NorgeSchlagerpinglan: I kväll, lördagen den 25:e januari, sänds den tredje semifinalen av Melodi Grand Prix 2020, Norges nationella uttagning av bidrag till Eurovision Song Contest 2020.

Här nedan ser ni lite info om uttagningen i stort, startfältet, länkar till bidragen samt mina personliga betyg av dem:

Norge: “Melodi Grand Prix 2020” – Semifinal 3, 25:e januari:
Tid: kl. 19:50 CET – 21:10 CET
Plats: NRK1 och nrk.no
Vad händer? Registrerade tittare onlineröstar fram en finalist av de fyra tävlande bidragen genom dueller som lottas i början av showen. Även ett förkvalificerat finalbidrag kommer att framföras.
Programledare: Kåre Magnus Bergh, Ingrid Gjessing Linhave, Ronny Brede Aase
Startfält: se nedan
Mer info: Lyssna på MGP-bidragen (Semi 3 – Midt-Norge)
Lyssna på tredje MGP-finalbidraget

Veckans finalklara bidrag som ska framföras i showen:

Som du er“, Akuvi
(t&m: Beatrice Akuvi Kumordzie, Andreas Stone, Costa Leon, Amin Zana)

Schemat för Norges Melodi Grand Prix 2020:

17:e januari Semifinal 1
Sør-Norge
4 semifinalister → 1 finalist +
1 finalklart bidrag framförs
18:e januari Semifinal 2
Øst-Norge
4 semifinalister → 1 finalist +
1 finalklart bidrag framförs
25:e januari Semifinal 3
Midt-Norge
4 semifinalister → 1 finalist +
1 finalklart bidrag framförs
1:a februari Semifinal 4
Vest-Norge
4 semifinalister → 1 finalist +
1 finalklart bidrag framförs
8:e februari Semifinal 5
Nord-Norge
4 semifinalister → 1 finalist +
1 finalklart bidrag framförs
15:e februari Final 10 finalister → 1 vinnare

Norges “Melodi Grand Prix 2020” – Semifinal 3, 25:e januari:

Starfältet, bidragen, artisterna och låtskrivarna: Schlagerpinglans betyg:
Duell 1:
1. “Pink Jacket“, Alexandru
(Ruben Markussen)
NorgeNorgeNorgeNorgeNorge
2. “Kjære du“, Sie Gubba
(Magne Almås, Petter Øien)
NorgeNorgeNorgeNorgeNorge
Duell 2:
1. “Vertigo“, Thomas Løseth
(Idar Sørensen, sång: Erika Norwich)
NorgeNorgeNorgeNorgeNorge
2. “Pray for Me“, Kristin Husøy
(Galeyn Tenhaeff, Marcia Thadea Angèle Sondeijker,
Roel Rats, Neil Hollyn, Kristin Husøy
)
NorgeNorgeNorgeNorgeNorge

Schlagerpinglan: Så här långt så tycker jag att duellerna gått riktigt bra i den norska uttagningen. Först vann min andrahands-favorit och sedan min stora personliga favorit. Min förhoppning inför kvällen är först och främst att duellerna lottas så att både “Pray for Me” och “Vertigo” kan ta sig till guldduellen… sedan får vi se vilket bidrag som övertygar mest. 😀

Mer om Norges förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Norge i ESC 2020“.

Relaterad information:
Schlagerpinglan: Wiwibloggs.com har genomfört en läsarundersökning (där 852 röster lades) för se vilken av de fyra semifinalisterna som är mest populär hos läsarna. Här är resultatet:

1. Kristin Husøy – “Pray For Me” (367 röster / 43,08%)
2. Alexandru – “Pink Jacket” (243 röster / 28,52%)
3. Thomas Løseth feat. Erika Norwich – “Vertigo” (166 röster / 19,48%)
4. Sie Gubba – “Kjære Du” (76 röster / 8,92%)

Danmark Den 20:e januari presenterades nio låtar som valts ut av nio musikexperter och som tävlar om fem platser i finalen av Dansk Melodi Grand Prix 2020 den 7:e mars, då Danmark ska utse sitt bidrag i Eurovision Song Contest 2020.

Fram tills i dag har radiolyssnarna/webbesökarna i Danmark kunnat rösta på sin lokala favorit och därmed välja ut tre finalister medan en jury röstar vidare två av de övriga. Allmänhetens val ser ni här nedan medan de juryvalda finalisterna presenteras den 31:a januari, då även de fem redan finalklara bidragen släpps. (Källa: dr.dk)

De tre första DMGP 2020-finalisterna:
Kenny DuerlundBen & TanSander Sanchez
Kenny Duerlund, Ben & Tan och Sander Sanchez
(Foto: Agnete Schlichtkrull © dr)

Resultatet av DMGP 2020-semifinalen:

Allmänhetens finalister:
Forget It All“, Kenny Duerlund (Södra distriktet)
(Henrik Tala, Mila Falls, Patrick Jean, Kenny Duerlund)
Yes“, Ben & Tan (Östra distriktet)
(Emil Adler Lei, Jimmy Jansson, Linnea Deb)
Screens“, Sander Sanchez (Norra distriktet)
(Jonas Thander, Liam Craig, Christopher Wortley)
Övriga bidrag (tävlar om juryns två wildcards):
Bye Bye Heaven“, Jamie Talbot
(Tom Oehler, Hampus Eurenius, Aron Blom)
2 AM“, Nick Jones
(Jon Hällgren, Lukas Hällgren, Hampus Eurenius og George Keller)
For You“, SamSara
(Lars ‘Chief 1’ Pedersen, Remee, Kwamie Liv, Sara Amalie Gerup)
Impossible Dreamers“, Søren Okholm
(Tobias Stigaard Stenkjær, Peter Jantzen, Nanna Supriya Wedel, Søren Fynbo Okholm)
Ville ønske jeg havde kendt dig“, Emil
(Esben Svane, Emil Vestergaard Klausen, Gavyn Matthew Bailey, Tim Schou)
We Could Be So Beautiful“, MieLou
(Thomas Reil, Jeppe Reil, Bruce R. F. Smith, Eric Lumiere)


Schlagerpinglan: Då jag själv hade Nick Jones, Søren Okholm och Emil som mina favoriter i de olika regionerna (och ingen av dem blev valda av lyssnarna) så håller jag tummarna för att juryn väljer ut två av dem, samt att de övriga fem bidragen är ytterligare lite bättre än de vi redan fått höra. 🙂

Mer om Danmarks förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Danmark i ESC 2020“.

Relaterad information: Vill ni lyssna in er på bidragen i fler av de nu pågående nationella uttagningarna inför ESC 2020 så uppdateras “Lyssna på bidragen i de nationella ESC 2020-uttagningarna“-sidan regelbundet.

ESC2020 Schlagerpinglan: Här hittar ni en handfull korta nyheter angående Eurovision Song Contest 2020. För ytterligare information, klicka på flaggorna så kommer ni till respektive lands samlingssida där kompletterande info finns.

Tyskland Tyskland: ESC-show med Barbara Schöneberger den 27:e februari
I slutet av januari väntas närmare information om hur Tyskland kommer att välja ut / presentera sitt ESC 2020-bidrag men enligt dwdl.de så är en del saker redan kända:

Den 27:e februari kl. 21:30 kommer ARD One att sända “Unser Lied für Rotterdam” som leds av Barbara Schöneberger. Då showen endast är 45 minuter lång och inte live-sänd så tyder det på något annat än en traditionell ESC-uttagning. (Källa: wiwibloggs.com)

Spanien Spanien: Blas Cantós “Universo” presenteras den 30:e januari
TV-bolaget TVE har avslöjat att det bidrag som den internvalda artisten Blas Cantó kommer att tävla med i Rotterdam har titeln “Universo“. Låten och dess tillhörande musikvideo kommer att släppas den 30:e januari. (Källa: rtve.es)
Armenien Armenien: Depi Evratesil-final den 15:e februari
TV-bolaget AMPTV har avslöjat att finalen av landets ESC 2020-uttagning Depi Evratesil 2020 kommer att avgöras den 15:e feburari samt att det kommer att stå mellan totalt 12 artister, vilka snart förväntas att bli presenterade.
(Källa: wiwibloggs.com)
Lettland Lettland: Supernova-startordning och programledare presenterade
TV-bolaget LTV har presenterat hur startordningen kommer att se ut när finalen av Supernova 2020 avgörs den 8:e februari, se “De nio Supernova-finalisterna“-inlägget som uppdaterats. De har även presenterat programledarna, som i år är Toms Grevins, Ketija Senberga och Beta Beidz. (Källa: escxtra.com)
Ukraina Ukraina: Vidbir-semifinalsindelning och startordning presenterade
TV-bolaget UA:PBC har avslöjat hur de 16 tävlingsbidragen delats in i de båda semifinalerna av Vidbir 2020 samt lottat fram deras startordning, se “Lyssna på “Vidbir”-bidragen“-inlägget som uppdaterats. (Källa: eurovision.tv)

Schlagerpinglan: Mer om de olika ländernas förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Eurovision Song Contest 2020” medan sammanställningen över de TV-bolag som tar emot ESC 2020-bidrag/ansökningar finns här: “TV-bolag som tar emot bidrag till ESC 2020“.

Se även: “Lyssna på bidragen i de nationella ESC 2020-uttagningarna

Norge Nu på lördag den 25:e januari fortsätter 60-års-jubilerande Melodi Grand Prix, Norges uttagning av bidrag till Eurovision Song Contest 2020, med den tredje semifinalen (som är tillägnad Midt-Norge).

Förutom de fyra semifinalisterna, som tävlar om en plats i finalen och som ni kan lyssna på här, så kommer ett finalklart bidrag, av de fem som ni kan läsa om här, att framföras. Redan nu kan man lyssna på studioversionen av veckans förkvalificerade finalist, se nedan:

Lyssna på det tredje finalklara MGP 2020-bidraget:

Akuvi
Akuvi – “Som du ernrk.noyoutube
(t&m: Beatrice Akuvi Kumordzie, Andreas Stone, Costa Leon, Amin Zana)
hennes syster Anna-Lisa Kumoji deltog i MGP 2019: “Holla” (guldfinalist)
läs mer på nrk.no

Schlagerpinglan: Efter en första genomlyssning av veckans förkvalificerade finalist så har inget förändrats på MGP-fronten för mig personligen. Fortfarande är Didrik & Emil mina favoriter av de på förhand utsedda finalisterna medan Rein Alexander är den jag (så här långt) hoppas får Rotterdam-biljetten. Visst, vi har tre semifinaler kvar och några vinnar-spekulationer är lite väl tidiga att göra… men jag har svårt att se att det ska kunna dyka upp något bättre. 😀

Mer om Norges förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Norge i ESC 2020“.

FinlandFinland kommer att välja ut sitt bidrag i Eurovision Song Contest 2020 genom den nationella finalen UMK 2020 den 7:e mars där sex artister tävlar med bidrag som släpps ett efter ett och där det första bidraget nu finns att lyssna på.

Runt midnatt släpptes den första låten: “I Let My Heart Break” med Tika, se nedan. Mer info om UMK 2020-startfältet samt det förväntade låt-släpps-schemat hittar ni här.

Det första “UMK 2020”-bidraget:

I Let My Heart Break “, Tika
(text & musik: Neea Jokinen, Timo Oiva, Oliver@i-One Music, Lotus Wang)

Schlagerpinglan: Efter en första genomlyssning av bidraget så tycker jag att detta är en hyfsad start på UMK. Inledningsvis så var jag inte helt imponerad av denna powerballad men mot slutet så kände jag att det hände något, så när det väl är dags för finalen den 7:e mars så skulle det inte förvåna mig om Tika får en bra placering på min personliga topplista. Mycket hänger naturligtvis på konkurrenterna som presenteras nästa vecka och som jag nu är ännu mer nyfiken på. 😀

Mer om Finlands förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Finland i ESC 2020“.

Relaterad information: Vill ni lyssna in er på bidragen i fler av de nu pågående nationella uttagningarna inför ESC 2020 så uppdateras “Lyssna på bidragen i de nationella ESC 2020-uttagningarna“-sidan regelbundet.

VitrysslandNär TV-bolaget BTRC sökte efter lämpliga bidrag som Vitryssland kan tävla med i Eurovision Song Contest 2020 så skickades det in 95 stycken och av dem har nu 49 fått en inbjudan till den live-audition som ska utse finalisterna i den vitryska uttagningen.

Till skillnad från 2018 när ukrainska Alekseev representerade Vitryssland så är det i år endast inhemska artister som får delta, vilket är en stor anledning till att så många av de inskickade bidragen sållats bort inför live-auditionen den 27:e januari.

Vid auditionen är det en expertjury som väljer ut de runt 12 bidrag som får tävla i finalen den 6:e mars. Vinnaren där utses av en mix av jury- och teleröster.

Ett av de inskickade bidragen:

Chili Pepper“, КейСи

De 49 artister som kallats till live-auditionen, 27:e januari:

Artister – Bidrag Ex. på tidigare bidrag
1. ELEN – “Broken”
2. Natali Domini – “I Believe”
3. Veronika Tsubikova (Вероника Цубикова)
“True to myself”
4. PAULINN – “Разгадай”
5. Anastasiya Glamozda (Анастасия Гламозда)
“Burning again”
6. Vitaliy Voronko (Виталий Воронко)
“Listen to your Heart”
(Евровидение 2017:
What’s Your Name?
)
7. Yekaterina Denis (Денис Екатерина)
“Твой новы дзень”
8. Parade of Planets – “Pour lui
9. Serge Berkov – “I Fell in Love With the Devil
10. Katrin Leoni – “Ближе”
11. Anna Fuks (Анна Фукс) – “Fly higher”
12. Darya Khmelnitskaya (Дарья Хмельницкая)
“On Fire”
13. ALEN HIT – “#1 Problem” (9:a 2018: “I Don’t Care)
14. Ivan Zdonyuk (Иван Здонюк)
“Shake it up”
15. Elline Day – “Alien”
16. Nika De & Breesku – “Chains”
17. AURA – “Барані сваё” (delad 8:a 2019: “Čaravala)
18. VAL – “Да вiдна”
19. Angelika Pushnova (Анжелика Пушнова)
“True Love”
(9:a 2017:
We should be together
)
20. KATYA & VOLGA (КАТЯ и ВОЛГА) – “Ной”
21. Artist Vitaliy (Артист Виталий) – “Одним Солнцем”
22. Augusta – “My Light”
23. NAPOLI – “Dоn’t let me down” (7:a 2019: “Let It Go)
24. Apollinaria Kovalenko (Аполлинария Коваленко)
“I will not bow / “Я не сдамся”
25. Artem Mikhalenko (Артем Михаленко)
“MOVE”
(delad 13:e-plats 2014:
Rhapsody #1
)
26. Sasha Zakharik (Саша Захарик)
“Rocky Road”
(10:a 2016: “Glory Night)
27. 2morrow2late – “Paradise”
28. Gabriyel Kupatadze (Габриель Купатадзе)
“Silver”
29. ARSI – “Song of peace”
30. Grupp Batareyki ltd (Группа Батарейки ltd)
“You for me”
31. KeySy (КейСи) – “Chili Pepper (10:a 2019: “No Love Lost)
32. Absolem Cloud – “It’s ok”
33. Yan Yarosh (Ян Ярош) – “Fire”
34. Iyul (Июль) – “Every Hour”
35. Janet (Жанет) – “Flying” (14:e 2015: “Supernova)
36. Alyona Gorbachova / Aliona Gorbacheva
(Алёна Горбачёва) – “Moments of love”
(delad 4:a 2019: “Can We Dream)
37. Anastasiya Razvadovskaya
(Анастасия Развадовская) – “Hello”
(Евровидение 2018:
La Vie En Ros
)
38. Mariya Demenkova (Мария Деменкова) – “Shake”
39. NEZABUDKI – “Paradise”
40. PROvokatsiya (PROвокация)
“Suddenly”
(delad 8:a 2019:
Running Away from the Sun
)
41. Alena Grand & Pasha Pashkevich – “Can you feel”
42. Yuliya Glebova & Chas Speak
(Юлия Глебова & Час Speak) – “Пайдзем са мной”
43. Grupp CHAKRAS – “La-ley-la”
44. Tani Faredo – “Travel lifestyle”
45. Polina Krasnovskaya (Полина Красновская)
“Импульс тока”
46. PAVLONI – “Stones of My Sovl”
47. Alexei Shkrabo / Aleksey Shkrabo
(Алексей Шкрабо) – “Don’t Fear”
(5:a 2016:
Flame“, Alexey Gross
)
48. Jenifer – “Making our universe
49. Anastasiya Malashkevich
(Анастасия Малашкевич) – “Invisible”
(7:a 2018: “World on fire)
(Källa: Евровидение Беларусь på Instagram – Sammanställning: schlagerpinglan.se)

Schlagerpinglan: Äntligen är det dags för den vitryska auditionsshowen med sina mängder av välkända ansikten och speciella inslag. Även om det är en väldigt lång och minimalistisk sändning som väntar och det ibland är glest mellan höjdpunkterna så är det något jag sett fram emot länge nu och absolut inte vill missa. 😀

Halva finalfältet från 2019 har beslutat sig för att försöka igen, se ovan, men själv är jag nog mest nyfiken på vad Alexey Gross och Artem Mikhalenko (och till viss del även Vitaliy Voronko) kan tänkas ställa upp med. 🙂

Mer om Vitrysslands förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Vitryssland i ESC 2020“.

Relaterad information: Vill ni lyssna in er på bidragen i fler av de nu pågående nationella uttagningarna inför ESC 2020 så uppdateras “Lyssna på bidragen i de nationella ESC 2020-uttagningarna“-sidan regelbundet.

PolenTV-bolaget TVP har tidigare lämnat lite information om hur Polen kommer att utse sitt bidrag i Eurovision Song Contest 2020 men i går så föll de flesta korten på plats då vi även fick veta vilka artister som tävlar i vilken semifinal av “Szansa na sukces“.

Här nedan ser ni namnen på de 21 deltagare som kommer att tävla i de tre semifinalerna samt hur tävlingen är uppbyggd och hur den slutliga vinnaren av finalen den 23:e februari till sist utses:

De tävlande artisterna i Polens “Szansa na Sukces”:
Szansa na Sukces-artisterna
(Bild lånad från eurowizja.org)

De tävlande artisterna i Polens “Szansa na Sukces. Eurowizja 2020”:

Semifinal 1, 2:a februari (Tema: ABBA hits)
(artisterna tävlar med ABBA-covers – juryn väljer ut en finalist)
Patryk Skoczyński
Emilia Sanecka
Siostry Szlachta
Kasia Dereń
Amelia Andryszczyk (Polens JESC 2016-uttagning: “Marzenia“, finalist)
Sargis Davtyan
Maja Hyży (Krajowe Eliminacje 2018: “Skin (Błysk)“, delad 7:a)
Semifinal 2, 9:e februari (Tema: Eurovision hits)
(artisterna tävlar med Eurovision-covers – juryn väljer ut en finalist)
Damian Kulej
Paulina Czapla
Weronika Curyło
Stashka
Saszan
Alicja Szemplińska
Aleksandra Nykiel
Semifinal 3, 16:e februari (Tema: Beatles Hits)
(artisterna tävlar med Beatles-covers – juryn väljer ut en finalist)
Marek Kaliszuk
Nick Sinckler
Basia Gąsienica Giewont
Albert Černý (ESC 2019: “Friend Of A Friend“, Lake Malawi, Tjeckien, 11:a)
Norbert Legieć
Marzena Ryt
Adrian Makar
Finalen, 23:e februari
(artisterna tävlar med en cover och en potentiell ESC-låt
vinnaren utses genom en mix av jury- och tittarröster
)
(vinnaren från Semifinal 1)
(vinnaren från Semifinal 2)
(vinnaren från Semifinal 3)

“Szansa na Sukces. Eurowizja 2020”-juryn

Michal Szpak (ESC 2016: “Color of Your Life“, 8:a )
Cleo (ESC 2014: “My Słowianie – We Are Slavic” med Donatan, 14:e)
Gromee (ESC 2018: “Light Me Up” med Lukas Meijer, 14:e i semi 2)
(Källa: eurowizja.org)

Schlagerpinglan: Land efter land avslöjar allt mer detaljerad information om sina respektive uttagningar inför ESC 2020 i Rotterdam och även om jag kanske inte ser fram emot alla lika mycket så uppskattar jag i alla fall att det finns en stor variation i sättet de olika TV-bolagen går tillväga. 😀

Mer om Polens förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Polen i ESC 2020“.

Relaterad information: Vill ni se vilka andra länder som presenterat sina startfält och/eller släppt en del/samtliga av de bidrag som tävlar i de nationella uttagningarna så uppdateras “Lyssna på bidragen i de nationella ESC 2020-uttagningarna“-sidan regelbundet.

Israel Schlagerpinglan: Efter att 28 avsnitt av The Next Star for Eurovision, den talangjakt som kommer att utse Israels representant i Eurovision Song Contest 2020, avklarats så återstår det 11 deltagare.

Här nedan ser ni en sammanfattning av vad som hänt så här långt, inkl. vilka som fortfarande är kvar i tävlingen samt vilka resultat de fått medan alla deltagarnas framträdanden kan ses via mako.co.il.

Israels “The Next Star for Eurovision” så här långt:
Fas 1 Auditioner – del 1 show 1 – 15 60 talanger valdes ut
Fas 2 Auditioner – del 2 show 16 – 19 20 talanger gick vidare
Fas 3 Dueller show 20 – 22 16 talanger gick vidare
Fas 4 Dueller show 23 – 24 13 talanger gick vidare
Fas 5 Utröstning show 25 – 26 12 talanger gick vidare
Fas 6 Dueller show 27 – 28 11 talanger gick vidare

Deltagaren med bäst resultat så här långt:
Lali Kolishkin
Lali Kolishkin (91,3% i snitt)
(bild lånad från The Next Star)

De 11 kvarvarande artisterna i “The Next Star for Eurovision”:

Deltagare Fas 1 Fas 2 Fas 3 Fas 4 Fas 5 Fas 6
Lali Kolishkin
(91,3% i snitt)
95%
show 2
100%
show 16
88%
show 22
88%
show 24
89%
show 25
88%
show 27
Ella-Lee Lahav
(90,8% i snitt)
96%
show 1
100%
show 16
90%
show 20
95%
show 23
84%
show 25
80%
show 28
Or Amrami-
Brockman

(90,7% i snitt)
97%
show 1
100%
show 16
88%
show 20
95%
show 23
83%
show 26
81%
show 27
Eden Alene
(90,3% i snitt)
87%
show 2
100%
show 18
86%
show 20
92%
show 23
86%
show 25
91%
show 27
Moran Aharoni
(89,3% i snitt)
88%
show 5
100%
show 17
85%
show 21
92%
show 23
83%
show 25
88%
show 27
Dorel Saadon
(86,7% i snitt)
95%
show 4
100%
show 18
88%
show 21
75%
show 23
77%
show 26
85%
show 28
Gaya Shaki
(84,8% i snitt)
87%
show 4
80%
show 16
92%
show 20
88%
show 24
71%
show 26
91%
show 27
Raviv Kaner
(79,8% i snitt)
93%
show 1
100%
show 17
55%
show 21
67%
show 23
90%
show 26
74%
show 27
Eden Zohar
Sivan

(77,8% i snitt)
92%
show 9
60%
show 19
80%
show 21
75%
show 23
84%
show 26
76%
show 27
Loai Ali
(74% i snitt)
79%
show 2
80%
show 19
60%
show 22
78%
show 23
85%
show 26
62%
show 28
Ohad Shragai
(68,5% i snitt)
88%
show 1
60%
show 16
57%
show 21
77%
show 23
68%
show 25
61%
show 27
(Källor: mako.co.il och wikipedia – Sammanställning: schlagerpinglan.se)

Schlagerpinglan: Sakta men säkert så närmar vi oss finalen av “The Next Star for Eurovision“, vilken är planerad att avgöras den 4:e februari, men själv inväntar jag nog ytterligare utröstningar innan jag börjar att lyssna in mig på artisterna på allvar. 😀

Mer om Israels förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Israel i ESC 2020“.

Israel Schlagerpinglan: Av de 12 artister som tagit sig vidare i The Next Star for Eurovision, den talangtävling som ska utse Israels artist i Eurovision Song Contest 2020, har nu 11 artister avancerat från de shower som sändes den 19:e och 20:e januari, se nedan:

En av deltagarna med bäst resultat i show 27 och 28:
Eden Alene
Eden Alene (91% av rösterna i show 27)
(bild lånad från The Next Star)

Söndagen den 19:e januari

8 av 9 deltagare gick vidare från Show 27:
Eden Zohar Sivan “Ain’t No Other Man” 76% (räddad)
Gaya Shaki “Dance Monkey” 91%
Raviv Kaner “Galim” 74% (räddad)
Lali Kolishkin “She Wolf (Falling to Pieces)” 88%
Or Amrami-Brockman “Human” 81%
♥ Omer Eliyahu “Tokho ratzuf ahava” 48%
Ohad Shragai “Dangerous Woman” 61% (räddad)
Moran Aharoni “Stone Cold” 88%
Eden Alene “Locked Out of Heaven” 91%

Måndagen den 20:e januari

3 av 3 deltagare gick vidare från Show 28:
Dorel Saadon “Titanium” 85% (räddad)
Loai Ali “Iceland” 62% (räddad)
Ella-Lee Lahav “Toxic” 80%
Se framträdandena från “The Next Star 2020” / “HaKokhav HaBa L’Eurovizion” här:
♥ Show 27 (19/1): mako.co.il
♥ Show 28 (20/1): mako.co.il
(Källor: mako.co.il och wikipedia)

Mer om Israels förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Israel i ESC 2020“.

FinlandPrecis som utlovat så presenterade TV-bolaget YLE i dag, den 21:a januari, de artister som valts ut till Uuden Musiikin Kilpailu 2020, Finlands nationella uttagning av bidrag till Eurovision Song Contest 2020.

Presentationen hölls av Krista Siegfrids och Mikko Silvennoinen som också kommer att vara programledare för UMK 2020 när finalen avgörs den 7:e mars.

Här nedan ser ni hela startfältet, inkl. artister, låttitlar och låtskrivare. För lite snabb info om deltagarna på svenska – se svenska.yle.fi. Själva låtarna kommer att släppas ett bidrag varje vardag (via bl.a. Yle Arena) med start nu på fredag, se schemat nedan.

De tävlande artisterna i Finlands UMK 2020:
UMK 2020-artisterna
Erika Vikman, Sansa, Aksel Kankaanranta, Catharina Zhülke, Tika, F3M
(Bild: Yle – lånad från svenska.yle.fi)

De tävlande artisterna / bidragen / låtskrivarna i Finlands UMK 2020:

Låtsläpps-datum Artist Bidrag (Låtskrivare m.fl.)
24:e januari ♥ Tika I Let My Heart Break
(Neea Jokinen, Timo Oiva, Oliver@ i-One Music,
Lotus Wang, Sami Tamminen, Kalle Mäkipelto
)
27:e januari ♥ Erika Vikman Cicciolina
(Janne Rintala, Mika Laakkonen,
Erika Vikman, Saskia Vanhalakka
)
28:e januari ♥ Aksel Kankaanranta Looking Back
(Joonas Ageria, Whitney Phillips, Connor McDonough,
Riley McDonough, Toby McDonough
)
29:e januari ♥ F3M Bananas
(Olli Äkräs, Hanna Ollikainen, Rafael Elivuo)
30:e januari ♥ Sansa Lover View
(Sansa, Yotto, Anton Sonin)
31:a januari ♥ Catharina Zühlke Eternity
(Marcia Sondeijker, Roel Rats, Josefin Myrberg,
Henrik Tala, Catharina Zühlke
)
(Källor: svenska.yle.fi och areena.yle.fi)

Schlagerpinglan: Så där ja, nu har vi ett startfält med artister, låttitlar och låtskrivare… men det riktigt roliga, d.v.s. själva tävlingsbidragen, får vi som sagt vänta ytterligare lite längre på. Nåja, den som väntar på något gott o.s.v.. 😀

Mer om Finlands förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Finland i ESC 2020“.


                 

                 

     





Musik bloggar Blogglista.se