Eurovisionkalendern 2021

Eurovision Song Contest 2021 – Viktiga datum

Schlagerpinglan: Här nedan ser ni vilka datum som gäller när de olika länderna förbereder sig inför Eurovision Song Contest 2021 (samt andra ESC-relaterade datum). För mer detaljerad information om ländernas artist- och låtuttagningarklicka på flaggorna nedan.

ESC2021

Se även: “ESC 2021-bidrags-presentationerna

ESC 2021-kalendern

Se “Eurovisionkalendern 2021 – Hela året” för tidigare noteringar.

ESC 2021-veckoschema

Se “Eurovision Song Contest – Veckoschema” för veckans schema
(inkl. tider, länkar och extra info – även till Inför-program och Online-händelser)

Maj 2021

1/5 – lördag ESC 2021 ESC 2021: Adriatic PreParty
5/5 – onsdag ESC 2021 ESC 2021: Krista Calling – Del 2
8/5 – lördag ESC 2021 ESC 2021: Biljettsläpp – Endast för ESC 2020-biljett-innehavare
ESC 2021 ESC 2021: Repetitionerna inleds – Se rep-schema nedan
10/5 – måndag ESC 2021 ESC 2021: LookLab med NikkieTutorials – Dagligen 10/5–21/5
15/5 – lördag ESC 2021 ESC 2021: Krista Calling – Del 3
ESC 2021 Eurovision: Online Eurovision Village invigs
ESC 2021 Eurovision: Watch Party – ESC 2019-finalen återupplevs
16/5 – söndag ESC 2021 ESC 2021: Turkosa mattan-promenad & Öppningsceremoni
17/5 – måndag ESC 2021 ESC 2021: Krista Calling – Del 4
18/5 – tisdag ESC 2021 ESC 2021: Eurovision Song Contest 2021Semifinal 1
(Rotterdam, Nederländerna)
19/5 – onsdag ESC 2021 ESC 2021: Krista Calling – Del 5
20/5 – torsdag ESC 2021 ESC 2021: The Wiwi Jam At Home 2021
ESC 2021 ESC 2021: Eurovision Song Contest 2021Semifinal 2
(Rotterdam, Nederländerna)
21/5 – fredag ESC 2021 ESC 2021: Krista Calling – Del 6
22/5 – lördag ESC 2021 ESC 2021: Eurovision Song Contest 2021Final
(Rotterdam, Nederländerna)
28/5 – fredag ESC 2021 ESC 2021: Eurovision Song Celebration: Live-On-Tape – Del 1
29/5 – lördag ESC 2021 ESC 2021: Eurovision Song Celebration: Live-On-Tape – Del 2
30/5 – söndag ESC 2021 ESC 2021: Barbara Dex Award 2021 – Vinnaren presenteras



Repetitionsschemat för Eurovision Song Contest 2021

(Klicka på flaggorna nedan för mer information om respektive lands ESC-deltagande samt för att lyssna på deras Eurovisionbidrag.) (Observera att rep-schemat är preliminärt.)

Lördagen den 8:e maj

Semifinal 1-länder: Repetition 1 Press Meet & Greet
Litauen 1. Litauen
Discoteque“, The Roop
10:00 – 10:30 11:55 – 12:15
Slovenien 2. Slovenien
Amen“, Ana Soklič
10:40 – 11:10 12:35 – 12:55
Ryssland 3. Ryssland
Russian Woman“, Manizha
11:20 – 11:50 13:15 – 13:35
Sverige 4. Sverige
Voices“, Tusse
12:00 – 12:30 13:55 – 14:15
Paus
Australien 5. Australien
Technicolour“, Montaigne
13:40 – 14:10 15:35 – 15:55
Nordmakedonien 6. Nordmakedonien
Here I Stand“, Vasil
14:20 – 14:50 16:15 – 16:35
Irland 7. Irland
MAPS“, Lesley Roy
15:00 – 15:30 16:55 – 17:15

Söndagen den 9:e maj

Semifinal 1-länder: Repetition 1 Press Meet & Greet
Cypern 8. Cypern
El Diablo“, Elena Tsagrinou
10:00 – 10:30 11:55 – 12:15
Norge 9. Norge
Fallen Angel“, TIX
10:40 – 11:10 12:35 – 12:55
Kroatien 10. Kroatien
Tick-Tock“, Albina
11:20 – 11:50 13:15 – 13:35
Belgien 11. Belgien
The Wrong Place“, Hooverphonic
12:00 – 12:30 13:55 – 14:15
Paus
Israel 12. Israel
Set Me Free“, Eden Alene
13:40 – 14:10 15:35 – 15:55
Rumänien 13. Rumänien
Amnesia“, ROXEN
14:20 – 14:50 16:15 – 16:35
Azerbajdzjan 14. Azerbajdzjan
Mata Hari“, Efendi
15:00 – 15:30 16:55 – 17:15
Paus
Ukraina 15. Ukraina
SHUM“, Go_A
16:00 – 16:30 17:55 – 18:15
Malta 16. Malta
Je Me Casse“, Destiny
16:40 – 17:10 18:35 – 18:55

Måndagen den 10:e maj

Semifinal 2-länder: Repetition 1 Press Meet & Greet
San Marino 1. San Marino
Adrenalina“, Senhit
10:00 – 10:30 11:55 – 12:15
Estland 2. Estland
The Lucky One“, Uku Suviste
10:40 – 11:10 12:35 – 12:55
Tjeckien 3. Tjeckien
omaga“, Benny Cristo
11:20 – 11:50 13:15 – 13:35
Grekland 4. Grekland
Last Dance“, Stefania
12:00 – 12:30 13:55 – 14:15
Paus
Österrike 5. Österrike
Amen“, Vincent Bueno
13:40 – 14:10 15:35 – 15:55
Polen 6. Polen
The Ride“, RAFAŁ
14:20 – 14:50 16:15 – 16:35
Moldavien 7. Moldavien
SUGAR“, Natalia Gordienko
15:00 – 15:30 16:55 – 17:15
Paus
Island 8. Island
10 Years“, Daði og Gagnamagnið
16:00 – 16:30 17:55 – 18:15
Serbien 9. Serbien
Loco Loco“, Hurricane
16:40 – 17:10 18:35 – 18:55

Tisdagen den 11:e maj

Semifinal 2-länder: Repetition 1 Press Meet & Greet
Georgien 10. Georgien
You“, Tornike Kipiani
10:00 – 10:30 11:55 – 12:15
Albanien 11. Albanien
Karma“, Anxhela Peristeri
10:40 – 11:10 12:35 – 12:55
Portugal 12. Portugal
Love is on My Side“, The Black Mamba
11:20 – 11:50 13:15 – 13:35
Bulgarien 13. Bulgarien
Growing Up is Getting Old“, VICTORIA
12:00 – 12:30 13:55 – 14:15
Paus
Finland 14. Finland
Dark Side“, Blind Channel
13:40 – 14:10 15:35 – 15:55
Lettland 15. Lettland
The Moon Is Rising“, Samanta Tīna
14:20 – 14:50 16:15 – 16:35
Schweiz 16. Schweiz
Tout l’Univers“, Gjon’s Tears
15:00 – 15:30 16:55 – 17:15
Danmark 17. Danmark
Øve os på hinanden“, Fyr & Flamme
15:40 – 16:10 17:35 – 17:55

Onsdagen den 12:e maj

Semifinal 1-länder: Repetition 2 Presskonferens
Litauen 1. Litauen
Discoteque“, The Roop
10:00 – 10:20 11:15 – 11:35
Slovenien 2. Slovenien
Amen“, Ana Soklič
10:25 – 10:45 11:40 – 12:00
Ryssland 3. Ryssland
Russian Woman“, Manizha
10:50 – 11:10 12:05 – 12:25
Sverige 4. Sverige
Voices“, Tusse
11:15 – 11:35 12:30 – 12:50
Australien 5. Australien
Technicolour“, Montaigne
11:40 – 12:00 12:55 – 13:15
Paus
Nordmakedonien 6. Nordmakedonien
Here I Stand“, Vasil
13:05 – 13:25 14:20 – 14:40
Irland 7. Irland
MAPS“, Lesley Roy
13:30 – 13:50 14:45 – 15:05
Cypern 8. Cypern
El Diablo“, Elena Tsagrinou
13:55 – 14:15 15:10 – 15:30
Norge 9. Norge
Fallen Angel“, TIX
14:20 – 14:40 15:35 – 15:55
Kroatien 10. Kroatien
Tick-Tock“, Albina
14:45 – 15:05 16:00 – 16:20
Paus
Belgien 11. Belgien
The Wrong Place“, Hooverphonic
15:35 – 15:55 16:50 – 17:10
Israel 12. Israel
Set Me Free“, Eden Alene
16:00 – 16:20 17:15 – 17:35
Rumänien 13. Rumänien
Amnesia“, ROXEN
16:25 – 16:45 17:40 – 18:00
Azerbajdzjan 14. Azerbajdzjan
Mata Hari“, Efendi
16:50 – 17:10 18:05 – 18:25
Ukraina 15. Ukraina
SHUM“, Go_A
17:15 – 17:35 18:30 – 18:50

Torsdag 13:e maj

Semifinal 1-land: Repetition 2 Presskonferens
Malta 16. Malta
Je Me Casse“, Destiny
10:00 – 10:20 11:45 – 12:05
Semifinal 2-länder: Repetition 2 Presskonferens
San Marino 1. San Marino
Adrenalina“, Senhit
10:25 – 10:45 12:10 – 12:30
Estland 2. Estland
The Lucky One“, Uku Suviste
10:50 – 11:10 12:35 – 12:55
Tjeckien 3. Tjeckien
omaga“, Benny Cristo
11:15 – 11:35 13:00 – 13:20
Grekland 4. Grekland
Last Dance“, Stefania
11:40 – 12:00 13:25 – 13:45
Paus
Österrike 5. Österrike
Amen“, Vincent Bueno
13:05 – 13:25 14:50 – 15:10
Polen 6. Polen
The Ride“, RAFAŁ
13:30 – 13:50 15:15 – 15:35
Moldavien 7. Moldavien
SUGAR“, Natalia Gordienko
13:55 – 14:15 15:40 – 16:00
Island 8. Island
10 Years“, Daði og Gagnamagnið
14:20 – 14:40 16:05 – 16:25
Serbien 9. Serbien
Loco Loco“, Hurricane
14:45 – 15:05 16:30 – 16:50
Paus
Final-länder: Repetition 1 Meet & Greet
Italien Italien
Zitti e buoni“, Måneskin
15:35 – 16:05 17:00 – 17:20
Tyskland Tyskland
I Don’t Feel Hate“, Jendrik
16:15 – 16:45 17:40 – 18:00
Nederländerna Nederländerna
Birth Of A New Age“, Jeangu Macrooy
16:55 – 17:25 18:20 – 18:40
Frankrike Frankrike
Voilà“, Barbara Pravi
17:35 – 18:05 19:00 – 19:20
Storbritannien Storbritannien
Embers“, James Newman
18:15 – 18:45 19:40 – 20:00
Spanien Spanien
Voy A Quedarme“, Blas Cantó
18:55 – 19:25 20:20 – 20:40

Fredagen den 14:e maj

Semifinal 2-länder: Repetition 2 Presskonferens
Georgien 10. Georgien
You“, Tornike Kipiani
10:00 – 10:20 12:15 – 12:35
Albanien 11. Albanien
Karma“, Anxhela Peristeri
10:25 – 10:45 11:40 – 12:00
Portugal 12. Portugal
Love is on My Side“, The Black Mamba
10:50 – 11:10 12:05 – 12:25
Bulgarien 13. Bulgarien
Growing Up is Getting Old“, VICTORIA
11:15 – 11:35 12:30 – 12:50
Finland 14. Finland
Dark Side“, Blind Channel
11:40 – 12:00 12:45 – 13:05
Paus
Lettland 15. Lettland
The Moon Is Rising“, Samanta Tīna
13:05 – 13:25 14:20 – 14:40
Schweiz 16. Schweiz
Tout l’Univers“, Gjon’s Tears
13:30 – 13:50 14:45 – 15:05
Danmark 17. Danmark
Øve os på hinanden“, Fyr & Flamme
13:55 – 14:15 15:10 – 15:30

Lördagen den 15:e maj

Final-länder: Repetition 2 Presskonferens
Italien Italien
Zitti e buoni“, Måneskin
10:30 – 10:50 12:15 – 12:35
Tyskland Tyskland
I Don’t Feel Hate“, Jendrik
10:55 – 11:15 12:40 – 13:00
Nederländerna Nederländerna
Birth Of A New Age“, Jeangu Macrooy
11:20 – 11:40 13:05 – 13:25
Frankrike Frankrike
Voilà“, Barbara Pravi
11:45 – 12:05 13:30 – 13:50
Storbritannien Storbritannien
Embers“, James Newman
12:10 – 12:30 13:55 – 14:15
Spanien Spanien
Voy A Quedarme“, Blas Cantó
12:35 – 12:55 14:20 – 14:40

Söndagen den 16:e maj

Ledig dag


Måndagen den 17:e maj
Semifinal 1 – Dress Rehearsal 1: 15:00-17:10
Semifinal 1 – Dress Rehearsal 2 – Juryshow: 21:00-23:10
Tisdagen den 18:e maj
Semifinal 1 – Dress Rehearsal 3 – Familjeshow: 15:00-17:10
Liveshow: Eurovision Song Contest 2021 – Semifinal 1: 21:00-23:10
Presskonferens – 10 kvalificerade bidrag + Finaldragning: 23:40-00:25
Onsdagen den 19:e maj
Semifinal 2 – Dress Rehearsal 1: 15:00-17:10
Presskonferens – värdarna Chantal, Jan, Edsilia och Nikkie 18:00-18:45
Semifinal 2 – Dress Rehearsal 2 – Juryshow: 21:00-23:10
Torsdagen den 20:e maj
Semifinal 2 – Dress Rehearsal 3 – Familjeshow: 15:00-17:10
Presskonferens – EBU och Värd-TV-bolaget 18:00-18:45
Liveshow: Eurovision Song Contest 2021 – Semifinal 2: 21:00-23:10
Presskonferens – 10 kvalificerade bidrag + Finaldragning: 23:40-00:25
Fredagen den 21:a maj
Finalens flaggparad: 09:30-11:00
Finalen – Dress Rehearsal 1: 13:00-16:40
Finalen – Dress Rehearsal 2 – Juryshow: 21:00-00:40
Lördagen den 22:a maj
Finalen – Dress Rehearsal 3 – Familjeshow: 13:30-17:10
Liveshow: Eurovision Song Contest 2021 – Finalen: 21:00-00:40
Presskonferens – Vinnaren: 01:00 – 01:45

(Med reservation för felaktigheter. Uppgifterna är hämtade från diverse ESC-sidor och uppdateras kontinuerligt. Repetitionsschemat är hämtat från eurovision.tv.)


                 

                 

     





Musik bloggar Blogglista.se