Melodifestivalen 2013 – Alla bidragen

Schemat för Melodifestivalen 2013:
Deltävling 1, Karlskrona 2:a februari:
1. “Skyline”, David Lindgren (Till Final)
2. “Burning Flags”, Cookies N Beans (Till Andra Chansen)
3. “Paris”, Jay-Jay Johanson (blev 8:a)
4. “Gosa”, Mary N’diaye (blev 5:a)
5. “Vi kommer aldrig att förlora”, Eric Gadd (Till Andra Chansen)
6. “Heartbreak Hotel”, YOHIO (Till Final)
7. “Porslin”, Anna Järvinen (blev 7:a)
8. “We’re Still Kids”, Michael Feiner & Caisa (blev 6:a)

Deltävling 2, Göteborg 9:e februari:
1. “Begging”, Anton Ewald (Till Andra Chansen)
2. “Make Me No 1“, Felicia Olsson (blev 5:a)
3. “Annelie”, Joacim Cans (blev 8:a)
4. “On Top Of The World”, Swedish House Wives (blev 6:a)
5. “Hello Goodbye”, Erik Segerstedt & Tone Damli (Till Andra Chansen)
6. “Only The Dead Fish Follow The Stream”, Louise Hoffsten (Till Final)
7. “En förlorad sommar”, Rikard Wolff (blev 7:a)
8. “Copacabanana”, Sean Banan (Till Final)

Deltävling 3, Skellefteå 16:e februari:
1. “Alibi”, Eddie Razaz (blev 6:a)
2. “Island”, Elin Petersson (blev 8:a)
3. “En riktig jävla schlager”, Ravaillacz (Till Final)
4. “Dumb”, Amanda Fondell (blev 7:a)
5. “In And Out Of Love”, Martin Rolinski (Till Andra Chansen)
6. “Hon har inte”, Caroline af Ugglas (Till Andra Chansen)
7. “Falling”, State of Drama (Till Final)
8. “Heartstrings”, Janet Leon (blev 5:a)

Deltävling 4, Malmö 23:e februari:
1. “Rockin’ The Ride”, Army of Lovers (blev 6:a)
2. “Must Be Love”, Lucia Pinera (blev 8:a)
3. “You”, Robin Stjernberg (Till Andra Chansen)
4. “Trivialitet”, Sylvia Vrethammar (blev 7:a)
5. “Bed On Fire”, Ralf Gyllenhammar (Till Final)
6. “Jalla Dansa Sawa”, Behrang Miri (Till Andra Chansen)
7. “Breaking The Silence”, Terese Fredenwall (blev 5:a)
8. “Tell The World I’m Here”, Ulrik Munther (Till Final)

Andra chansen, Karlstad 2:a mars:
1. “You”, Robin Stjernberg (Till Final)
2. “Vi kommer aldrig att förlora”, Eric Gadd (blev 8:a)
3. “Hon har inte”, Caroline af Ugglas (blev 6:a)
4. “Jalla Dansa Sawa”, Behrang Miri (Förlorade Duell)
5. “Hello Goodbye”, Erik Segerstedt & Tone Damli (blev 5:a)
6. “Begging”, Anton Ewald (Till Final)
7. “Burning Flags”, Cookies N Beans (blev 7:a)
8. “In And Out Of Love”, Martin Rolinski (Förlorade Duell)

Finalen, Stockholm 9:e mars:
1. “Tell The World I’m Here”, Ulrik Munther
2. “Skyline”, David Lindgren
3. “Falling”, State of Drama
4. “Begging”, Anton Ewald
5. “Only The Dead Fish Follow The Stream”, Louise Hoffsten
6. “Bed On Fire”, Ralf Gyllenhammar
7. “En riktig jävla schlager”, Ravaillacz
8. “Copacabanana”, Sean Banan
9. “You”, Robin Stjernberg
10. “Heartbreak Hotel”, YOHIO


                 

                 

     





Musik bloggar Musik bloggar Blogglista.se