Alla bidragen till Eurovision Song Contest 2017

Eurovision Song Contest 2017 – Lyssna på alla bidragen

Här nedan ser ni alla ländernas bidrag till Eurovision Song Contest 2017, inklusive länkar till deras framträdanden i de nationella uttagningarna, bidragens officiella videor, låttexter, låtskrivare och annat intressant (efterhand som de presenteras). Klicka på flaggorna nedan för mer information om hur länderna valde ut sina Eurovision-bidrag.

(Se även: länkar till bidragen i den ordning bidragen presenterades samt vilka ESC-relaterade länder som valt att stå över Eurovision Song Contest 2017.)

Utvalda bidrag till Eurovision Song Contest 2017:

Semifinal 1 – 9:e maj 2017:
Följande bidrag startar i första halvan av första semifinalen
Albanien
Albanien
“World”, Lindita
(Klodian Qafoku, Lindita, Big Basta) officiell video: Eurovision-version
final-framträdande: “Botë”semifinal-framträdande: “Botë”
studioversion: “Botë”jazzversion: “Botë”texteurovision.tv
Australien
Australien
“Don’t Come Easy”, Isaiah
(DNA (David Musumeci & Anthony Egizii), Michael Angelo)
officiell videotextfransk texteurovision.tv
Azerbajdzjan
Azerbajdzjan
“Skeletons”, DiHaj
(Isa Melikov, Sandra Bjurman)
officiell videotexteurovision.tv
Belgien
Belgien
“City Lights”, Blanche
(Pierre Dumoulin, Emmanuel Delcourt, Ellie Delvaux)
officiell videotextfransk texteurovision.tv
Finland
Finland
“Blackbird”, Norma John
(Lasse Piirainen, Leena Tirronen)
officiell videofinal-framträdandetextvideotextfransk texteurovision.tv
Georgien
Georgien
“Keep the Faith!”, Tamara Gachechiladze
(Anri Jokhadze, Tamara Gachechiladze)
officiell videofinal-framträdandetext
live vid Ukrainas ESC-uttagningstudioversioneurovision.tv
Montenegro
Montenegro
“Space”, Slavko Kalezić
(Momčilo Zeković Zeko, Adis Eminić, Iva Boršić)
officiell videotexteurovision.tv
Portugal
Portugal
“Amar Pelos Dois”, Salvador Sobral
(Luísa Sobral)
final-framträdande / officiell videofinal-framträdandesemifinal-framträdandetextengelsk textfransk texteurovision.tv
Sverige
Sverige
“I Can’t Go On”, Robin Bengtsson
(David Kreuger, Hamed ”K-One” Pirouzpanah, Robin Stjernberg)
final-framträdande / officiell videodeltävlings-framträdandetextfransk texteurovision.tv
Följande bidrag startar i andra halvan av första semifinalen
Armenien
Armenien
“Fly With Me”, Artsvik
(Lilith Navasardyan, Levon Navasardyan, Avet Barseghyan, David Tserunyan)
officiell videotexteurovision.tv
Cypern
Cypern
“Gravity”, Hovig
(Thomas G:son) officiell videotext
framträdande vid Greklands ESC-uttagningfransk texteurovision.tv
Grekland
Grekland
“This Is Love”, Demy
(Dimitris Kontopoulos, John Ballard, Romy Papadea)
officiell video: ny versiontext
officiell video: original-versionfransk texteurovision.tv
Island
Island
“Paper”, Svala
(Svala Bjorgvinsdottir, Einar Egilsson, Lester Mendez, Lily Elise)
officiell videofinal-framträdandestudioversion
semifinal-framträdande: “Ég veit það”studioversion: “Ég veit það”
textfransk texteurovision.tv
Lettland
Lettland
“Line”, Triana Park
(Agnese Rakovska, Kristaps Ērglis, Kristians Rakovskis)
officiell videofinal-framträdandelive i Rigasemifinal-framträdandedeltävlings-framträdandestudioversiontexteurovision.tv
Moldavien
Moldavien
“Hey Mamma”, SunStroke Project
(Anton Ragoza, Serghei Ialovitki, Seghei Stepanov, Mihail Cebotarenco, Alina Galetcaia) officiell videofinal-framträdande
live vid Greklands ESC-uttagningstudioversionliveaudition
texteurovision.tv
Polen
Polen
“Flashlight”, Kasia Moś
(Kasia Moś, Rickard Bonde Truumeel, Pete Barringer)
officiell musikvideofinal-framträdandetext
live i Rigalive vid Ukrainas ESC-uttagningeurovision.tv
Slovenien
Slovenien
“On My Way”, Omar Naber
(Omar Naber) final-framträdande / officiell videotext
semifinal-framträdandestudioversioneurovision.tv
Tjeckien
Tjeckien
“My Turn”, Martina Bárta
(DWB / Kyler Niko) officiell videotextlive i Riga
studioversionlive-framträdandefransk texteurovision.tv
Semifinal 2 – 11:e maj 2017:
Följande bidrag startar i första halvan av andra semifinalen
Danmark
Danmark
“Where I Am”, Anja
(Anja Nissen, Angel Tupai, Michael D’Arcy)
final-framträdande / officiell videotextfransk texteurovision.tv
Irland
Irland
“Dying to Try”, Brendan Murray
(Jörgen Elofsson, James Newman)
officiell videotextfransk texteurovision.tv
Makedonien
Makedonien
“Dance Alone”, Jana Burčeska
(Joacim Perrson, Alex Omar, Florence A., Bobi-Leon Milanov)
officiell videotextfransk texteurovision.tv
Malta
Malta
“Breathlessly”, Claudia Faniello
(Philip Vella, Sean Vella, Gerard James Borg)
officiell videofinal-framträdandetext-videotexteurovision.tv
Nederländerna
Nederländerna
“Lights and Shadows”, OG3NE
(Rory de Kievit, Rick Vol)
officiell musikvideotexteurovision.tv
Rumänien
Rumänien
“Yodel It!”, Ilinca ft. Alex Florea
(Mihai Alexandru, Alexa Niculae) final-framträdande / officiell videotext
semifinal-framträdandeaudition-framträdandeLEDZ Remixfransk texteurovision.tv
Ryssland
Ryssland
“Flame Is Burning“, Yulia Samoylova
(Leonid Gutkin, Netta Nimrodi, Arie Burshtein)
officiell videotexteurovision.tv
Serbien
Serbien
“In Too Deep”, Tijana Bogićević
(Borislav Milanov, Bo Persson, Lisa Ann Mari, Desmond Linder, Johan Alkenas)
officiell videotexteurovision.tv
Ungern
Ungern
“Origo”, Joci Pápai
(József Pápai)
officiell musikvideofinal-framträdandetextengelsk texteurovision.tv
Österrike
Österrike
“Running On Air”, Nathan Trent
(Nathan Trent, Bernhard Penzias)
officiell videotextfransk texteurovision.tv
Följande bidrag startar i andra halvan av andra semifinalen
Bulgarien
Bulgarien
“Beautiful Mess”, Kristian Kostov
(Borislav Milanov, Sebastian Arman, Joacim Persson, Alexander V. Blay, Alex Omar)
officiell text-videotexteurovision.tv
Estland
Estland
“Verona”, Koit Toome & Laura
(Sven Lõhmus) officiell videofinal-framträdandesemifinal-framträdandeTV-framträdandetextfransk texteurovision.tv
Israel
Israel
“I Feel Alive”, IMRI
(Dolev Ram & Penn Hazut)
officiell videotexteurovision.tv
Kroatien
Kroatien
“My Friend”, Jacques Houdek
(Jacques Houdek, Siniša Reljić, Tony Malm, Ines Prajo, Arjana Kunštek, Fabrizio Laucella)
studioversiontext-videoinstrumental versiontexteurovision.tv
Litauen
Litauen
“Rain of Revolution”, Fusedmarc
(Denis Zujev, Viktoria Ivanovskaja, Michail Levin) officiell videofinal-framträdande
vinnar-framträdandetdeltävlings-framträdandetexteurovision.tv
Norge
Norge
“Grab The Moment“, JOWST
(Jonas McDonnell, Joakim With Steen)
final-framträdande / officiell videotext
live i Rigastudioversionfransk texteurovision.tv
San Marino
SanMarino
“Spirit of the Night“, Valentina Monetta and Jimmie Wilson
(Ralph Siegel, Steven Barnacle, Jutta Staudenmayer)
officiell videotextfransk texteurovision.tv
Schweiz
Schweiz
“Apollo”, Timebelle
(Elias Näslin, Nicolas Günthardt, Alessandra Günthardt)
officiell videofinal-framträdandetext
Live-Check-framträdandeeurovision.tv
Vitryssland
Vitryssland
“Story of My Life”, Naviband
(Artem Lukyanenka) text-video: Eurovision-versionfinal-framträdande
live vid Ukrainas ESC-uttagninglive-auditionlive i Riga
musikvideo: “Historyja majho zyccia”eurovision.tv
textfonetisk textengelsk text
Final – 13:e maj 2017: (endast de 6 förkvalificerade bidragen)
Frankrike
Frankrike
“Requiem”, Alma
(Nazim Khaled, Alexandra Maquet) officiell video: Eurovision-versiontext
officiell video: original-versionlive-framträdande: original-versionlive vid Ukrainas ESC-uttagningengelsk texteurovision.tv
Italien
Italien
“Occidentali’s Karma”, Francesco Gabbani
(Francesco Gabbani, Filippo Gabbani, Fabio Ilacqua, Luca Chiaravalli)
officiell video: Eurovision-versiontextmusikvideofinal-framträdande
Sanremo-Kväll-4-framträdandeSanremo-Kväll-2-framträdande
engelsk texteurovision.tv
Spanien
Spanien
“Do It for Your Lover”, Manel Navarro
(Manel Navarro, Antonio Rayo “Rayito”)
officiell videofinal-framträdandetextengelsk text
live vid Ukrainas ESC-uttagningspansk versionengelsk versionakustisk versionfransk texteurovision.tv
Storbritannien
Storbritannien
“Never Give Up On You”, Lucie Jones
(Emmelie de Forest, Daniel Salcedo, Lawrie Martin)
officiell video: ny versiontextfinal-framträdande
studioversionfransk texteurovision.tv
Tyskland
Tyskland
“Perfect Life”, Levina
(Lindy Robbins, Dave Bassett, Lindsey Ray)
officiell videofinal-framträdandetextfransk texteurovision.tv
22. Ukraina
Ukraina
“Time”, O.Torvald (Zhenia Galych, Denys Miziuk, Kamenchuk Yevhen)
officiell videofinal-framträdandetext
semifinal-framträdandestudioversionfransk texteurovision.tv

(Se även: listan över i vilken ordning bidragen presenterades samt vilka ESC-relaterade länder som valt att stå över Eurovision Song Contest 2017.)


                 

                 

     





Musik bloggar Musik bloggar Blogglista.se