Melodifestivalen 2014 – Alla bidragen

Här nedan ser ni schemat för Melodifestivalen 2014, med alla deltävlingarna, de tävlande bidragen, artisterna, låtskrivarna, startordningen samt länkar till låttexterna och artisternas/bidragens speciella sidor på svt.se. Läs mer om Melodifestivalen, och se det fullständiga slutresultatet, på samlingssidan “Sverige i ESC 2014“.

I och med att alla låtarna nu spelats upp och man får lov att fritt lyssna på alla de tävlande bidragen så har nu resultatlistorna här nedan även uppdaterats med länkar till alla de tävlande artisternas Mello-framträdande samt alla studioversionerna av bidragen.

Schemat för Melodifestivalen 2014:

Finalen, Stockholm 8:e mars, kl. 20:00 i SVT1:
1. “Natural“, Anton Ewald 10:a
(låttextstudioversion)
2. “Songbird“, Ellen Benediktson 7:a
(låttextstudioversion)
3. “Blame It On The Disco“, Alcazar 3:a
(låttextstudioversion)
4. “Yes We Can“, Oscar Zia 8:a
(låttextstudioversion)
5. “Bröder“, Linus Svenning 5:a
(låttextstudioversion)
6. “Survivor“, Helena Paparizou 4:a
(låttextstudioversion)
7. “To the End“, YOHIO 6:a
(låttextstudioversion)
8. “Undo“, Sanna Nielsen 1:a
(låttextstudioversion)
9. “Efter solsken“, Panetoz 9:a
(låttextstudioversion)
10. “Busy Doin’ Nothin’“, Ace Wilder 2:a
(låttextstudioversionvideo)

Andra chansen, Lidköping 1:a mars, kl. 20:00 i SVT1:
1. “Raise Your Hands“, Ammotrack 8:a
(låttextstudioversion)
2. “Bröder“, Linus Svenning Vann duell 2
(låttextstudioversion)
3. “Love Trigger“, JEM 6:a
(låttextstudioversion)
4. “All We Are“, State of Drama 5:a
(låttextstudioversion)
5. “En himmelsk sång“, Ellinore Holmer 7:a
(låttextstudioversion)
6. “När änglarna går hem“, Martin Stenmarck Förlorade duell 2
(låttextstudioversion)
7. “Survivor“, Helena Paparizou Vann duell 1
(låttextstudioversion)
8. “Echo“, Outtrigger Förlorade duell 1
(låttextstudioversion)

Örnsköldsvik Deltävling 4, Örnsköldsvik 22:a februari, kl. 20:00 i SVT1:
1. “Blame It On The Disco“, Alcazar Final
(Fredrik Kempe, David Kreuger, Hamed “K-One” Pirouzpanah)
2. “Fight Me If You Dare“, I.D.A (studioversion) 6:a
(Albin Nicklasson, Nicklas Laine, Louise Frick Sveen)
3. “Hollow“, Janet Leon (studioversion) 8:a
(Karl-Ola Kjellholm, Jimmy Jansson, Louise Winter)
4. “Raise Your Hands“, Ammotrack Andra Chansen
(Jari Kujansuu, Thomas Johansson, Calle Kindbom, Mikael de Bruin)
5. “Hela natten“, Josef Johansson (studioversion) 7:a
(Peter Boström, Thomas G:son, Josef Johansson, Peo Thyrén)
6. “Ta mig“, Linda Bengtzing (studioversion) 5:a
(Nicke Borg, Jojo Borg Larsson)
7. “En himmelsk sång“, Ellinore Holmer Andra Chansen
(Ellinore Holmer, Vanna Rosenberg, Åsa Schmalenbach, Josefina Sanner, Henrik Wikström, Amir Aly)
8. “Natural“, Anton Ewald Final
(John Lundvik)
Göteborg Deltävling 3, Göteborg 15:e februari, kl. 20:00 i SVT1:
1. “Echo“, Outtrigger Andra Chansen
(Joy Deb, Linnéa Deb, Anton Malmberg Hård Af Segerstad, Outtrigger)
2. “Red“, EKO (studioversion) 8:a
(Linnéa Deb, Joy Deb, Anna Lidman, Hannes Lundberg, Michael Ottosson)
3. “Yes We Can“, Oscar Zia Final
(Fredrik Kempe, David Kreuger, Hamed “K-One” Pirouzpanah)
4. “Burning Alive“, Shirley Clamp (studioversion) 6:a
(Bobby Ljunggren, Marcos Ubeda, Sharon Vaughn, Henrik Wikström)
5. “All We Are“, State of Drama Andra Chansen
(Göran Werner, Sanken Sandqvist, Emil Gullhamn, Sebastian Hallifax)
6. “En enkel sång“, CajsaStina Åkerström (studioversion) 7:a
(CajsaStina Åkerström)
7. “Busy Doin’ Nothin’“, Ace Wilder Final
(Ace Wilder, Joy Deb, Linnéa Deb)
8. “Around the World“, Dr. Alban & Jessica Folcker (studioversion) 5:a
(Dr. Alban, Jakke Erixson, Karl-Ola Kjellholm)
Linköping Deltävling 2, Linköping 8:e februari, kl. 20:00 i SVT1:
(lyssna på 2:30 av bidragens studioversioner här och 1 minut av första repet här)
(resultatet och länkar till de bidrag som slogs ut hittar ni här)
1. “Love Trigger“, JEM Andra Chansen
(Thomas G:son, Peter Boström, Julimar ”J-Son” Santos)
2. “Hallelujah“, The Refreshments (studioversion) 5:a
(Joakim Arnell)
3. “Glow“, Manda (studioversion) 8:a
(Joy Deb, Linnéa Deb, Melanie Wehbe, Charlie Mason)
4. “Efter solsken“, Panetoz Final
(Johan Hirvi, Mats Lie Skåre, Nebeyu Baheru, Njol Badjie, Pa Modou Badjie)
5. “I Am Somebody“, Pink Pistols (studioversion) 7:a
(Joakim Törnqvist, Nestor Geli, Per Ivar Hed, Susie Päivärinta, Tord Bäckström)
6. “Undo“, Sanna Nielsen Final
(Fredrik Kempe, David Kreuger, Hamed “K-One” Pirouzpanah)
7. “Set Yourself Free“, Little Great Things (studioversion) 6:a
(Charlie Grönvall, Cristoffer Wernqvist, Felix Grönvall, Adam Dahlström)
8. “När änglarna går hem“, Martin Stenmarck Andra Chansen
(Andreas Öhrn, Alexander Bard, Martin Stenmarck, Peter Boström)
Malmö Deltävling 1, Malmö 1:a februari, kl. 20:00 i SVT1:
(lyssna på 2:30 av bidragens studioversioner här och 1 minut av första repet här)
(resultatet och länkar till de bidrag som slogs ut hittar ni här)
1. “To the End“, YOHIO Final
(Andreas Johnson, Johan Lyander, Peter Kvint, YOHIO)
2. “Aleo“, Mahan Moin (studioversion) 7:a
(Mahan Moin, Anderz Wrethov)
3. “Bröder“, Linus Svenning Andra Chansen
(Fredrik Kempe)
4. “Casanova“, Elisa Lindström (studioversion) 5:a
(Ingela ”Pling” Forsman, Bobby Ljunggren, Jimmy Jansson)
5. “Bedroom“, Alvaro Estrella (studioversion) 6:a
(Jakke Erixson, Jon Bordon, Lauren Francis, Kristofer Östergren)
6. “Songbird“, Ellen Benediktson Final
(Sharon Vaughn, Johan Fransson, Tim Larsson, Tobias Lundgren)
7. “Bygdens son“, Sylvester Schlegel (studioversion) 8:a
(Sylvester Schlegel)
8. “Survivor“, Helena Paparizou Andra Chansen
(Bobby Ljunggren, Henrik Wikström, Karl-Ola Kjellholm, Sharon Vaughn)

Se även: “MF-Veckoschema” – Mello-2014-FAQ” – “Sverige i ESC 2014


                 

                 

     





Musik bloggar Musik bloggar Blogglista.se