ESC2020 Schlagerpinglan: I kväll, lördagen den 18:e januari, kommer Norge, Litauen och Israel att fortsätta sina nationella uttagningar inför Eurovision Song Contest 2020 medan Slovenien utser två EMA-finalister och Island presenterar sina Söngvakeppnin 2020-deltagare.

(I morgon, söndagen den 19:e januari, kommer Malta att sända sin andra live-show kl. 20:50, men mer om det i morgon.)

Lördagen den 18:e januari – ESC-shower och resultat

Norge Norge: “Melodi Grand Prix 2020” – Semifinal 2
Tid: kl. 19:50 CETPlats: NRK1 och nrk.no
Förutsättningar: tittarna utser en finalist av fyra tävlande bidrag
Tävlande bidrag: Se “Inför Melodi Grand Prix 2020 – Semifinal 2
Resultat: (Redovisas här efter showen samt i separat inlägg vid tillfälle)

Duell 1:
“The Start of Something New”, Tore Petterson möter
“Fool for Love”, Kim Wigaard & Maria Mohn

Duell 2:
“How About Mars”, JÆGER möter
“One Last Time”, Rein Alexander

Guldduellen:
“Fool for Love”, Kim Wigaard & Maria Mohn möter
“One Last Time”, Rein Alexander

Litauen Litauen: “Eurovizijos Atranka 2020” – Heat 2:
Tid: kl. 20:00 CETPlats: LRT Lituanica, LRT Televizija HD och lrt.lt
Förutsättningar: 50/50 tittar- och juryröster röstar vidare 6 av 12 tävlande bidrag
Tävlande bidrag: Se “Inför Eurovizijos Atranka – Heat 2
Resultat: (Redovisas här efter showen samt i ett separat inlägg vid tillfälle)

Slovenien Slovenien: “EMA FREŠ 2020” – Final:
Tid: kl. 20:00 CETPlats: TV SLO 1 och rtvslo.si
Förutsättningar: Tittarna och juryn väljer ut vars ett wildcard
till EMA 2020 av 10 tävlande bidrag
Tävlande bidrag: Se “Inför EMA FREŠ-finalen
Resultat: (Redovisas här efter showen samt i ett separat inlägg vid tillfälle)

Israel Israel: “The Next Star for Eurovision 2020“ – Show 26:
Tid: kl. 20:15 CETPlats: Keshet 12 och mako.co.il
Förutsättningar: 13 deltagare är kvar – utröstningarna fortsätter – del 2
Mer info: Se “Israel i Eurovision Song Contest 2020
Resultat: (Redovisas i separat inlägg vid tillfälle)

Island Island, “Söngvakeppnin 2020” – Startfältspresentation:
Tid: kl. 20:45 CETPlats: RUV
Förutsättningar: Startfältet i Söngvakeppnin 2020 presenteras
Mer info: Se “Island i ESC 2020


Schlagerpinglan: Som vanligt så önskar jag er alla en riktigt trevlig Eurovision-kväll, hur ni än väljer att spendera den. 😀

Se även: “Melodifestivalen 2020” – “ESC-Veckoschema” – “ESC 2020

NorgeSchlagerpinglan: I kväll, lördagen den 18:e januari, sänds den andra semifinalen av Melodi Grand Prix 2020, Norges nationella uttagning av bidrag till Eurovision Song Contest 2020.

Här nedan ser ni lite info om uttagningen i stort, startfältet, länkar till bidragen samt mina personliga betyg av dem:

Norge: “Melodi Grand Prix 2020” – Semifinal 2, 18:e januari:
Tid: kl. 19:50 CET – 21:10 CET
Plats: NRK1 och nrk.no
Vad händer? Registrerade tittare onlineröstar fram en finalist av de fyra tävlande bidragen genom dueller som lottas i början av showen. Även ett förkvalificerat finalbidrag kommer att framföras.
Programledare: Kåre Magnus Bergh, Ingrid Gjessing Linhave, Ronny Brede Aase
Startfält: se nedan
Mer info: Lyssna på MGP-bidragen (Semi 2 – Øst-Norge)
Lyssna på andra MGP-finalbidraget

Veckans finalklara bidrag som ska framföras i showen:

Out Of Air“, Didrik & Emil
(t&m: Fredrik Boström, Mats Tärnfors, Niclas Lundin, Didrik Solli-Tangen)

Schemat för Norges Melodi Grand Prix 2020:

17:e januari Semifinal 1
Sør-Norge
4 semifinalister → 1 finalist +
1 finalklart bidrag framförs
18:e januari Semifinal 2
Øst-Norge
4 semifinalister → 1 finalist +
1 finalklart bidrag framförs
25:e januari Semifinal 3
Midt-Norge
4 semifinalister → 1 finalist +
1 finalklart bidrag framförs
1:a februari Semifinal 4
Vest-Norge
4 semifinalister → 1 finalist +
1 finalklart bidrag framförs
8:e februari Semifinal 5
Nord-Norge
4 semifinalister → 1 finalist +
1 finalklart bidrag framförs
15:e februari Final 10 finalister → 1 vinnare

Norges “Melodi Grand Prix 2020” – Semifinal 2, 18:e januari:

Starfältet, bidragen, artisterna och låtskrivarna: Schlagerpinglans betyg:
Duell 1:
1. “The Start of Something New“, Tore Petterson
(Tore Petterson, Knut Bjørnar Asphol)
NorgeNorgeNorgeNorgeNorge
2. “Fool for Love“, Kim Wigaard & Maria Mohn
(Torbjørn Raae, Arve Furset, Kim Wigaard Johansen, Maria Mohn)
NorgeNorgeNorgeNorgeNorge
Duell 2:
1. “How About Mars“, JÆGER
(Roel Rats, Synne Vorkinn, Chris Wortley, Sindre T. Jenssen)
NorgeNorgeNorgeNorgeNorge
2. “One Last Time“, Rein Alexander
(Erik Småland, Kristoffer Tømmerbakke, Rein Alexander)
NorgeNorgeNorgeNorgeNorge

Schlagerpinglan: I förra semifinalen så vann min ursprungliga favorit (efter att jag ändrat åsikt) men denna gång så hoppas jag att historien inte upprepar sig då jag visserligen fortfarande gillar “How about Mars?” (min ursprungliga favorit) men numera är helt förtrollad av “One Last Time“. 😀

Mina förhoppningar inför kvällen är därför att både Rein Alexander och Didrik & Emil imponerar med sina bidrag och därigenom ser till att, vad som än händer senare i uttagningen, det i alla fall finns två starka bidrag i MGP-finalen. 😀

Mer om Norges förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Norge i ESC 2020“.

Relaterad information:
Schlagerpinglan: Wiwibloggs.com har genomfört en läsarundersökning (där 1 268 röster lades) för se vilken av de fyra semifinalisterna som är mest populär hos läsarna. Här är resultatet:

1. Anna Jæger – “How About Mars” (697 röster / 54,97%)
2. Rein Alexander – “One Last Time” (383 röster / 30,21%)
3. Kim Wigaard and Maria Mohn – “Fool for Love” (153 röster / 12,07%)
4. Tore Petterson – “The Start of Something New” (35 röster / 2,75%)

Litauen Schlagerpinglan: I kväll, lördagen den 18:e februari, fortsätter TV-bolaget LRT sin nationella uttagning av Litauens bidrag i Eurovision Song Contest 2020 genom den andra deltävlingen av Eurovizijos Atranka 2020.

Här nedan hittar ni det mesta man behöver veta inför showen vad gäller info om uttagningen i stort och startfältet (inkl. länkar till de bidrag som redan nu går att lyssna på).

Litauen: “Eurovizijos Atranka 2020” – Heat 2, 18:e januari:
Tid: kl. 20:00 CET – 22:10 CET
Plats: LRT Lituanica, LRT Televizija HD och lrt.lt
Vad händer? 50/50 tittar- och juryröster utser 6 semifinalister av 12 tävlande bidrag
Programledare: Gabrielė Martirosian, Giedrius Masalskis, Ieva Zasimauskaitė
Panel: Aistė Smilgevičiūtė, Viktoras Diawara, Gerūta Griniūtė,
Jievaras Jasinskis, Darius Užkuraitis
Startfält: se nedan
Mer info: Lyssna på “Eurovizijos Atranka 2020”-bidragen

Ett av de tävlande bidragen i “Eurovizijos Atranka 2020” – Heat 2:

Playa“, Twosome

Schemat för Litauens ESC-2020-uttagning:

11:e januari Heat 1 12 tävlande → 6 semifinalister
18:e januari Heat 2 12 tävlande → 6 semifinalister
25:e januari Heat 3 12 tävlande → 6 semifinalister
1:a februari Semifinal 1 9 semifinalister → 4 finalister
8:e februari Semifinal 2 9 semifinalister → 4 finalister
15:e februari Final 8 finalister → 1 vinnare

Litauens “Eurovizijos Atranka 2020” – Heat 2, 18:e januari:

Startordningen, bidragen, artisterna och låtskrivarna:
1. Rūta Loop – “We Came From The Sun
(Rūta Žibaitytė, Kasparas Meginis, Edgaras Žaltauskas, Paulius Vaicekauskas)
2. Soliaris – “Breath”
3. Kristina Jure – “My Sound of Silence
(Aurimas Papečkys)
4. Alen Chicco – “Somewhere Out There
(Tomas Alenčikas, Faustas Venckus)
5. Indraya – “You and I
(Andrius Bernatonis, Joel Wayman)
6. Germantas Skoris – “Chemistry
7. Viktorija Miškūnaitė – “The Ocean”
8. Antturi – “I Gotta Do
9. Abrokenleg – “Electric boy
10. Twosome – “Playa
11. Monique – “Make Me Human
(Vytautas Bikus)
12. Voldemars Petersons – “Wings of Freedom”
(Källor: lrt.lt och wikipedia – Sammanställning: schlagerpinglan.se)

Schlagerpinglan: Lördagskvällen kommer jag främst att ägna åt Norges MGP-deltävling för att sedan, i lugn och ro, se det andra heatet av Litauens uttagning i efterhand under söndagen. Då inte samtliga bidrag släpps innan showen så har jag inte lyssnat in mig speciellt mycket på kvällens låtar men av vad jag hört så här långt så är jag mest nyfiken på “Playa” med Twosome. 🙂

Uppdaterat: För att undvika missförstånd så får jag poängtera att även om jag själv inte ser showen förrän på söndagen så kommer jag att presentera själva resultatet i snabbguiden direkt efter showen på lördagskvällen.

Mer om Litauens förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Litauen i ESC 2020“.

Relaterad information:
Schlagerpinglan: Wiwibloggs.com har genomfört en läsarundersökning (där 1 397 lades) för se vilka av Heat 2-deltagarna som var mest populära hos läsarna när de hade alla 36 tävlande att välja mellan. Här är resultatet:

1. Moniqué (220 röster / 15,75%) 7. Abrokenleg (11 röster / 0,79%)
2. Ruta Loop (68 röster / 4,87%) 8. Viktorija Miškūnaitė (11 röster / 0,79%)
3. Alen Chicco (64 röster / 4,58%) 9. Kristina Jure (7 röster / 0,5%)
4. Antturi (19 röster / 1,36%) 10. Soliaris (7 röster / 0,5%)
5. Twosome (16 röster / 1,15%) 11. Germantas Skoris (6 röster / 0,43%)
6. Voldemars Petersons (12 röster / 0,86%) 12. Indraya (5 röster / 0,36%)

Slovenien Schlagerpinglan: I kväll, lördagen den 18:e februari, avslutar TV-bolaget RTVSLO sin onlineomröstningstävling “EMA FREŠ” med en final där två wildcards till Sloveniens nationella uttagning av bidrag i Eurovision Song Contest 2020 ska utses.

Här nedan hittar ni det mesta man behöver veta inför showen vad gäller info om uttagningen i stort och startfältet:

Slovenien: “EMA FREŠ 2020” – Finalen, 18:e januari:
Tid: kl. 20:00 CET – 21:30 CET
Plats: TV SLO 1 och rtvslo.si
Vad händer? De 10 bidrag som gick vidare från femveckors-onlinetävlingen har tidigare endast hörts i en-minut-demos samt i tillputsade halv-minuts-studioversioner. Nu kommer de att framföras i sin helhet för första gången. Tittarna och juryn väljer ut vars ett bidrag som blir wildcards i Sloveniens ESC 2020-uttagning EMA 2020.
Programledare: Bojan Cvjetićanin, Maja Pinterič
Gästartister: Raiven, Fed Horses, Lumberjack
Startfält: se nedan
Mer info: Duell-schemat för EMA FREŠ” – “EMA 2020-startfältet

De tävlande bidragen i “EMA FREŠ 2020” – Finalen:

EMA FREŠ – snippets of the finalists” (5:00 – Jan 7, 2020 – EMA Eurovision Slovenia)

Schemat för Sloveniens ESC-2020-uttagning:

4:e november-
6:e december
EMA FREŠ-dueller 18 tävlande → 10 finalister
18:e januari EMA FREŠ-Final 10 tävlande → 2 EMA-wildcard
22:a februari EMA-Final 12 finalister → 1 vinnare

EMA FREŠ – Final-startfältet: (se klippet ovan för nyare versioner av bidragen)
Stella – “Ne vem, če sem v redu
(Špela Jezovšek)
Younite – “The Cure
(Jakob Zlatinšek, Pija Lucija Kralj)
Alfirev – “Črno bela lika
(Patrik Šimenc, Žan Vončina, Tia Alfirev)
Klarity – “Diham
(Klara Klasinc Brglez, Primož Jurendić, Niki Kozoderc)
Marmoris – “Moj pristan
(Matic Skok, Blaž Horvat, Andraž Kos)
Saška – “Še kar lovim tvoj nasmeh
(Jure Skaza, Matic Mlakar)
Pia Nina – “Tukaj in zdaj
(Pia Nina Stružnik Štefe, Jernej Kržič)
Lana Hrvatin – “Dream
(Lana Hrvatin, Enej Žagar)
Parvani Violet – “Cupid
(Veronika Steiner, Anže Zaveršnik, Aljaž Šumej, Florjan Ajdnik, Jaka Jeršič, Anže Lečnik)
Astrid in Avantgarden -“Sing to Me
(Astrid Ana Kljun, Janez Hace, Martin Štibernik)
(Källor: wiwibloggs.com och wikipedia – Sammanställning: schlagerpinglan.se)

Schlagerpinglan: Inte för att jag tror att de små smakproven ovan ger hela bilden av vad final-talangerna har att erbjuda så tror jag inte att jag har tillräckligt på fötterna för att utse någon personlig favorit i nuläget. Så här långt är det dock Astrid in Avantgarden och Saška som jag tycker låter mest lovande… men jag får återkomma i frågan när jag hört fullversionerna av deras bidrag. 🙂

Mer om Sloveniens förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Slovenien i ESC 2020“.

Relaterad information:
Schlagerpinglan: Wiwibloggs.com har genomfört en läsarundersökning (där 934 lades) för se vilka av EMA FREŠ-finalisterna som är mest populära hos läsarna. Här är resultatet:

1. Astrid in Avantgarden (398 röster / 42,61%) 6. Saška (48 röster / 5,14%)
2. Younite (110 röster / 11,78%) 7. Alfirev (43 röster / 4,6%)
3. Pia Nina (106 röster / 11,35%) 8. Parvani Violet (43 röster / 4,6%)
4. Stella (78 röster / 8,35%) 9. Marmoris (31 röster / 3,32%)
5. Lana Hrvatin (50 röster / 5,35%) 10. Klarity (27 röster / 2,89%)

ESC2020 Schlagerpinglan: Här hittar ni en handfull korta nyheter angående Eurovision Song Contest 2020. För ytterligare information, klicka på flaggorna så kommer ni till respektive lands samlingssida där kompletterande info finns.

Danmark Danmark: Programledarna presenterade och liveorkestern gör comeback
TV-bolaget DR avslöjade i dag att skådespelarna Hella Joof och Rasmus Bjerg fått äran att leda DMGP 2020 när Danmark väljer ut sitt ESC-bidrag den 7:e mars samt att den nyinsatta, radiosända semifinalen, där tittarna utser tre av finalisterna, inleds nu på måndag, den 20:e januari.

Det meddelades också att live-orkestern (denna gång i form av The Antonelli Ochestra) gör comeback. Senast en liveorkester var med i DMGP var 1999Michael Teschl och Trine Jepsen vann med “Denne gang“. (Källa: dr.dk)

Finland Finland: Green room-värdarna presenterade
TV-bolaget YLE har avslöjat att YLE X-värdarna Ville “Viki” Eerikkilä och Juuso “Köpi” Kallio fått uppdraget att agera green room-värdar när Finland utser sitt ESC-bidrag vid finalen av UMK 2020 den 7:e mars. (Källa: UMK)
ESC 2020 ESC 2020: Tidigare ESC-representanter i ESC-finalen
TV-bolaget NPO har avslöjat att de kommer att bjuda in alla artister som representerat Nederländerna i ESC (och som fortfarande finns med oss, se alla artister listade hos songfestival.nl) att närvara vid finalen av Eurovision Song Contest 2020. Hur många som tackar ja återstår att se. (Källa: songfestival.nl)
Estland Estland: Startordning och gästartister presenterade
TV-bolaget ERR har avslöjat startordningen i semifinalerna av Eesti Laul 2020, se “Lyssna på de 24 semifinal-bidragen“-inlägget som nu uppdaterats. Det har även meddelats att Ines (“Once in a lifetime” 2000) och 5MIINUST dyker upp som gästartister i den första semifinalen. (Källa: err.ee)
Polen Polen: Szansa na Sukces-juryn presenterad
TV-bolaget TVP har presenterat de tre jurymedlemmar som ska döma i Szansa na Sukces när Polen ska utse sitt ESC-bidrag. Juryn består av de forna ESC-deltagarna Michal Szpak (“Color of Your Life” 2016), Cleo (“My Słowianie – We Are Slavic” 2014) och Gromee (“Light Me Up” 2018). (Källa: wiwibloggs.com)

Schlagerpinglan: Mer om de olika ländernas förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Eurovision Song Contest 2020” medan sammanställningen över de TV-bolag som tar emot ESC 2020-bidrag/ansökningar finns här: “TV-bolag som tar emot bidrag till ESC 2020“.

AustralienTV-bolaget SBS presenterade för en tid sedan de tio artister som kommer att tävla i finalen av Eurovision – Australia Decides, den nationella uttagning som utser Australiens bidrag i Eurovision Song Contest 2020, den 8:e februari.

En del av de tävlande bidragen kan man redan lyssna på medan andra väntar på att få presenteras. Här nedan ser ni vad vi vet om finalstartfältet för tillfället och efterhand som uppgifter tillkommer så uppdateras sammanställningen tills samtliga artister, bidrag, låtskrivare och länkar till bidragen är på plats.

Ett av de tävlande bidragen i Australiens “Australia Decides”:

Together“, Mitch Tambo

“Eurovision – Australia Decides” – Finalstartfältet – 8:e februari:

Artister, Bidrag, Låtskrivare
Casey Donovan – “Proud
(Justine Eltakchi )
Diana Rouvas – “Can We Make Heaven
(Diana Rouvas, Louis Schoorl)
Didirri
iOTA – “Life
(Jesse Watt)
Jack Vidgen – “I Am King I Am Queen
(Jack Vidgen, Andrew Lowden)
Jaguar Jonze – “Rabbit Hole”
Jordan Ravi – “Pushing Stars
(George Sheppard, Tania Doko)
Mitch Tambo – “Together
(Roberto De Sa, Isabella Kearney-Nurse, Andy Hopkins)
Montaigne
Vanessa Amorosi
(Källa: wikipedia)

Mer om Australiens förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Australien i ESC 2020“.
Se även: “Lyssna på bidragen i de nationella ESC-2020-uttagningarna

Norge Nu på lördag den 18:e januari fortsätter 60-års-jubilerande Melodi Grand Prix, Norges uttagning av bidrag till Eurovision Song Contest 2020, med den andra semifinalen (som är tillägnad Øst-Norge).

Förutom de fyra semifinalisterna, som tävlar om en plats i finalen och som ni kan lyssna på här, så kommer ett finalklart bidrag, av de fem som ni kan läsa om här, att framföras. Redan nu kan man lyssna på studioversionen av veckans förkvalificerade finalist, se nedan:

Lyssna på det andra finalklara MGP 2020-bidraget:

Didrik & Emil
Didrik & Emil – “Out Of Airnrk.noyoutube
(t&m: Fredrik Boström, Mats Tärnfors, Niclas Lundin, Didrik Solli-Tangen)
Didrik Solli-Tangen: MGP/ESC 2010: “My Heart Is Yours” (20:e-plats)
Emil Solli-Tangen: MGP 2013: “Alone” med Gromth (finalist)
läs mer på nrk.no

Schlagerpinglan: MGP 2020 imponerade på mig i lördags med sin premiärshow, men lämnade en förhoppning om att de rent låtmässigt sparat det bästa till senare och med tanke på vad som presenterats tidigare i veckan och nu detta finalklara bidraget så ser det lyckligtvis ut att vara just så. 😀

Out Of Air” är allt jag hoppats att den skulle vara och fortsätter att växa för varje lyssning, precis som mitt hopp om att det trots allt kan bli en riktigt bra MGP-final så småningom. Nu är jag ännu mer förväntansfull inför morgondagens semifinal, då bröderna ska framföra sitt bidrag live. 🙂

Mer om Norges förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Norge i ESC 2020“.

Relaterad information: Observera att vi i dag, den 17:e januari, passerar deadline för att skicka in bidrag till TV-bolagen i Moldavien och Vitryssland medan Malta slutar att ta emot bidrag den 18:e januari. Mer information om hur man skickar in bidrag till de olika ländernas uttagningar hittar ni här: “TV-bolag som tar emot bidrag till Eurovision Song Contest 2020“.

LettlandPrecis som utlovat så presenterades i dag de åtta bidrag som valts ut till finalen av Supernova 2020, den nationella uttagning som ska utse Lettlands bidrag i Eurovision Song Contest 2020, men utöver de åtta så presenterades även en bonusfinalist.

Av de 26 artister och grupper som deltog vid auditionerna hos TV-bolaget LTV inför en jury är det endast nio som får tävla i uttagningen. Här nedan ser ni en sammanställning (inkl. länkar till auditions-klippen) på både de bidrag som gick vidare och de som tyvärr inte nådde ända fram:

Ett av de tävlande bidragen i “Supernova 2020”:

Polyester“, ANNNA

De tävlande bidragen / artisterna / låtskrivarna i “Supernova 2020”:

Still Breathing“, Samanta Tīna
(Samanta Tīna, Aminata Savadogo)
Tridymite“, Edgars Kreilis
(Edgars Kreilis, Ingars Viļums)
Heart Beats“, Katrīna Dimanta
(Katrīna Dimanta, Herberts Blumbergs, Andis Ansons, Jānis Bērziņš)
I’m Falling For You“, Miks Dukurs
(Miks Dukurs)
Polyester“, ANNNA
(Anna Madara Pērkone)
Sail With You“, Bad Habits
(Mārtiņš Balodis, Kristaps Grīnbergs, Normans Bārbals, Jānis Līde)
Stay“, DRIKSNA
(Jānis Driksna, Aidan O’Connor)
I Will Break Your Heart“, Katrīna Bindere
(Katrīna Anete Bindere-Čodere, Jānis Driksna, Niklāvs Sekačs)
Like Me“, Seleste
(Reinis Briģis, Seleste Solovjova-Vlasova)
De bidrag som ej tog sig vidare från auditions-fasen:
Me Me Song“, Alise Haijama
(Lotars Lodziņš, Jānis Kalve, Artūrs Palkevičs, Valdis Čirksts)
Again“, Alekss Silvers
(Alekss Silvers, Andis Ansons, Uku Moldau)
Connection“, Audiokvartāls
(Ivars Ozoliņš, Arnis Ozoliņš, Juris Ludženieks, Ludvigs Lielauss,
Mārtiņš Gailītis, Valters Mirkšs, Reinis Straume
)
Voices In My Mind“, Shanti
(Liene Matveja, Santa Dzalbe, Linda Ozola)
For You“, Elizabete Gaile
(Elizabete Gaile, Edijs Ostapko, Jūlijs Melngailis)
Māras zeme“, Madara
(Madara Fogelmane)
Dive Deep“, Aivo Oskis
(Aivis Ošķis, Bruce Mendes, Ruslans Kuksinovičs)
Izgaismots“, Rūta Ķergalve
(Rūta Ķergalve)
Not That Important To You“, Līva
(Līva Komarovska, Kaspars Ansons, Uku Moldau)
Coming Over“, Antra Stafecka un Atis Ieviņš
(Atis Ieviņš, Jānis Čubars)
All My Roads“, Laika Upe
(Reinis Straume, Kaspars Ansons, Guntis Nurža, Atis Čamanis,
Reinis Petrovičs, Jānis pastars, Edgars Ansons-Tomsons
)
Be My Truth“, Toms Kalderauskis
(Liene Atvara, Toms Kalderauskis, Roberts Memmēns)
Inner Light“, Signe un Jānis
(Jānis Aizupietis, Signe Aizupiete, Asnāte Tarvide)
Impossible“, Markus Riva
(Markus Riva, Aminata Savadogo)
Make It Real“, Maia
(Maija Aukšmuksta, Reinis Ašmanis)
Undo“, Annemarija Moiseja
(Mārtiņš Gailītis (Marka), Jans Vavra, Annemarija Moiseja, Reinis Straume)
Beauty Will Save The World“, Sabīne Blūma Blūmane
(Gaitis Lazdāns, Diāna Žukova)
(Källa: supernova.lsm.lv)

Schlagerpinglan: Trevligt med en bonusfinalist i form av en ny artist med sin första låt, d.v.s. Seleste som juryn gav en extrachans. Som synes av min Supernova-topp-åtta så är detta ingen inledande favorit hos mig men allt kan ju ändras. 😀

Vad gäller de övriga finalisterna så får jag återkomma senare med en lite mer samlad reflektion. Just nu är jag däremot lite väl besviken över att Markus Riva (efter sex år i rad i den lettiska uttagningen) faktiskt inte kommer att delta och tror att det är klokt att ta ett steg tillbaka och inte låta det gå ut över de som faktiskt gick vidare. På återseende. 😀

Mer om Lettlands förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Lettland i ESC 2020“.

Uppdaterat 2020-01-16:
Schlagerpinglan: Så där ja, nu har jag “slickat såren”, så att säga, och accepterat att Markus Riva inte tog sig vidare i den lettiska uttagningen. För att förtydliga: “Impossible” är inte en av Markus, enlig min smak, bättre bidrag men jag tror att det är ett av de som passar hans röst (som jag gillar i vissa lägen, där den håller) bäst och därför hoppades jag att det nu (efter otaliga försök) äntligen var “hans tur“… vilket det tydligen inte var.

Nåja, efter att ha lyssnat på de nio finalisterna igen så hoppas jag på Annna, med sin säregna stil och mysiga låt, men tror numera i stället att det är Samanta Tīnas år. Jag har nog aldrig gillat något av hennes bidrag, men fascinerats av henne som artist.

Därför, eftersom jag inte har någon förhoppning om att Lettland ska välja något jag har i toppen av min lista, så hoppas jag att Samanta Tīna lyckas att sälja in sitt bidrag till mig, d.v.s. presentera “Still Breathing” på lite mindre “more is more”-sätt än vanligt. 😀

NordmakedonienI dag, onsdagen den 15:e januari, avslöjade TV-bolaget MRT att de internt utsett sångaren Vasil, som ni kan läsa mer om på eurovision.tv, att representera Nordmakedonien i Eurovision Song Contest 2020.

Vasil Garvanliev, som var bakgrundssångare åt Tamara Todevska när hon 2019 blev juryfavorit med låten “Proud“, har ännu inte vpresenterar sitt eget ESC-bidrag vid ett senare tillfälle. (Källa: eurovision.tv)

Nordmakedoniens internvalda ESC 2020-artist:
Vasil
(Foto: Bojan Stoilkovski/MRT)

Uppdaterat:
Angående Vasils ESC 2020-bidrag: MRT har meddelat att de, till slutet av januari, tar emot lämpliga bidrag från intresserade låtskrivare. (Källa: Macedonia in Eurovision)

Länkar till smakprov på låtar med Vasil:
Patuvam (Official Video) (Oct 31, 2019)
LIVE – Unplugged (Apr 19, 2019)
Gerdan (Official Video) (Sep 21, 2018)

Schlagerpinglan: Det blev m.a.o. ett femte internval i rad för Nordmakedonien, vilket jag själv tycker är lite synd då den nationella uttagningen Skopje Fest alltid hade en del ljusglimtar och jag aldrig riktigt givit upp hoppet om att de ska arrangera något liknande.

Nåja, efter Tamaras imponerande juryröstvinst så tycker jag likväl att det ska bli intressant att se vad de kan tänkas följa upp succén med. Artistvalet gav mig inga direkta föraningar eller förhoppningar åt något håll utan jag inväntar låtvalet med spänning. 😀

Se även: “Nordmakedonien i ESC 2020“.


Relaterad information:
Bekräftade ESC 2020-artister (-bidrag) så här långt:
Belgien Belgien: Hooverphonic Albanien Albanien: Arilena Ara (“Shaj“)
Spanien Spanien: Blas Cantó Georgien Georgien: Tornike Kipiani
Bulgarien Bulgarien: VICTORIA Nederländerna Nederländerna: Jeangu Macrooy
Cypern Cypern: Sandro Frankrike Frankrike: Tom Leeb
Österrike Österrike: Vincent Bueno Nordmakedonien Nordmakedonien: Vasil

PortugalFör en tid sedan presenterade TV-bolaget RTP de 16 låtskrivare som kommer att tävla i Festival da Canção 2020, Portugals nationella uttagning av bidrag till Eurovision Song Contest 2020, tillsammans med tävlingens schema.

Nu har de även presenterat de 16 bidrag och artister som låtskrivarna valt att tävla med i de båda semifinalerna (den 22:a och 29:e februari) inför finalen den 7:e mars. Här nedan ser ni hela startfältet inkl. länkar till bidragens text-videor samt RTP:s låtskrivarsidor:

Ett av de tävlande bidragen i “Festival da Canção 2020”:

Passe-Partout“, Bárbara Tinoco

De tävlande bidragen / artisterna / låtskrivarna i “Festival da Canção 2020”:

Dói-me o País“, Luiz Caracol e Gus Liberdade (António Avelar de Pinho, Luiz Caracol)
inbjuden låtskrivare: António Avelar de Pinho
textvideolyssna via rtp.ptRTP:s låtskrivar-sida
Abensonhado“, Jimmy P (Jimmy P)
inbjuden låtskrivare: Jimmy P
textvideolyssna via rtp.ptRTP:s låtskrivar-sida
Cegueira“, Dubio feat. +351 (Rui Azevedo, Pedro Azevedo)
inskickat bidrag
textvideolyssna via rtp.ptRTP:s låtskrivar-sida
O Dia de Amanhã“, Ian Mucznik (João Cabrita, Ian Mucznik)
inbjuden låtskrivare: João Cabrita
textvideolyssna via rtp.ptRTP:s låtskrivar-sida
Copo de Gin“, MEERA (MEERA, Isaura, João Bota)
inbjuden låtskrivare: MEERA
textvideolyssna via rtp.ptRTP:s låtskrivar-sida
Gerbera Amarela do Sul“, Filipe Sambado (Filipe Sambado)
inbjuden låtskrivare: Filipe Sambado
textvideolyssna via rtp.ptRTP:s låtskrivar-sida
Cubismo Enviesado“, Judas (Hélio Morais)
inbjuden låtskrivare: Hélio Morais
textvideolyssna via rtp.ptRTP:s låtskrivar-sida
Movimento“, Throes + The Shine (Throes + The Shine)
inbjuden låtskrivare: Throes + The Shine
textvideolyssna via rtp.ptRTP:s låtskrivar-sida
Passe-Partou“, Bárbara Tinoco (Tiago Nacarato)
inbjuden låtskrivare: Tiago Nacarato
textvideolyssna via rtp.ptRTP:s låtskrivar-sida
Quero-te Abraçar“, Cláudio Frank (Cláudio Frank)
Antena 1:s “Masterclass”-vinnare
textvideolyssna via rtp.ptRTP:s låtskrivar-sida
Mais Real que o Amor“, Tomás Luzia (Pedro Jóia, Tiago Torres da Silva)
inbjuden låtskrivare: Pedro Jóia
textvideolyssna via rtp.ptRTP:s låtskrivar-sida
Agora“, JJaZZ (Rui Pregal da Cunha)
inbjuden låtskrivare: Rui Pregal da Cunha
textvideolyssna via rtp.ptRTP:s låtskrivar-sida
Não voltes mais“, Elisa Rodrigues (Elisa Rodrigues)
inbjuden låtskrivare: Elisa Rodrigues
textvideolyssna via rtp.ptRTP:s låtskrivar-sida
Rebellion“, Blasted (Blasted, Stego, Guerra)
inbjuden låtskrivare: Blasted
textvideolyssna via rtp.ptRTP:s låtskrivar-sida
Diz Só“, Kady (Dino D’ Santiago, Kalaf Epalanga)
inbjuden låtskrivare: Dino D’ Santiago
textvideolyssna via rtp.ptRTP:s låtskrivar-sida
Medo de Sentir“, Elisa (Marta Carvalho)
inbjuden låtskrivare: Marta Carvalho
textvideolyssna via rtp.ptRTP:s låtskrivar-sida
(Källa: RTP – Sammanställning: schlagerpinglan.se)

Schlagerpinglan: Efter första genomlyssningen så är det främst “Passe-Partout” med Bárbara Tinoco som jag tycker talar till mig men även “Gerbera Amarela do Sul” med Filipe Sambado och “Diz Só” med Kady har något som känns lite intressant. Vi får väl se vad ytterligare lyssningar kan göra. 😀

Inledningsvis så känner jag mig i alla fall svagt positiv till startfältet som helhet och ser fram emot att få se hur de kan tänkas gestaltas på Festival da Canção-scenen senare i vår. 😀

Mer om Portugals förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Portugal i ESC 2020“.

Relaterad information: Vill ni lyssna in er på bidragen i fler av de nu pågående nationella uttagningarna inför ESC 2020 så uppdateras “Lyssna på bidragen i de nationella ESC 2020-uttagningarna“-sidan regelbundet.


                 

                 

     





Musik bloggar Blogglista.se