Alla bidragen till Eurovision Song Contest 2016

Eurovision Song Contest 2016 – Lyssna på alla bidragen

Här nedan ser ni (efterhand som de presenteras) alla ländernas bidrag till Eurovision Song Contest 2016, inklusive länkar till deras framträdanden i de nationella uttagningarna, bidragens officiella videor, låttexter, låtskrivare och annat intressant. Klicka på flaggorna nedan för mer information om hur länderna valde ut sina Eurovision-bidrag.

(Se även: länkar till bidragen i den ordning bidragen presenterades samt vilka ESC-relaterade länder som valt att stå över Eurovision Song Contest 2016.)

Startordningen vid finalen av Eurovision Song Contest 2016, 14:e maj:

1. Belgien
Belgien
“What’s The Pressure”, Laura Tesoro
(Sanne Putseys, Birsen Uçar, Louis Favre, Yannick Werther) officiell videofinal-framträdandeShow-2-framträdanderadio-framträdandetexteurovision.tv
2. Tjeckien
Tjeckien
“I Stand”, Gabriela Gunčíková
(Christian Schneider, Sara Biglert, Aidan O’Connor)
officiell videolive på Maltatexteurovision.tv
3. Nederländerna
Nederländerna
“Slow Down “, Douwe Bob
(Jan Peter Hoekstra, Jeroen Overman, Matthijs van Duijvenbode, Douwe Bob)
officiell videolive i Amsterdamtextfransk texteurovision.tv
4. Azerbajdzjan
Azerbajdzjan
“Miracle “, Samra
(Amir Aly, Jakke “T.I Jakke” Erixson, Henrik Wikström)
officiell videolive i Moskvalive i Tel-AvivRemix by Tomas N’evergreen and GraddusKamil’s Moombah Remixtexteurovision.tv
5. Ungern
Ungern
“Pioneer”, Freddie (Szabó Zé, Borbála Csarnai)
final-framträdandestudioversionlive i Tel-Avivsemifinal-framträdandekvartsfinal-framträdandetexteurovision.tv
6. Italien
x
“No Degree of Separation”, Francesca Michielin
(Fabio Gargiulo, Federica Abbate, Cheope, Francesca Michielin, Norma Jean Martine)
officiell Eurovision-videolive i Amsterdamakustisk Eurovision-versiontextofficiell video: “Nessun grado di separazione”Sanremo-framträdande: “Nessun grado di separazione”engelsk texteurovision.tv
7. Israel
Israel
“Made Of Stars”, Hovi Star (Doron Medalie)
officiell videolive i Rigalive i Moskvalive i Amsterdamlive i Tel-Avivofficiell remixfinal-framträdande originalversiontextfransk texteurovision.tv
8. Bulgarien
Bulgarien
“If Love Was A Crime”, Poli Genova
(Borislav Milanov, Sebastian Armann, Joachim Bo Persson, Poli Genova)
officiell videolive i Rigalive i Amsterdamlive i Tel-Avivlive i Londontexteurovision.tv
9. Sverige
Sverige
“If I Were Sorry”, Frans
(Oscar Fogelström, Michael Saxell, Fredrik Andersson, Frans Jeppsson Wall) officiell videofinal-framträdandedeltävlings-framträdandetexteurovision.tv
10. Tyskland
Tyskland
“Ghost”, Jamie-Lee Kriewitz
(Thomas Burchia, Anna Leyne, Conrad Hensel) officiell studio-videofinal-framträdandetexteurovision.tv
11. Frankrike
Frankrike
“J’ai cherché”, Amir (Nazim Khaled, Amir Haddad, Johan Errami)
officiell videolive-framträdandelive i Amsterdamlive i Tel-Avivlive i Londonakustisk versionofficiell textvideotextengelsk version: “Looking for you”engelsk texteurovision.tv
12. Polen
Polen
“Color Of Your Life”, Michał Szpak (Andy Palmer, Kamil Varen)
officiell videofinal-framträdandelive i Amsterdamlive i Tel-Avivlive i Londonstudioversiontexteurovision.tv
13. Australien
Australien
“Sound Of Silence”, Dami Im
(DNA Songs: David Musumeci & Anthony Egizii)
officiell videolive-framträdandetextfransk texteurovision.tv
14. Cypern
Cypern
“Alter Ego “, Minus One
(Thomas G:son, Minus One)
officiell videoofficiell live-versionlive i Moskvalive i Amsterdamlive i Londontextfransk texteurovision.tv
15. Serbien
Serbien
“Goodbye (Shelter)”, Sanja Vučić ZAA
(Ivana Peters) preview-videolive i Rigalive i Amsterdamlive i Tel-Avivtextserbisk version: “Iza osmeha”fransk texteurovision.tv
16. Litauen
Litauen
“I’ve Been Waiting for This Night”, Donny Montell
(Jonas Thander, Beatrice Robertsson)
officiell videofinal-framträdandelive i Tel-Avivtexteurovision.tv
17. Kroatien
Kroatien
“Lighthouse”, Nina Kraljić
(Andreas Grass, Nikola Paryla) officiell videolive-framträdandelive i Amsterdamlive i Londonpreview-videostudioversiontexteurovision.tv
18. Ryssland
Ryssland
“You Are The Only One”, Sergey Lazarev
(Dimitris Kontopoulos, Phillip Kirkorov, John Ballard, Ralph Charlie) officiell videolive i Moskvalive i Tel-AvivTV-framträdande1:a live-framträdandettexteurovision.tv
19. Spanien
Spanien
“Say Yay! “, Barei (Barei, Ruben Villanueva, Victor Pua)
officiell videotext-videofinal-framträdandelive i Rigalive i Moskvalive i Amsterdamlive i Londontextfransk texteurovision.tv
20. Lettland
Lettland
“Heartbeat”, Justs (Aminata Savadogo)
officiell videoofficiell text-videoofficiell unplugged videolive i Rigalive i Amsterdamlive i Londonfinal-framträdandepiano-versionSupernova-semifinaltexteurovision.tv
21. Ukraina
Ukraina
“1944”, Jamala (Jamala)
studioversionfinal-framträdandelive i Amsterdamsemifinal-framträdandetextengelsk texteurovision.tv
22. Malta
Malta
“Walk On Water”, Ira Losco
(Lisa Desmond, Tim Larsson, Tobias Lundgren, Molly Pettersson Hammar, Ira Losco)
officiell videolive i Rigalive i Moskvalive i Amsterdamlive i Londontextfransk texteurovision.tv
23. Georgien
Georgien
“Midnight Gold “, Nika Kocharov & Young Georgian Lolitaz
(Kote Kalandadze, Thomas G:Son)
officiell videoförhands-videotexteurovision.tv
24. Österrike
Österrike
“Loin d’ici “, ZOË (Christof Straub, Zoe Straub)
officiell videofinal-framträdandelive i Amsterdamlive i Tel-Avivlive i Londonofficiell text-videotext-videoofficiell karaoke-versiontextengelsk texteurovision.tv
25. Storbritannien
Storbritannien
“You’re Not Alone “, Joe and Jake
(Matt Schwartz, Justin J Benson, S. Kanes) officiell videofinal-framträdandelive i Amsterdamstudioversiontextfransk texteurovision.tv
26. Armenien
Armenien
“LoveWave”, Iveta Mukuchyan
(Lilith Navasardyan, Levon Navasardyan, Iveta Mukuchyan, Stephanie Crutchfield)
officiell videolive i Moskvatext-videotexteurovision.tv

Semifinal 1 av Eurovision Song Contest 2016, 10:e maj:

1. Finland
Finland
“Sing It Away”, Sandhja
(Sandhja, Milos Rosas, Heikki Korhonen, Petri Matara, Markus Savijoki) officiell videofinal-framträdandelive i Tel-Avivsemifinal-framträdandetextfransk texteurovision.tv
2. Grekland
Grekland
“Utopian Land”, Argo (Vladimiros Sofianides)
officiell videotextengelsk textfransk textfonetisk texteurovision.tv
3. Moldavien
Moldavien
“Falling Stars “, Lidia Isac
(Gabriel Alares, Sebastian Lestapier, Ellen Berg, Leonid Gutkin)
ny officiell videoofficiell videofinal-framträdandelive i Moskvalive i Amsterdamlive i Tel-Avivstudio-videofransk unplugged version: “Pluie d’étoiles”texteurovision.tv
4. Ungern
Ungern
“Pioneer”, Freddie (Szabó Zé, Borbála Csarnai)
final-framträdandestudioversionlive i Tel-Avivsemifinal-framträdandekvartsfinal-framträdandetexteurovision.tv
5. Kroatien
Kroatien
“Lighthouse”, Nina Kraljić
(Andreas Grass, Nikola Paryla) officiell videolive-framträdandelive i Amsterdamlive i Londonpreview-videostudioversiontexteurovision.tv
6. Nederländerna
Nederländerna
“Slow Down “, Douwe Bob
(Jan Peter Hoekstra, Jeroen Overman, Matthijs van Duijvenbode, Douwe Bob)
officiell videolive i Amsterdamtextfransk texteurovision.tv
7. Armenien
Armenien
“LoveWave”, Iveta Mukuchyan
(Lilith Navasardyan, Levon Navasardyan, Iveta Mukuchyan, Stephanie Crutchfield)
officiell videolive i Moskvatext-videotexteurovision.tv
8. San Marino
San Marino
“I Didn’t Know”, Serhat (Olcayto Ahmet Tuğsuz, Nektarios Tyrakis)
Eurovision-disco-versionTV-framträdandetextfransk version (text-video): “Comment Savoir”fransk textoriginal-versionitaliensk version (text-video): “Non ero io”eurovision.tv
9. Ryssland
Ryssland
“You Are The Only One”, Sergey Lazarev
(Dimitris Kontopoulos, Phillip Kirkorov, John Ballard, Ralph Charlie) officiell videolive i Moskvalive i Tel-AvivTV-framträdande1:a live-framträdandettexteurovision.tv
10. Tjeckien
Tjeckien
“I Stand”, Gabriela Gunčíková
(Christian Schneider, Sara Biglert, Aidan O’Connor)
officiell videolive på Maltatexteurovision.tv
11. Cypern
Cypern
“Alter Ego “, Minus One
(Thomas G:son, Minus One)
officiell videoofficiell live-versionlive i Moskvalive i Amsterdamlive i Londontextfransk texteurovision.tv
12. Österrike
Österrike
“Loin d’ici “, ZOË (Christof Straub, Zoe Straub)
officiell videofinal-framträdandelive i Amsterdamlive i Tel-Avivlive i Londonofficiell text-videotext-videoofficiell karaoke-versiontextengelsk texteurovision.tv
13. Estland
Estland
“Play”, Jüri Pootsmann (Fred Krieger, Stig Rästa, Vallo Kikas)
officiell videofinal-framträdandelive i Rigalive i Amsterdamsemifinal-framträdandestudioversionTV-framträdandetextfransk texteurovision.tv
14. Azerbajdzjan
Azerbajdzjan
“Miracle “, Samra
(Amir Aly, Jakke “T.I Jakke” Erixson, Henrik Wikström)
officiell videolive i Moskvalive i Tel-AvivRemix by Tomas N’evergreen and GraddusKamil’s Moombah Remixtexteurovision.tv
15. Montenegro
Montenegro
“The Real Thing”, Highway
(Skansi, Luka Vojvodić, Maro Market)
officiell videoClub Mixlive i Amsterdamlive i Londontexteurovision.tv
16. Island
Island
“Hear Them Calling”, Greta Salóme (Greta Salóme Stefánsdóttir)
preview-videofinal-framträdandelive i Amsterdamlive i Londontextsemifinal-framträdande: “Raddirnar”isländsk studioversion & textfransk texteurovision.tv
17. Bosnien och
Hercegovina

Bosnien och Hercegovina
“Ljubav Je “, Dalal & Deen feat. Ana Rucner and Jala
(Almir Ajanović, Jasmin Fazlić)
Eurovision-versionofficiell videopresentations-videolive i Amsterdamtextinstrumental versionengelsk version: “Love is all”engelsk textfransk texteurovision.tv
18. Malta
Malta
“Walk On Water”, Ira Losco
(Lisa Desmond, Tim Larsson, Tobias Lundgren, Molly Pettersson Hammar, Ira Losco)
officiell videolive i Rigalive i Moskvalive i Amsterdamlive i Londontextfransk texteurovision.tv

Semifinal 2 av Eurovision Song Contest 2016, 12:e maj:

1. Lettland
Lettland
“Heartbeat”, Justs (Aminata Savadogo)
officiell videoofficiell text-videoofficiell unplugged videolive i Rigalive i Amsterdamlive i Londonfinal-framträdandepiano-versionSupernova-semifinaltexteurovision.tv
2. Polen
Polen
“Color Of Your Life”, Michał Szpak (Andy Palmer, Kamil Varen)
officiell videofinal-framträdandelive i Amsterdamlive i Tel-Avivlive i Londonstudioversiontexteurovision.tv
3. Schweiz
Schweiz
“The Last Of Our Kind “, Rykka
(Christina Maria Rieder, Mike James, Jeff Dawson, Warne Livesey)
videofinal-framträdandelive i Rigalive i Moskvalive i Amsterdamlive i Tel-AvivExpertencheck-framträdandetexteurovision.tv
4. Israel
Israel
“Made Of Stars”, Hovi Star (Doron Medalie)
officiell videolive i Rigalive i Moskvalive i Amsterdamlive i Tel-Avivofficiell remixfinal-framträdande originalversiontextfransk texteurovision.tv
5. Vitryssland
Vitryssland
“Help You Fly”, IVAN
(Victor Drobysh, Alexander Ivanov, Timofei Leontiev, Mary Susane Applegate)
Eurovision-videolive i Rigalive i Moskvalive i Amsterdamlive i Tel-Avivoriginal-studioversionfinal-framträdandetexteurovision.tv
6. Serbien
Serbien
“Goodbye (Shelter)”, Sanja Vučić ZAA
(Ivana Peters) preview-videolive i Rigalive i Amsterdamlive i Tel-Avivtextserbisk version: “Iza osmeha”fransk texteurovision.tv
7. Irland
Irland
“Sunlight”, Nicky Byrne
(Nicky Byrne, Wayne Hector, Ronan Hardiman)
officiell text-videolive-framträdandeSunlight 7th Heaven Club MixSunlight 7th Heaven Radio Edittextfransk texteurovision.tv
8. Makedonien
Makedonien
“Dona”, Kaliopi (Romeo Grill, Kaliopi)
officiell videolive i Moskvalive i Amsterdamlive i Londontextengelsk texteurovision.tv
9. Litauen
Litauen
“I’ve Been Waiting for This Night”, Donny Montell
(Jonas Thander, Beatrice Robertsson)
officiell videofinal-framträdandelive i Tel-Avivtexteurovision.tv
10. Australien
Australien
“Sound Of Silence”, Dami Im
(DNA Songs: David Musumeci & Anthony Egizii)
officiell videolive-framträdandetextfransk texteurovision.tv
11. Slovenien
Slovenien
“Blue And Red”, ManuElla (Manuella Brechko, Marjan Hvala, Leon Oblak)
officiell videopreview-videofinal-framträdandelive i Amsterdamlive i Tel-Avivtexteurovision.tv
12. Rumänien
Rumänien
“Moment Of Silence”, Ovidiu Anton (Ovidiu Anton)
preview-videofinal-framträdandelive i Amsterdamlive i Tel-Avivlive i London“Selecţia naţională”-videosemifinal-framträdandetexteurovision.tv
12. Bulgarien
Bulgarien
“If Love Was A Crime”, Poli Genova
(Borislav Milanov, Sebastian Armann, Joachim Bo Persson, Poli Genova)
officiell videolive i Rigalive i Amsterdamlive i Tel-Avivlive i Londontexteurovision.tv
13. Danmark
Danmark
“Soldiers Of Love”, Lighthouse X
(Søren Bregendel, Johannes Nymark, Martin Skriver, Sebastian Owens, Daniel Durn, Katrine Klith Andersen) studioversionlive-framträdandetextfransk texteurovision.tv
14. Ukraina
Ukraina
“1944”, Jamala (Jamala)
studioversionfinal-framträdandelive i Amsterdamsemifinal-framträdandetextengelsk texteurovision.tv
15. Norge
Norge
“Icebreaker”, Agnete (Agnete K. Johnsen, Gabriel Alares, Ian Curnow)
officiell videolive-framträdandetext-videotextfransk texteurovision.tv
16. Georgien
Georgien
“Midnight Gold “, Nika Kocharov & Young Georgian Lolitaz
(Kote Kalandadze, Thomas G:Son)
officiell videoförhands-videotexteurovision.tv
17. Albanien
Albanien
“Fairytale”, Eneda Tarifa (Olsa Toqi)
officiell videolive i Amsterdamlive i Tel-Avivlive i Londontextfinal-framträdande: “Përrallë”studioversion: “Përrallë”eurovision.tv
18. Belgien
Belgien
“What’s The Pressure”, Laura Tesoro
(Sanne Putseys, Birsen Uçar, Louis Favre, Yannick Werther) officiell videofinal-framträdandeShow-2-framträdanderadio-framträdandetexteurovision.tv

(Se även: listan över i vilken ordning bidragen presenterades samt vilka ESC-relaterade länder som valt att stå över Eurovision Song Contest 2016.)


                 

                 

     





Musik bloggar Musik bloggar Blogglista.se