Adri som exempel vet exakt vad jag menar. Skulle bli väldigt förvånad om han inte gör det.
En helt annan sak…Var är Pinglan idag?
@Schlageroskar, du är mer än välkommen att skriva 1-2 gånger per år. Bara så du vet det 🙂
Allt det bästa 🙂
Micke: Har du sett Schweiz’ nummer nu? Vad tyckte du? 🙂 Jag älskade det som sagt (förutom missödet som tidigare nämnt, men det är inte Zoe Mes fel).
@Micke Nej, jag har tyvärr inte sett A Dal sedan kopplingen till ESC försvann, hur mycket jag än tyckte om den. Vad kul att du gjort det dock, har du hittat några guldkorn? Min längtan efter Ungern i ESC är också stor, men det verkar som det närmaste det jag kommer komma på några år är att jag faktiskt ska se finalen imorgon med bland annat en person därifrån 😉
Dock, vad gäller “Sub Pămint” så vet jag inte om jag någonsin sagt vad jag tycker om den, trots att jag sett dig hylla den flera gånger, men den tycker jag verkligen om! Mäktig låt som känns väldigt ESC men samtidigt väldigt mycket “riktig musik”, med en kanonmelodi 🙂
Nu är jag trött och ska snart avveckla dagen, men jag återkommer med en fullständig topplista inför finalen och lite kommentarer om det ena och det andra. Under sändningen är jag dock nog inte här så mycket, men efter sändningen kommer jag hit och babblar av mig 🙂
@Adri, ja jag har sett Schweiz live nu och det är en total katastrof
Just kiding 🙂 Nej det finns både plus och minus. Versen tappade tyvärr men refrängen håller. Sen ganns det ju en del som drog ned låten lite o då tänker jag på det där up-tempostuket. Den delen drar inte ned på samma sätt liv. I Helhet då. Inte som studioversionen men den håller 🙂
@HW, det mest slående med A Dal är att inte frambringar lika mycket skit som MF och ESC 🙂 Vad jag menar är att A Dal är jämnare. Sällan jag känner “Sicken jädra dynga.” Sen finns det ju fan så mycket mer rock än i MF och ESC och då äkta rock o inte utklädda monster och liknande som det nästan alltid är i ESC vilket för en att undra om de inte litar på låten.
Kul att även du gillar “Sub Pămint”. Där är det inga jädra monster 🙂 En av få låtar från ESC-historien som jag även lyssnar på irl. Älskar som sagt sista delen i låten 🙂
———————————————
Ok då bär det av ikväll då. Jag kommer inte att vara med under sändningen, vilket jag nog aldrig någonsin kommer att vara mer. Känns så nu iaf. Skriver säkert lite innan. Önskar er alla en fantastisk kväll. Själv är jag ganska lugn. Det enda om skulle kunna sabba kvällen helt för mig är om Malta eller nån från övriga Norden skulle vinna. Nu tror inte jag på det. En grej jag funderar på är Grekland. De nämns inte direkt men jädrar att de hade bästa framträdandet o ett jädra jubel efter det. Ska nog inte helt räknas bort.
Vi höres 🙂
@Micke, Vad gäller din fråga ang. “Sub pămînt” så måste jag erkänna att låten växt till sig oerhört sedan 2019 (då jag tror att jag fick positiva vibbar av den men inte var överdrivet imponerad). Saknar dessa bidrag som blir så mycket bättre live (en stark sångerska gör ju inte saken sämre precis). Borde kanske få in fler jurymedlemmar med rock-bakgrund (för mångfaldens skull) som kan uppskatta det?
@Schlageroskar, Ofta eller sällan, spelar ingen roll, alltid roligt att höra från dig. Om Sverige lyckas med bravaden att vinna med ett humorbidrag eller ej… ja det återstår att se. Själv hoppas jag fortfarande men efter att tidigare tvekat, för att sedan vara säker på vinst så är jag tillbaka till att tro att det nog ändå kanske inte räcker till. Men, men.. får de rätt på ljudet i sändningen (så trycket i refrängen når fram) tror jag dock fortfarande på vinst för Sverige. 🙂
Pinglan, säger också att Sverige inte vinner. Så slipper man besvikelse:)
Tror heller inte tittarösterna blir så tydliga mot KAJ. Folk tror fortfarande på landslide för KAJ.
Jag tror att både Finland och Estland kommer stjäla röster från KAJ. Tror ändå KAJ får flest tittsröster men inte lika mycket som Käärija.
När det gäller juryn behöver vi inte vara oroliga. På jury repet igår gav dom verkligen extra tryck på vokalerna och gav fina harmonier.
Jag sa tidigare Frankrike vinner men nu vet jag inte. Säger Finland ändå:)
Min tippning är nog just nu att Sverige kanske inte vinner. Dock har jag svårt att tro att Österrike vinner, tycker den tappade live och tror inte ens den kommer vara topp 5 bland tittarna (har görna fel!)
Vem vinner då? Kanske Frankrike som nog kommer topp 3 hos både jury och tittare. Vad återstår annars? Finland? Tvåa i både press och publikundersökningen efter genrepet känns som en möjlig kandidat. Israel? Troligen inte men blir nog topp 5 totalt
Några andra kan jag inte riktigt se vinna. Nederländerna om de får med sig tittarna eventuellt? Men känns lååååångt borta!
Jag kommer kolla med vänner ikväll och troligen inte titta in här. Kommer nog in efter och några gånger mer under dagen innan dock.
Sammanfattningsvis tror jag dessa kommer i topp 10, uran inbördrs ordning:
Sverige
Frankrike
Finland
Israel
Österrike
Italien
Albanien
Nederländerna
Schweiz
Grekland
Tror eventuellt att Estland eller Portugal kan ersätta någon här….
Ska bli så spännande detta! Kan se Sverige, Frankrike, Österrike, och till och med Finland vinna. Albanien är mindre sannolik men ÅH vad glad jag skulle bli!
Andra observationer:
– Man kan sjunga “I am not a sinner nor a saint” över refrängen i Nederländernas bidrag
– Är inte sångaren i Katarsis lite lik Noora i Skam?
@Denis, Det är just det, att även om en vinst fortfarande är möjlig för Sverige så skulle det ju också kunna sluta i en enorm besvikelse där det visar sig att tittarna väljer andra uptempolåtar framför Sveriges… och den insikten är lite oroande. Men, men… det är ju inte som att jag inte är van vid att finalerna slutar “fel”. Fram tills vinnaren presenteras brukar det i alla fall vara skoj. (Hoppas bara på att det blir extra roligt i år.) 😀
Här kommer min topplista inför finalen. Att ha med sig hela sin topp-5 till finalen var en lyx jag inte förväntade mig i år, så jag är riktigt nöjd 😉
1. Lettland – mystisk skogsritual-pop blev visst min favorit i år. Älskar detta med hela mitt hjärta 🙂
2. Portugal – otroligt mysigt och melodiskt 🙂
3. Litauen – mörk, monoton och nonchalant rock och med ett framträdande som verkligen passar till.
4. Albanien – höjde sig faktiskt ännu mer live, sångerskan är otrolig.
5. Schweiz – årets vackraste, framträdandet lyfter fram sårbarheten i de fina melodierna och känns intimt.
6. Österrike – vinnare? Kanske faktiskt. Hade inte alls blivit sur, kanonbra dramatisk låt.
7. Storbritannien – kommer helt klart floppa, men jag personligen tycker både låten och gruppen är riktigt härliga!
8. Sverige – jag hoppas nog faktiskt inte på en vinst, men en bra placering både tror och hoppas jag på! Något annat vore orättvist när vi äntligen skickar något sånt här.
9. Island – denna energi hade jag faktiskt verkligen saknat om den åkt ut i semin.
10. Ukraina – tappade live, nya scenen fungerade inte riktigt med låten.
11. Frankrike – tror denna kan ha störst chans att vinna, och varför inte? Framträdandet lyfte låten ytterligare några snäpp.
12. Finland – jäklar vad mycket power, visade vart skåpet skulle stå 🙂
13. Polen – cred till Justyna, jäklar vad hon bjöd på energi. Etniskt och allt-på-en-gång är något jag gillar 🙂
14. Italien – gillade definitivt framträdandet. Särskilt munspelsbiten lyfte faktiskt.
15. Danmark – årets växare, generiskt men ändå medryckande och feelgood 🙂
16. Grekland – bra, varken mer eller mindre.
17. Tyskland – hon höll faktiskt i semin! Troligen det mest svårtippade bidraget i hela finalen.
18. Spanien – helt klart bättre live, även om hela bidraget lite är en klyscha.
19. Nederländerna – även detta är betydligt bättre live, känner inget särskilt för låten men går inte att klaga på framträdandet.
20. San Marino – tyvärr, tjatar ut sig ganska snabbt och live var det inte vad det kunnat vara.
21. Norge – låter som en Andra Chansen låt från MF på 2010-talet, men framträdandet är inte dumt.
22. Malta – men, den har faktiskt gått från “fruktansvärd” till bara “inte min smak”.
23. Armenien – refrängen är fortfarande G:son när han är som hopplösast, men bra framträdande åtminstone.
24. Luxemburg – jag är helt enkelt inte målgruppen för detta, det är egentligen allt som finns att säga.
25. Estland – egentligen bättre låtmässigt än Luxemburg, men både låten och Tommy är faktiskt sjukt irriterande 🙂
@Micke Hittar du något guldkorn i A Dal, oavsett om det är rock eller något annat, hoppas jag att du vet att åtminstone jag alltid är intresserad av att höra det 😉
Dags för mitt första inlägg för året. Lite sent på det kan man säga. Men här är min topplista av finalbidragen, baserad på själva låtarna.
1. Luxemburg 9/10
2. Schweiz
3. Nederländerna 8/10
4. Israel
5. Frankrike
6. Österrike 7/10
7. Storbritannien
8. Estland
9. Portugal
10. Sverige
11. Grekland 6/10
12. Italien
13. Norge
14. Malta
15. San Marino
16. Spanien
17. Albanien
18. Danmark
19. Tyskland 5/10
20. Polen 4/10
21. Island
22. Ukraina
23. Litauen 3/10
24. Armenien
25. Lettland 2/10
26. Finland
Bästa låtarna som missade final:
Irland 9/10
Montenegro 7/10
Bidragen som höjer sig mest live är för mig Schweiz och Österrike.
Sen fattar jag inte alls hypen kring KAJ. Nåja, det är absolut inget större fel på dem eller deras låt. Men sä jäkla kul är det väl inte att bada bastu…? Fattar som sagt inte grejen, men så är jag också en tråkig människa.
@oe Sent eller inte, kul att se dig skriva här igen 🙂 Vi båda använder ju två bokstäver som signatur, och därför hade det kunnat vara lätt att blanda ihop oss. Som tur är har vi löst det problemet, genom att ha så olika smak som möjligt 😉 I år har vi lyckats med konststycket att båda placera varandras förstaplats nästsist. Däremot, 5 gemensamma i topp-10 är inte alls så illa. Schweiz är ett väldigt fint bidrag som växt rejält sedan första lyssningen för mig.
@HW, ja trots nästsistaplatserna så verkar vi ha mer gemensamt än vanligt 😉
Schweiz är verkligen en växare. Nu är den nästintill ikapp Luxemburg för mig, och live kommer den med stor sannolikhet ta över förstaplatsen.
Kul att du har Portugal nära toppen. Fin låt som jag inte lyssnat på så mycket. Den gör inte mycket väsen av sig, men väldigt behaglig att lyssna på.
Och av de 2 (?) vinnarkandidaterna håller du också Österrike före Sverige.
@oe Ja, om mina favoriter 2024 dominerades av högljudd upptempo har det 2025 varit lite mer lågmälda som dominerat för mig 🙂 Portugal tog ett tag att få upp ögonen för, men det är en väldigt mysig indie-låt som samtidigt får in det där melankoliska. En rejäl överraskning att den tog sig till final, men en som gjorde mig mycket glad.
@oe, Välkommen tillbaka, måste säga att det är gott att se någon här lägga Suomi längt ned i ranking där den hör hemma 🙂 Också gott att se att du har Schweiz (min solklara etta) väldigt högt. Vet inte om du sett det men jag har bara fem bidrag som jag inte åtminstone godkänner och det är Malta och övriga Norden. Härligt också att äntligen se nån lägga Montenegro i bra betyg där den hör hemma.
Tack Micke, jaså du är inte alls nöjd med Norden i år. Finland och Island ogillar jag, Norge och Danmark är okej men inget speciellt alls. Sverige håller även jag högst i Norden men inte alls superhögt. Låg ribba.
Lite synd att du inte gillar Luxemburg så mycket som övriga franskspråkiga bidrag. Inser precis att hela min topp 5 (av finalisterna) är på franska. Två bara delvis, men ändå. Galet!
@oe, jag gillar Luxemburg. Tro inget annat 🙂 Danmark är jag fortfarande sur på då de i sin uttagning hade ett av de två bästa bidragen av allt i ESC 2025. Det är inte lätt att smälta 🙂