Österrike Idag, torsdagen den 12:e december avslöjade TV-bolaget ORF att den internvalda artist som kommer att få representera Österrike i Eurovision Song Contest 2020 är Vincent Bueno, en 34-åring R&B-sångare från Wien.

Vincent har både deltagit i den österrikiska, nationella ESC-uttagningen 2016 samt varit med som bakgrundssångare i ESC 2017, se länkar nedan. Bidraget han kommer att tävla med i Rotterdam har titeln “Alive” och är en up-tempo-låt som väntas presenteras i mars 2020. (Källor: eurovision.tv och wiwibloggs.com)

Österrikes internvalda ESC 2020-artist:
Vincent Bueno
(Foto: ORF/ Thomas Ramstorfer)

Eurovision-relaterade låtar med Vincent Bueno:
All We Need Is That Love” (Wer singt für Österreich? 2016-finalist)
Running On Air“, Nathan Trent (ESC 2017 – bakgrundssångare)
Running On Air” (akustisk version med Nathan Trent och Vincent)

♥ Läs mer om Vincent Bueno hos eurovision.tv

Schlagerpinglan: Först så trodde jag att även Österrike, precis som de övriga tre länder som så här långt presenterat sina internvalda artister, skickar en för mig helt okänd artist… men det visade sig inte stämma utan det var bara minnet som svek. 😀

Enligt mitt “Allt inför finalen av “Wer singt für Österreich?““-inlägg från 2016 så hade jag tydligen inte bara lyssnat på hans 2016-bidrag utan även betygsatt det. Detta var dock inget som gjorde något större intryck på mig så det får mest vara med som lite kuriosa. 2020 är en ny tävling med nya förutsättningar och nya bidrag och därmed finns fortfarande chansen att det kan bli hur bra som helst. 😀

Mer om Österrikes förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Österrike i ESC 2020“.


Relaterad information:
Bekräftade ESC 2020-artister så här långt:
Belgien Belgien: Hooverphonic
Spanien Spanien: Blas Cantó
Bulgarien Bulgarien: VICTORIA
Österrike Österrike: Vincent Bueno

ESC2020 I dag, torsdagen den 12:e december kl. 12:00 CET, släpps den första omgången med biljetter till Eurovision Song Contest 2020. All information ni behöver hittar ni på eurovision.tv:s biljettsida. Lycka till. 😀

SchweizDå det varit ganska tyst kring Schweiz val av bidrag till Eurovision Song Contest 2020 sedan SRF i september avslöjade att de fått in 515 bidrag så beslutade sig den schweiziska ESC-fans-sidan douzepoints.ch att ställa några frågor till Reto Peritz, den schweiziska ESC-delegationschefen.

Det framkom inte så mycket om de inskickade bidragen mer än att de för tillfället lyssnas igenom av en musikexpert-jury och en tittarpanel samt att de är mycket nöjda med de inskickade bidragens kvalité. Den stora behållningen av intervjun var dock att vi numera vet att den artist och den låt som till slut väljs ut att få representera Schweiz i Rotterdam förväntas att presenteras i mars 2020. (Källa: escxtra.com)

Schweiz näst senaste internvalda ESC-bidrag (före Luca Hännis 2019-bidrag):

Il Pleut de L’Or“, Michael von der Heide (blev 17:e i semi 2 i ESC 2010)

Schlagerpinglan: Efter att åtskilliga internval inte tagit sig till final så övergick det schweiziska TV-bolaget 2011 till en nationell uttagning, vilket genast gav effekt i form av en 25:e-plats i finalen för “In love for a while“ med Anna Rossinelli. De flesta av de NF-utvalda bidragen, sex av åtta närmare bestämt, missade däremot finalen2019 återgick TV-bolaget till att göra ett internval.

Även detta skifte gav resultat med en gång i form av en 4:e-plats i finalen 2019 för Luca Hänni och hans “She Got Me“, vilket var landets bästa placering sedan 1993Annie Cotton kom trea med “Moi, Tout Simplement“.

Frågan är om det lyckade internvalet 2019 kommer att visa sig vara en ny, enskild lyckoträff som till slut får TV-bolaget att återigen ändra sättet de utser sina bidrag på, eller om landet är inne i en mer lyckosam ESC-period. I mars får vi, om inte svaret så i alla fall, en hint om åt vilket håll det kan luta. 😀

Mer om Schweiz förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Schweiz i ESC 2020“.

Israel Schlagerpinglan: Den 7:e, 8:e och 9:e december sändes den nionde, tionde och elfte delen av talangtävlingen The Next Star for Eurovision, som kommer att utse den artist som ska representera Israel i Eurovision Song Contest 2020. Här nedan ser ni resultatet:

Israel: “The Next Star” / “HaKokhav HaBa L’Eurovizion”:
Regler Jurymedlemmarna och publiken väljer ut de bästa bland deltagarna i de inledande auditionerna. (Juryn står för totalt 40% av rösterna, dv.s 8% var, medan tittarna står för 60%. 70% av rösterna krävs för att gå vidare. Showens värdar kan rädda ett antal personer som inte når upp till kvalgränsen.)
Värdar: Rotem Sela och Assi Assar
Jurymedlemmar: Shiri Maimon, Keren Peles, Assaf Amdursky, Static & Ben El Tavori, Itay Levi
Mer info: Israel i ESC 2020
Makos hemsida kan ni se deltagarnas framträdanden
En sammanställning av resultaten ser ni här nedan:


Lördagen den 7:e december – Show 9

Deltagaren med bäst resultat i nionde showen:
Eden Zohar Sivan
Eden Zohar Sivan (92% av rösterna)
(bild lånad från The Next Star)

4 av 7 deltagare fick över 70% / drog inte sig ur = gick vidare från Show 9:
Eden Zohar Sivan Who’s Lovin’ You 92% (jury: 40/40 – publik: 52/60)
Nethanel Saraf “Ma ata rotse mimeni“ 86% (jury: 40/40 – publik: 46/60)
Alan Butcher “Balaila“ 84% (jury: 32/40 – publik: 52/60)
Ayalon Elkayam “Haim shlemim“ 80% (jury: 32/40 – publik: 48/60)
♥ Layla Suleiman “Beautiful” 80% (jury: 40/40 – publik: 40/60)
(drog sig ur)
♥ 80 Vemashu “Big in Japan” 55% (jury: 32/40 – publik: 23/60)
♥ Lidor Sailo “Cry Me a River” 53% (jury: 8/40 – publik: 45/60)

Söndagen den 8:e december – Show 10

Deltagaren med bäst resultat i tionde showen:
Eldad Cohen
Eldad Cohen (78% av rösterna)
(bild lånad från The Next Star)

2 av 3 deltagare fick över 70% / räddades = gick vidare från Show 10:
Eldad Cohen Klum lo ta’im 78% (jury: 40/40 – publik: 38/60)
♥ Noa Farag “Without You” 66% (jury: 24/40 – publik: 42/60)
Hatavlinim “Nim’as li mimekh” 59% (jury: 24/40 – publik: 35/60)
(räddad av värdarna)

Måndagen den 9:e december – Show 11

Deltagaren med bäst resultat i elfte showen:
Gaella Brown
Gaella Brown (75% av rösterna)
(bild lånad från The Next Star)

2 av 3 deltagare fick över 70% = gick vidare från Show 11:
Gaella Brown Ain’t Nobody 75% (jury: 24/40 – publik: 51/60)
Liora Itzhak “Mala mala” 74% (jury: 32/40 – publik: 42/60)
♥ Nave Mamo “Hello” 51% (jury: 8/40 – publik: 43/60)
(Källa: wikipedia)


Schlagerpinglan: Nästa planerade shower verkar vara aktuella för sändning den 11:e, 14:e, 15:e, 18:e och 21:a decemberKeshet 12 och mako.co.il.

Mer om Israels förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Israel i ESC 2020“.

AlbanienTV-bolaget RTSH släppte i dag de 20 bidrag som kommer att tävla i Festivali i Këngës 58, Albaniens nationella uttagning av bidrag till Eurovision Song Contest 2020, som kommer att pågå mellan den 19:e och 22:a december.

Här nedan ser ni länkar till Radio Televizioni Shqiptar på youtube där fullversionerna av bidragen finns samt länkar till artisternas info-sidorfestivali-rtsh.al.

Ett av de tävlande bidragen i Albaniens FiK 58:

Me tana“, Elvana Gjata

“Festivali i Këngës 58”-startfältet:

Bidrag / Artister / Låtskrivare Artistinfo
Shaj“, Arilena Ara
(text och musik: Lindon Berisha, Darko Dimitrov, Lazar Cvetkovski)
festivali-rtsh.al
Malaseen“, Bojken Lako
(text och musik: Bojken Lako)
festivali-rtsh.al
Bisedoj me serenatën“, Devis Xherahu
(text och musik: Jorgo Papingji, Devis Xherahu)
festivali-rtsh.al
Bohem“, Eli Fara & Stresi
(text och musik: Rozana Radi, Eli Fara)
festivali-rtsh.al
festivali-rtsh.al
Eja Merre“, Era Rusi
(text och musik: Darko Dimitrov)
festivali-rtsh.al
Më ngjyros“, Kamela Islamaj
(text och musik: Megi Hasani, Kamela Islamaj)
festivali-rtsh.al
Shqiponja e lirë“, Gena
(text och musik: Endrit Mumajesi, Gena)
festivali-rtsh.al
Loja“, Renis Gjoka
(text och musik: Ilir Krasniqi, Renis Gjoka)
festivali-rtsh.al
Ende“, Wendi Mancaku
(text och musik: Endrit Mumajesi, Wendi Mancaku)
festivali-rtsh.al
Ajo nuk është unë“, Robert Berisha
(text och musik: Filloreta Raçi)
festivali-rtsh.al
Me gotën bosh“, Tiri Gjoci
(text och musik: Pandi Laço, Everest Ndreca)
festivali-rtsh.al
Asaj“, Kastro Zizo
(text och musik: Gramoz Kozeli, Kleviz Bega)
festivali-rtsh.al
Kutia e Pandorës“, Valon Shehu
(text och musik: Elvis Preni, Eugent Bushpepa)
festivali-rtsh.al
Ajër“, Sara Bajraktari
(text och musik: Adrian Hila)
festivali-rtsh.al
Ju flet Tirana“, Nadia & Genc Tukiçi
(text och musik: Agim Xheka, Genc Tukiçi)
festivali-rtsh.al
Botë për dy“, Olta Boka
(text och musik: Genc Salihu, Florent Boshnjaku)
festivali-rtsh.al
Melodi“, Aldo Bardhi
(text och musik: Aldo, Antoni Polimeni, Richy Sebastian)
festivali-rtsh.al
Me tana“, Elvana Gjata
(text och musik: Elvana Gjata)
festivali-rtsh.al
Ku ta gjej dikë ta dua“, Albërie Hadërgjonaj
(text och musik: Timo Flloko, Adrian Hila)
festivali-rtsh.al
Ankth“, Kanita
(text och musik: Lindon Berisha, Boban Apostolov)
festivali-rtsh.al
(Källa: festivali-rtsh.al)

Schlagerpinglan: Vanligtvis så brukar “Festivali i Këngës” sluta med att jag tycker att startfältet har en mängd riktigt bra bidrag efter att jag inledningsvis insett att jag behöver ge de flesta lite extra tid för att riktigt komma till sin rätt. I år tycker jag dock att det finns många bidrag som tilltalar mig redan efter en första snabb lyssning, vilket var en rejält rolig överraskning. 😀

Framför allt är det låtarna med Kanita, Elvana Gjata, Valon Shehu, Robert Berisha, Nadia & Genc Tukiçi, Tiri Gjoci, Gena och Devis Xherahu som får mig att hoppas på en festival utöver det vanliga. Så här långt så är jag väldigt imponerad och ser fram emot att få veta vad ytterligare lyssningar kan göra för min uppfattning av startfältet. 😀

Mer om Albaniens förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Albanien i ESC 2020“.

Relaterad information:
Albanien är det andra ESC 2020-land att släppa alla de bidrag som ska tävla i respektive nationell uttagning. Först ut var Estland, vars Eesti Laul 2020-bidrag ni kan lyssna på här.

Dessutom: Slovenien väljer ut sitt bidrag genom EMA 2020 där två av de tävlande kommer att vara några av de tio EMA FREŠ-bidrag ni kan ni lyssna på här.

Schlagerpinglan: Vi är nu femton veckor in i det nya ESC-året och precis som förra veckan så har vi shower från ett flertal länders ESC 2020-uttagningar att se fram emot. Utöver det så släpps både de första ESC 2020-biljetterna samt de albanska “Festivali i Këngës”-bidragen denna vecka. 😀


Veckoschema – Eurovision Song Contest 2020 – v. 50

Måndag – 9:e december 2019
Albanien Albanien: De tävlande bidragen i Festivali i Këngës släpps
Läs mer här: “Lyssna på “Festivali i Këngës 58”-bidragen
Serbien Serbien: Deadline att skicka in bidrag till Beovizija 2020
Mer info här: “RTS förbereder Beovizija 2020
Israel Israel: Elfte avsnittet av The Next Star for Eurovision sänds
Läs mer här: “Israel i Eurovision Song Contest 2020
Onsdag – 11:e december 2019
Israel Israel: Tolfte avsnittet av The Next Star for Eurovision sänds
Läs mer här: “Israel i Eurovision Song Contest 2020
Torsdag – 12:e december 2019
ESC 2020 ESC 2020: Första biljetterna till Eurovision Song Contest 2020 släpps
Mer info här: “Eurovision-biljetterna släpps den 12:e december
Lördag – 14:e december 2019
Georgien Georgien: Femte liveshowen av Georgian Idol sänds
Se även: Liveshow 1Liveshow 2Liveshow 3Liveshow 4
Israel Israel: Trettonde avsnittet av The Next Star for Eurovision sänds
Läs mer här: “Israel i Eurovision Song Contest 2020
Söndag – 15:e december 2019
Malta Malta: Dags för X Factor Malta – Chair Challenge 4
Se även: “X Factor Malta – 49 artister kvar” – “CC 1” – “CC 2” – “CC 3
Israel Israel: Fjortonde avsnittet av The Next Star for Eurovision sänds
Läs mer här: “Israel i Eurovision Song Contest 2020
Kroatien Kroatien: Deadline att skicka in bidrag till Dora 2020
Mer info här: “HRT tar emot bidrag till Dora 2020

Schlagerpinglan: Ni hittar mer info om hur man skickar in bidrag till andra länders uttagningar här medan mer om de olika ESC-ländernas planer inför Eurovision Song Contest 2020 finns här.

Georgien Schlagerpinglan: På lördagskvällen den 7:e december sändes den fjärde live-showen av talangshowen “Georgian Idol” (“Sakartvelos varskvlavi”) där TV-bolaget GPB söker efter Georgiens representant i Eurovision Song Contest 2020.

Här nedan ser ni resultatet samt länkar till lördagens show och enskilda framträdanden medan all inför-info finns här.

Georgiens “Georgian Idol” – Live-show 4 – 7:e december:

Sakartvelos varskvlavi 2019 – Fjärde Live-showen
(1:53:38 – Dec 7, 2019 – sakartvelos varsk’vlavi)

“Georgian Idol” – Resultatet av Live-show 4 – 7:e december:

Deltagare som gick vidare
1. Tornike Kipiani Gethsemane (I only want to say)
(från “Jesus Christ Superstar”)
24.05%
2. Barbara Samkharadze Jesus Christ Superstar
(från “Jesus Christ Superstar”)
15.15%
3. Mariam Gogiberidze I don’t know how to love him
(från “Jesus Christ Superstar”)
14.06%
4. Tamar Kakalashvili As if we never said goodbye
(från “Sunset Boulevard”)
13.79%
5. Mariam Shengelia Memory
(från “Cats”)
12.26%
6. Davit Rusadze Any dream will do
(från “Joseph & the Technicolor Dreamcoat”)
10.79%
Deltagare som röstades ut
7. Anri Guchmanidze Close every door
(från “Joseph & the Technicolor Dreamcoat”)
9.90%
(Källa: escunited.com och Pop Idol Georgia – Sammanställning: schlagerpinglan.se)

Schlagerpinglan: Eftersom många av de tävlande ställde upp med låtar från en av mina favoritmusikaler, Jesus Christ Superstar, så kunde jag helt enkelt inte stå emot längre utan började att lyssna lite på de tävlande talangerna, trots att jag hade tänkt vänta tills det återstod fem finalister.

Jag hade hoppats på en rejäl aha-upplevelse där en artist skulle stå ut från mängden och genast bli min personliga favorit… men något sådant inträffade inte. Kanske nästa vecka? 😀

Som favorit för hela tävlingen får man nog anta att Tornike Kipiani är, efter att han kom tvåa i den första omröstningen och vunnit samtliga tre därefter. Vi får väl se om det till slut blir en utklassningsseger eller om något oväntat händer på resans gång. Än återstår det ju en hel del shower innan segraren utses. 🙂

Mer om Georgiens förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Georgien i ESC 2020“.

Malta Schlagerpinglan: I kväll är det dags för det tionde avsnittet av X Factor Malta, den talangjakt som kommer att utse Maltas representant i Eurovision Song Contest 2020. Då både auditionsdelen och bootcamp är avklarad så fortsätter nu fas tre: The Chair Challenge.

I kväll får vi reda på vilka sex deltagare, av inledningsvis 12 killar, som går vidare till nästa fas av X Factor Malta:

“X Factor Malta” – Show 10 – The Chair Challenge 3 – 8:e december:

The Boys have been chosen” (1:26 – Nov 17, 2019 – X Factor Malta)

Söndagen den 8:e december

Malta: “X Factor Malta” – Show 10 – Chair Challenge 3:
Tid: kl. 20:50
Plats: Television Malta (TVM)
Vad händer? 12 killar (med Ray Mercieca som mentor) sjunger live inför en publik för första gången i tävlingen och 6 deltagare går vidare till nästa fas i tävlingen.
Mer info: X Factor Malta – 49 artister kvar
Resultatet: (Uppdaterar med klipp från “X Factor Malta – The Chair Challenge 3” vid tillfälle)

Schlagerpinglan: Vid den första Chair Challenge ändrade jag åsikt ang. mina favoriter efter att ha sett framträdanden, vid den andra stod jag fast vid mina inledande åsikter men båda showerna slutade med att jag blev nöjd med resultatet. 🙂

Förhoppningsvis blir det likadant när vi nu har killarnas Chair Challenge framför oss, där jag för tillfället har Karl Schembri som överlägsen, personlig favorit. Jag återkommer vid ett senare tillfälle och uppdaterar inlägget med resultat och länkar från det aktuella avsnittet. På återseende. 😀

Mer om Maltas förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Malta i ESC 2020“.

Georgien Schlagerpinglan: Efter tre inledande auditions-shower och tre live-shower så fortsätter Georgian Idol / Sakartvelos varskvlavi, den talangjakt som kommer att utse Georgiens representant i Eurovision Song Contest 2020, med ytterligare en lördags-liveshow.

Här nedan hittar ni det mesta man behöver veta vad gäller info om uttagningen i stort och startfältet (inkl. länkar till smakprov på artisternas tidigare framträdanden):

Georgien: Georgian Idol / Sakartvelos varskvlavi – Show 7, 7:e december:
Tid: kl. 19:00 CET
Plats: GPB 1 och 1tv.ge
Vad händer? 7 artister tävlar – 1 röstas ut
Röstning: Röstningen, via facebook och mobiltelefon, är redan igång.
Programledare: Ruska Makashvili
Jury: Tinatin Berdzenishvili, David Evgenidze, Natia Todua, David Aladashvili
Startfält: se nedan – förra veckan röstades Nika Kalandadze ut
Mer info: se Resultatet av “Georgian Idol” – Live-show 3

Förra veckans omröstnings-vinnare:

Tornike Kipiani – Artificial Love
(4:56 – Nov 30, 2019 – Sakartvelos Varsk’vlavi • Pop Idol Georgia)

De sju kvarvarande deltagarna i Georgian Idol:
(video-klipp från tidigare shower)
Tornike Kipiani Audition: “House of the Rising Sun
Liveshow 1: “Smells Like Teen Spirit” (2:a)
Liveshow 2: “Rock`N`Roll Queen” (1:a)
Liveshow 3: “Artificial Love” (1:a)
Barbara Samkharadze Audition: “It’s raining men
Liveshow 1: “You Don’t Own Me” (3:a)
Liveshow 2: “When You’re Good to Mama” (3:a)
Liveshow 3: “ლალე / Lale” (2:a)
Tamar Kakalashvili Audition: “Queen
Liveshow 1: “Golden Slumbers / Carry That Weight” (1:a)
Liveshow 2: “All That Jazz” (2:a)
Liveshow 3: “ქუჩაში ერთხელ / Once in the street” (3:a)
Anri Guchmanidze Audition: “I’ve got news for you
Liveshow 1: “Thirty Seconds To Mars
Liveshow 2: “Heaven on their Minds
Liveshow 3: “გამოგივა ხვალ / Will come out tomorrow
Davit Rusadze Liveshow 1: “Atlas
Liveshow 2: “Falling Slowly
Liveshow 3: “არ მაძინებს / I don’t sleep
Mariam Shengelia Audition: “If I Were a Boy
Liveshow 1: “Alive
Liveshow 2: “Show Me How You Burlesque
Liveshow 3: “მხოლოდ შენთვის / Only for you
Mariam Gogiberidze Audition: “Misty
Liveshow 1: “My Funny Valentine
Liveshow 2: “I Am Changing
Liveshow 3: “იძინებს მზე / Fall Asleep in the Sun
(Källor: esctoday.com och Pop Idol Georgia – Sammanställning: schlagerpinglan.se)

Mer om Georgiens förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Georgien i ESC 2020“.

Slovenien Efter fem veckors duellerande har nu tio finalister tagit sig vidare i EMA FREŠ, onlinetävlingen där unga talanger tävlar om två platser i EMA 2020, Sloveniens nationella uttagning inför Eurovision Song Contest 2020.

Totalt var det 18 talanger som tävlade, ni hittar det ambitiösa duellschemat här medan de tio finalister (med tillhörande, ännu ej färdigställda, låtar) som fortfarande har chansen att få delta i EMA 2020 finns här nedan:

EMA FREŠ-finalisterna:
Foto: MMC RTV SLO
(Foto: MMC RTV SLO)

EMA FREŠ – Final-startfältet:
Stella – “Ne vem, če sem v redu
Younite – “The Cure
Klarity – “Diham
Parvani Violet – “Cupid
Marmoris – “Moj pristan
Saška – “Še kar lovim tvoj nasmeh
Alfirev – “Črno bela lika
Pia Nina – “Tukaj in zdaj
Astrid in Avantgarden -“Sing to Me
Lana Hrvatin – “Dream

Schlagerpinglan: Trots att jag har följt de 10 låtarna genom hela den fem veckor långa uttagningen så kan jag inte säga att jag har tillräckligt på fötterna för att utse någon personlig favorit i nuläget. Vi har ju ännu bara fått höra små snuttar av tidiga versioner av tävlingsbidragen.

Ett första intryck har jag ju trots allt fått, så för sakens skull så kan jag nämna att jag så här långt är mest nyfiken på bidragen av Klarity och Alfirev. Hur det sedan blir efter att jag hört bidragen framföras live i fullversion återstår dock att se. 😀

Mer om Sloveniens förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Slovenien i ESC 2020“.


                 

                 

     





Musik bloggar Blogglista.se