ESC 2026 Schlagerpinglan: På torsdagskvällen den 14:e maj avgjordes den andra semifinalen av Eurovision Song Contest 2026. Resultatet, d.v.s. vilka tio länder som gick vidare till finalen den 16:e maj, ser ni här nedan (presenterade i den ordning de avslöjades).

Ifall ni missade showen eller helt enkelt vill se något lands bidrag igen så har sammanställningen här nedan kompletterats med länkar till alla de tävlande artisternas semifinal-framträdanden (samt de finalklara bidragen från Frankrike, Österrike och Storbritannien. Det exakta resultatet avslöjas däremot inte förrän efter finalen.

Snabbrepris av den andra semifinalens bidrag

”Second Semi-Final | Recap | Eurovision 2026”
(03:56 – May 14, 2026 – eurovision.tv)

De tio länder som gick till finalen av ESC 2026 från semifinal 2
Bulgarien Bulgarien ”Bangaranga”, DARA
Ukraina Ukraina ”Ridnym”, LELÉKA
Norge Norge ”YA YA YA”, JONAS LOVV
Australien Australien “Eclipse”, Delta Goodrem
Rumänien Rumänien ”Choke Me”, Alexandra Căpitănescu
Malta Malta “Bella”, AIDAN
Cypern Cypern ”JALLA”, Antigoni
Albanien Albanien “Nân”, Alis
Danmark Danmark “Før Vi Går Hjem”, Søren Torpegaard Lund
Tjeckien Tjeckien “CROSSROADS”, Daniel Zizka
Länderna som ej tog sig vidare från den andra semifinalen av Eurovision 2026:
Azerbajdzjan Azerbajdzjan ”Just Go”, JIVA
Luxemburg Luxemburg “Mother Nature”, Eva Marija
Armenien Armenien ”Paloma Rumba”, SIMÓN
Schweiz Schweiz ”Alice”, Veronica Fusaro
Lettland Lettland ”Ēnā”, Atvara
Tre av de på förhand finalklara bidragen:
Frankrike ”Regarde ! ”, Monroe (Frankrikes bidrag)
Österrike ”Tanzschein”, COSMÓ (Österrikes bidrag)
Storbritannien ”Eins, Zwei, Drei”, LOOK MUM NO COMPUTER (Storbritanniens bidrag)

Övriga video-klipp med anknytning till den andra semifinalen:
♥ ”Wasted Boat”, Victoria Swarovski & Michael Ostrowski (Öppningsnummer)
♥ ”I’m So Excited”, Victoria Swarovski & Michael Ostrowski (Mellanakt)
♥ ”Unknown”, JJ (Mellanakt)
♥ Second Semi-Final | Qualifiers Reveal
♥ Second Semi-Final | All 18 Postcards
(Källor: eurovision.tv och Eurovision YouTube)

Schlagerpinglan: Ett stort försenat grattis till de tio länder som tog sig vidare till finalen och speciellt då till våra kära grannar Danmark och Norge. 😀

Själv missade jag live-sändningen men har nu sett showen i sin helhet i efterhand, inte lika roligt själv men det var ju ändå en Eurovision-show. 😀 Jag höll främst tummarna för Albanien, Cypern, Australien, Malta och Tjeckien… så jag är mer än nöjd med resultatet. 😀 Min stora förhoppning är dock att det är Finland som vinner i morgon, men det återstår att se. 😀

Mer från Schlagerpinglan i samma kategori:


3 kommentarer till “Resultatet av Eurovision Song Contest 2026: Semifinal 2”

  1. Mikaela

    @Pinglan Finland känns ju som morgondagens mest sannolika vinnare, men jag är inte längre bombsäker som jag var för en vecka sen.

    Det här är mina åsikter om bidragen i oddstoppen som vinnare:

    1. Finland
    Ja det är ju detta jag väntar mig. Kul för Finland som verkligen lägger manken till sedan flera år (och borde vunnit 2023 enl mig), och kul med ett land som inte vunnit på länge.
    2. Australien
    Detta vore rätt trist: ännu ett internvalt, propert, juryadresserat bidrag som vinner. Det känns lite som ett steg tillbaka.
    3. Grekland
    Nää.. Jag är inte emot att småtramsiga bidrag vinner per se, men då hade jag föredragit Käärijää eller Baby lasagna.
    4. Israel
    Hellre Grekland! Vilken katastrof detta vore för nästa års tävling.
    5. Rumänien
    Jag tror sannolikheten är minimal, MEN jag hade älskat detta som vinnare. Välsjunget, pangigt och inte så attans polerat. En fantastisk överraskning vore detta.

  2. Schlagerpinglan

    @Mikaela, Jag är inte säker alls, endast att jag är glad att jag hittat ett bidrag jag känner så här mycket för och att det inte ser ut att hamna i botten. 🙂 Vågar inte tro, men hoppas, hoppas, hoppas. 😀

  3. Martin

    Konstigt att Danmark har fått startnummer 1 i finalen.
    Tror det har bidragit till att Danmark har tappat i oddsen sedan i torsdags.

    Tror ni Finland kan överskattas på grund av att Linda Lampenius är en känd artist?
    Det känns som det är vanligt att välkända personer kan överskattas i oddsen.

  1. Lämna en kommentar


                 

                 

     





Musik bloggar Blogglista.se