X Factor Malta (Säsong 1)

Schlagerpinglan: På denna sida samlar jag allt som rör “X Factor Malta”, d.v.s. den talangshow som är tänkt att utse Maltas representant i Eurovision Song Contest 2019. Från början fanns informationen på min Malta i ESC 2019-sida men allt eftersom som showen pågick så blev det uppenbart att den behövde en egen sida: Malta

Schemat för “X Factor Malta”:

7:e oktober Audition 1 (se resultat)
14:e oktober Audition 2 (se resultat)
21:a oktober Audition 3 (se resultat)
28:e oktober Audition 4 (se resultat)
4:e november Audition 5 (se resultat)
11:e november Bootcamp 1 (se resultat)
18:e november Bootcamp 2 (se resultat)
25:e november Chair Challenge 1 – Tjejerna (se resultat)
2:a december Chair Challenge 2 – Killarna (se resultat)
9:e december Chair Challenge 3 – Äldre (se resultat)
16:e december Chair Challenge 4 – Grupper (se resultat)
23:e december Judges’ Houses 1 (se resultat)
30:e december Judges’ Houses 2 (se resultat)
6:e januari Live Show 1 (se resultat)
13:e januari Live Show 2 (se resultat)
20:e januari Live Show 3 (se resultat)
26:e januari Grand Final

Första “X Factor Malta”-deltagare att nå “X Factor Global”:

X Factor Malta – Auditions – Day 1 – Michela Pace (4:02 – Oct 7, 2018)

“X Factor Malta” – i korta drag:

TV-bolaget PBS har inför 2019 slopat den traditionella, nationella uttagningen “Malta Eurovision Song Contest” och kommer i stället att låta talangshowen “X Factor Malta” utse landets ESC 2019-representant, som även får ett kontrakt med Sony Music Italy.
“X Factor Malta” kan ses på TVM med start den 7:e oktober 2018 medan finalen kommer att avgöras den 26:e januari och föregås av tre live-shower, se schemat ovan.
120 deltagare tog sig vidare från de inledande auditionerna till Bootcamp.
47 deltagare (indelade i fyra kategorier) tog sig vidare från Bootcamp till Six Chair Challenge.
X Factor Malta:s fyra domare
Howard Keith Debono Känd för sin ärlighet antas Debono, som har över 20 års erfarenhet inom musikindustrin, bli Maltas svar på Simon Cowell.
Ray Mercieca Lokal ikon som är populär bland både unga och gamla, känd som en av av landets bästa artister och låtskrivare.
Alexandra Alden Singer-songwriter, med två singelettor, som för tillfället bor i Rotterdam, Nederländerna.
Ira Losco En av landets största sångerskor med en lång karriär med många utmärkelser, sju studioalbum och två ESC-deltaganden (2:a 2002 med “7th Wonder” – 12:a 2016 med “Walk On Water“).
X Factor Malta:s programledare
Ben Camille En av landets mest omtyckta TV-personlighet som varit värd för åtskilliga TV-program och produktioner, däribland JESC Malta 2016.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Fas 5: “Live Shows”

Live Show-introduktion

“This is me”-gruppframträdande (av X Factor Malta – Jan 6, 2019)


Live Show 3 – 20:e januari – Live-framträdanden
Artist (kategori) Låt (originalartist)
Första omgången:
Owen Leuellen (Killar) “Gangsta’s Paradise”-Live Show 3 (Coolio)
Ben Purplle (Äldre) “Pretty Woman”-Live Show 3 (Roy Orbison)
Nicole Frendo (Tjejer) “Skyfall”-Live Show 3 (Adele)
Norbert Bondin (Killar) “Never Enough”-Live Show 3 (Loren Allred / The Greatest Showman)
Michela Pace (Tjejer) “I don’t wanna miss a thing”-Live Show 3 (Aerosmith)
Luke Chappell (Killar) “Heathens”-Live Show 3 (Twenty One Pilots)
Kelsey Bellante (Tjejer) “Pray for Me”-Live Show 3 (Kendrick Lamar)
Petra (Äldre) “We Don’t Need Another Hero”-Live Show 3 (Tina Turner)
Andra omgången:
Michela Pace (Tjejer) “Shallow”-Live Show 3-låt 2 (Bradley Cooper & Lady Gaga)
Luke Chappell (Killar) “What Do You Mean”-Live Show 3-låt 2 (Justin Bieber)
Nicole Frendo (Tjejer) “Scared to be Lonely”-Live Show 3-låt 2 ( Dua Lipa & Martin Garrix)
Norbert Bondin (Killar) “Empty Spaces”-Live Show 3-låt 2 (James Arthur)
Owen Leuellen (Killar) “What Did You Expect”-Live Show 3-låt 2 (Owen Leuellen)
Petra (Äldre) “Set Fire to the Rain”-Live Show 3-låt 2 (Adele)
Resultat = Klara finalister
Petra (Äldre)
Michela Pace (Tjejer)
Nicole Frendo (Tjejer)
Owen Leuellen (Killar)


Live Show 2 – 13:e januari – Live-framträdanden
Artist (kategori) Låt (originalartist)
Xtreme (Grupper) “They Don’t Care About Us”-Live Show 2 (Michael Jackson)
Kelsey Bellante (Tjejer) “Could You Be Loved”-Live Show 2 (Bob Marley)
Owen Leuellen (Killar) “Boom! Shake The Room”-Live Show 2 (DJ Jazzy Jeff & Fresh Prince)
Ben Purplle (Äldre) “Yesterday”-Live Show 2 (Beatles)
4th Line (Grupper) “It’s Raining Men”-Live Show 2 (The Weather Girls/Geri Halliwell)
Petra (Äldre) “I Just Wanna Make Love To You”-Live Show 2 (Etta James)
Luke Chappell (Killar) “Hey There Delilah”-Live Show 2 (Plain White T’s)
Nicole Frendo (Tjejer) “Purple Rain”-Live Show 2 (Prince)
Norbert Bondin (Killar) “Wild Boys”-Live Show 2 (Duran Duran)
Michela Pace (Tjejer) “The Power of Love”-Live Show 2 (Frankie Goes to Hollywood)
Sing-Off:
Ben Purplle / 4th Line
“Iris / Queen Of The Night”-Sing-Off (Goo Goo Dolls / Whitney Houston)
Resultat: Xtreme och 4th Line fick lämna showen


Live Show 1 – 6:e januari – Live-framträdanden
Artist (kategori) Låt (originalartist)
Gruppframträdande: This is Me
4th Line (Grupper) “Survivor”-Live Show 1 (Destiny’s Child)
Luke Chappell (Killar) “Overthinking”-Live Show 1 (Luke Chappell)
Nicole Frendo (Tjejer) “Too Good at Goodbyes”-Live Show 1 (Sam Smith)
Franklin Calleja (Äldre) “Jealous”-Live Show 1 (Labrinth)
Xtreme (Grupper) “Side to Side”-Live Show 1 (Ariana Grande)
Michela Pace (Tjejer) “Lost on You”-Live Show 1 (LP)
Norbert Bondin (Killar) “Say Something”-Live Show 1 (A Great Big World)
Kayati (Grupper) “Nobody’s Perfect”-Live Show 1 (Jessie J)
Ben Purplle (Äldre) “Dancing on My Own”-Live Show 1 (Calum Scott)
Kelsey Bellante (Tjejer) “Chained to the Rhythm”-Live Show 1 (Katy Perry)
Owen Leuellen (Killar) “Can’t Hold us”-Live Show 1 (Macklemore)
Petra (Äldre) “What’s Up”-Live Show 1 (4 Non Blondes)
Sing-Off:
Franklin / Xtreme
“Clown / Take Me Home”-Sing-Off (Emeli Sandé / Jess Glynne)
Resultat: Kayati och Franklin Calleja fick lämna showen

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Fas 4: “Judges’ Houses”

Äldre – Mentor: Ray Mercieca – Gästdomare: Matthew James Borg

Judges’ Houses – T Overs – Final Decisions (Full)
Deltagare som gick vidare i tävlingen:
Franklin Calleja “Somebody To Love”-Judges’ Houses (Queen)
Ben Purplle “Iron Sky”-Judges’ Houses (Paolo Nutini)
Petra “Make It Rain”-Judges’ Houses (Ed Sheeran)
Deltagare som ej gick vidare:
Anna Azzopardi “Tears Always Win”-Judges’ Houses (Alicia Keys)
Anna Faniello “Piccolo Grande Amore”-Judges’ Houses (Claudio Baglioni)
Vanessa Sultana “River Deep, Mountain High”-Judges’ Houses (Tina Turner / Erasure)

Tjejer – Mentor: Howard Keith – Gästdomare: Mike Hedges

Judges’ Houses – The Girls – Final Decisions (Full)
Deltagare som gick vidare i tävlingen:
Michela Pace “Turning Tables”-Judges’ Houses (Adele)
Kelsey Bellante “What Is Love”-Judges’ Houses (Empire Cast)
Nicole Frendo “Strange Birds”-Judges’ Houses (Birdy)
Deltagare som ej gick vidare:
Danica Muscat “Your Song”-Judges’ Houses (Elton John)
Jade Vella “Bang Bang”-Judges’ Houses (Jessie J, Ariana Grande, Nicki Minaj)
Karin Duff “Run”-Judges’ Houses (Leona Lewis)

Killar – Mentor: Ira Losco – Gästdomare: Joseph Calleja

Judges’ Houses – The Boys – Final Decisions (Full)
Deltagare som gick vidare i tävlingen:
Owen Leuellen “My time”-Judges’ Houses (Owen Leuellen)
Luke Chappell “All I Want”-Judges’ Houses (Kodaline)
Norbert Bondin “You Are the Reason”-Judges’ Houses (Calum Scott)
Deltagare som ej gick vidare:
Mark Anthony Bartolo “Tears In Heaven”-Judges’ Houses (Eric Clapton)
Claudio Zammit “We Don’t Have to Take Our Clothes Off”-Judges’ Houses
(Jermaine Stewart)
Aidan “Slow hands”-Judges’ Houses (Niall Horan)

Grupper – Mentor: Alexandra Alden – Gästdomare: Carlo Borg Bonaci

Judges’ Houses – The Groups – Final Decisions (Full)
Deltagare som gick vidare i tävlingen:
Xtreme “Greedy”-Judges’ Houses (Ariana Grande)
Kayati “Toxic”-Judges’ Houses (Britney Spears)
4th Line “Don’t Let Go”-Judges’ Houses (En Vogue)
Deltagare som ej gick vidare:
Prism “You Don’t Know”-Judges’ Houses (Katelyn Tarver)
Horizon “All of Me”-Judges’ Houses (John Legend)
Systm 12 “Polaroid”-Judges’ Houses (Jonas Blue, Liam Payne, Lennon Stella)

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Fas 3: “Six Chair Challenge”

Six Chair Challenge-presentation

Six Chair Challenge Promo” (av X Factor Malta – Nov 18, 2018)


“X Factor Malta” – Show 8 – The Chair Challenge 1 – 25:e november:

Tjejer (mentor: Howard Keith)

Deltagare som gick vidare i tävlingen: (varav tre till sist går vidare till live-showerna)
Karin Duff “Can’t Help Falling In Love”-Chair Challenge (Elvis Presley)
Jade Vella “Ain’t Nobody (Loves Me Better)”-Chair Challenge (bl.a. Chaka Khan)
Nicole Frendo “Lay Me Down”-Chair Challenge (Sam Smith)
Michela Pace “Praying”-Chair Challenge (Kesha)
Kelsey Bellante “I Like It Like That / Havana”-Chair Challenge
(Cardi B, Bad Bunny & J Balvin / Camila Cabello)
Danica Muscat “Fallin'”-Chair Challenge (Alicia Keys)
“Bound to You”-sing-off (Christina Aguilera)
Deltagare som ej gick vidare:
Kaylie Magri “When I Was Your Man”-Chair Challenge (Bruno Mars)
(fick ingen stol)
Kelly Moncado Rizzo “Impossible”-Chair Challenge (James Arthur)
(fick lämna sin stol till Nicole Frendo)
Raisa Marie Micallef “When You Believe”-Chair Challenge (Mariah Carey, Whitney Houston)
(fick ingen stol)
Shauna Vassallo “River”-Chair Challenge (Bishop Briggs)
(fick lämna sin stol till Michela Pace)
Victoria Sciberras “Ashes”-Chair Challenge (Céline Dion)
(fick ingen stol)
Nicole Brincat “Ain’t No Sunshine”-Chair Challenge (bl.a. Bill Withers)
(fick ingen stol)
Gail Attard “You’ve Got the Love”-Chair Challenge (Florence + The Machine)
(fick lämna sin stol till Kelsey Bellante)
Michela Galea “Son of a Preacher Man”-Chair Challenge (bl.a. Joss Stone)
“Summertime”-sing-off (Ella Fizgerald)
(fick lämna sin stol till Danica Muscat efter en sing-off)
Sing-Off: “Summertime / Bound to You”-sing-off (Ella Fitzgerald / Christina Aguilera)
Danica Muscat (vidare) mot ♥ Michela Galea (ute)


“X Factor Malta” – Show 9 – The Chair Challenge 2 – 2:a december:

Killar (mentor: Ira Losco)

Deltagare som gick vidare i tävlingen:
Norbert Bondin “Use Somebody”-Chair Challenge (Kings of Leon)
Mark Anthony Bartolo “Writing’s on the Wall”-Chair Challenge (Sam Smith) sing-off
Luke Chappell “Photograph”-Chair Challenge (Ed Sheeran)
Aidan “Don’t Know Much”-Chair Challenge (Aaron Neville and Linda Ronstadt))
Claudio Zammit “No Roots”-Chair Challenge (Alice Merton)
“Toxic”-sing-off (Britney Spears)
Owen Leuellen “Rock Solid”-Chair Challenge (Owen Leuellen)
Deltagare som ej gick vidare:
Matt Blxck
(Matthew Anthony)
“Side To Side”-Chair Challenge (Ariana Grande ft. Nicki Minaj)
(fick ingen stol)
Aleandro Pace Tahir “Hey Ya!”-Chair Challenge (OutKast)
(fick lämna sin stol till Aidan)
Isaac Mercieca “Lonely”-Chair Challenge (Billie Eilish)
(fick lämna sin stol till Luke Chappell)
James Mifsud “Fight Song”-Chair Challenge (Rachel Platten)
(fick ingen stol)
Miguel Bonello “Feeling Good”-Chair Challenge (Michael Bublé)
“Rise Up”-sing-off (Andra Day)
(fick lämna sin stol till Claudio Zammit efter en sing-off)
Sing-Off: “Rise Up / Toxic”-sing-off (Andra Day / Britney Spears)
♥ Miguel Bonello (ute) mot ♥ Claudio Zammit (vidare)


“X Factor Malta” – Show 10 – The Chair Challenge 3 – 9:e december:

Äldre (mentor: Ray Mercieca)

Deltagare som gick vidare i tävlingen:
Anna Azzopardi “Son of a Preacher Man”-Chair Challenge (Dusty Springfield)
Franklin Calleja “In the Arms of an Angel”-Chair Challenge (Sarah McLachlan)
Ben Purplle “Creep”-Chair Challenge (Radiohead)
Anna Faniello “Nessun dorma”-Chair Challenge (Turandot)
Petra “Never Tear Us Apart”-Chair Challenge (INXS)
Vanessa Sultana “I Am Changing”-Chair Challenge (Jennifer Hudson)
Deltagare som ej gick vidare:
Kim Cortis “Skinny Love”-Chair Challenge (Birdy)
(fick lämna sin stol till Anna Faniello)
Janice Debattista “Dear Mr. President”-Chair Challenge (Pink)
(fick lämna sin stol till Janice Mangion)
Laura Bruno “Clown”-Chair Challenge (Emeli Sandé)
(fick lämna sin stol till Chris Grech)
Chris Grech “Caruso”-Chair Challenge (Lucio Dalla)
(fick lämna sin stol till Ben Purplle efter en sing-off)
Janice Mangion “Stone Cold”-Chair Challenge (Demi Lovato)
(fick lämna sin stol till Petra)
Rachel Tedesco Triccas “Good Byes”-Chair Challenge (Jorja Smith)
(fick ingen stol)


“X Factor Malta” – Show 11 – The Chair Challenge 4 – 16:e december:

Grupper (mentor: Alexandra Alden)

Deltagare som gick vidare i tävlingen:
Kayati “Say Something”-Chair Challenge (A Great Big World)
Horizon “Don’t You Worry Child”-Chair Challenge (Swedish House Mafia)
Prism “Chasing Highs”-Chair Challenge (Alma)
Systm 12 “Youngblood”-Chair Challenge (5 Seconds Of Summer)
Xtreme “Secret Love Song”-Chair Challenge (Little Mix)
4th Line “Free Your Mind”-Chair Challenge (En Vogue)
Deltagare som ej gick vidare:
Lorelai “Clarity”-Chair Challenge (Zedd)
(fick ingen stol)
Sudden Crowd “Fix You-Mashup”-Chair Challenge (Ed Sheeran/Coldplay/Cyndi Lauper)
(fick lämna sin stol till Xtreme)
Clelis “Ave Maria / Ave Maria”-Chair Challenge (Beyoncé / Franz Schubert)
(fick ingen stol efter sing-off mot Radiate)
Radiate “Salute”-Chair Challenge (Little Mix)
(fick stol – vann sing-off mot Clelis – fick lämna sin stol till 4th Line)

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Fas 2: 47 deltagare som gått vidare från Bootcamp:


Bootcamp – Final Phase – Groups” (av X Factor Malta – Nov 18, 2018)

Alexandra Alden – Groups Category (10 deltagare)
Kayati auditionbootcamp Horizon Lorelai
Clelis auditionbootcamp Prism Radiate
4th Line (Anthea Bezzina, Nicole Falzon, Milena Bianco, Miriana Conte)
Extreme (Nicole Azzopardi, Elishia Semaan, Martha Micallef Attard*, Lyndsay Pace*)
Systm 12 (Kyle Cutajar, Dario Mifsud Bonnici, Josef Tabone)
Sudden Crowd
(*Nicole Hammett var tänkt att ingå i Extreme men hennes föräldrar drog henne ur tävlingen och hon ersattes av Lyndsay Pace och Martha Micallef Attard.)



Bootcamp – Final Phase – Boys” (av X Factor Malta – Nov 18, 2018)

Ira Losco – Boys Category (11 deltagare)
Aleandro Pace Tahir auditionbootcamp Miguel Bonello auditionbootcamp
Aidan Cassar auditionbootcamp Matthew Anthony Caruana auditionbootcamp
Claudio Zammit auditionbootcampsing off Isaac Mercieca auditionbootcampsing off
Luke Chappell auditionbootcamp Mark Anthony Bartolo auditionbootcamp
Owen Leuellen auditionbootcamp Norbert Bondin auditionbootcamp
James Mifsud auditionbootcamp



Bootcamp – Final Phase – Girls” (av X Factor Malta – Nov 18, 2018)

Howard Keith – Girls Category (14 deltagare)
Kelsey Bellante auditionbootcamp Jade Vella auditionsing off
Victoria Sciberras auditionbootcamp Michela Galea auditionsing off
Shauna Vassallo auditionbootcamp Karin Duff auditionbootcamp
Kaylie Magri auditionbootcamp Nicole Brincat auditionbootcamp
Danica Muscat auditionbootcamp Gail Attard auditionbootcamp
Raisa Marie Micallef auditionbootcamp Kelly Moncado auditionbootcamp
Nicole Frendo auditionbootcamp Michela Pace auditionbootcamp



Bootcamp – Final Phase – Overs” (av X Factor Malta – Nov 18, 2018)

Ray Mercieca – Overs Category (12 deltagare)
Kim Cortis auditionbootcamp Chris Grech auditionbootcamp
Franklin Calleja auditionbootcamp Ben Purplle auditionbootcamp
Laura Bruno auditionbootcampsing off Janice Mangion audition
Rachel Tedesco Triccas auditionbootcamp Anna Azzopardiaudition
Janice Debattista auditionbootcamp Anna Fanielloaudition
Vanessa Sultanaauditionbootcamp Petra auditionbootcamp

Bootcamp – så här går det till

120 deltagare tog sig vidare från auditionerna till “X Factor Malta“:s nästa fas som går under namnet Bootcamp. (Första avsnittet sänds den 11:e november kl. 20:50 på TVM.)
Varje deltagare har inledningsvis tre val: att fortsätta resan, bli en del av en grupp eller lämna tävlingen en gång för alla.
I första delen får alla framföra vars en låt a cappella innan 30 deltagare får lämna tävlingen.
Den andra delen är den ikoniska “Wall of Songs” där domarna, efter att de valda låtarna framförts, bestämmer om deltagarna får stanna eller skickas till ett “Holding Room“. Detta innebär att de fortfarande har chansen att bli kallade tillbaka.
Under den tredje delen får alla deltagarna (inkl. de nyligen skapade grupperna) framföra en låt som de själva väljer ut. I genomsnitt går 12 deltagare per kategori vidare till nästa fas i uttagningen som är “The Chair Challenge“.
Bootcamp-introduktion

Bootcamp Introduction” (se även “Auditions Round-UP” och “Pre-Bootcamp Party“)
(av X Factor Malta – Nov 11, 2018)
Del 1: A Capella-sång
Boys Category – “See You Again” (Wiz Khalifa feat. Charlie Puth): Class 1Class 2
Girls Category – “A Million Reasons” (Lady Gaga): Class 1Class 2Class 3,4,5
Overs Category – “Don’t Let the Sun Go Down On Me” (Elton John): All classes
Groups Category – “My Girl” (The Temptations): All classes
Resultat: 30 av 120 deltagare åkte ut. Exempel på artister som gick vidare till “Wall of Songs”: Franklin Calleja (se show 3), Chris Grech (se show 2), Aidan Cassar (se show 1), Janice Mangion (se show 5), Miriana Conte (se show 5), Petra (se show 4), Dario Mifsud Bonnici (se extra-show) och Anna Faniello (se show 5).
Del 2: “Wall of Songs”

Wall of Songs” (se även “Shock Swap” och “Training Time“) (av X Factor Malta – Nov 11, 2018)
Class 1:She Will Be Loved” (Maroon 5)
James Mifsud vidare i tävlingen (audition)
♥ WER1 (Joseph & Dre) Holding Room (audition)
♥ Cynthia Zaffarase Holding Room (audition)
♥ Jake Curti Holding Room (audition)
Class 2:Be The One” (Dua Lipa)
Kelsey Bellante vidare i tävlingen (audition)
♥ Nicole Azzopardi Holding Room (audition)
Kelly Moncado vidare i tävlingen (audition)
Miriana Conte vidare i tävlingen (audition)
Class 3:Bang Bang” (Jessie J, Ariana Grande & Nicki Minaj)
♥ Elishia Semaan Holding Room (audition)
♥ Nicole Hammett Holding Room (audition)
♥ Kayley Cuschieri Holding Room (audition)
Kaylie Magri vidare i tävlingen (audition)
Class 4:Burn” (Ellie Goulding)
♥ Lyndsey Pace Holding Room (audition)
♥ Isaac Mercieca Holding Room (audition)
♥ Raquel Seguna Holding Room (audition)
♥ Charisse Azzopardi Holding Room (audition)
Class 5:Human” (Rag’n’Bone Man)
Danica Muscat vidare i tävlingen (audition)
Miguel Bonello vidare i tävlingen (audition)
Aleandro Pace Tahir vidare i tävlingen (audition)
Matthew Anthony vidare i tävlingen (audition)
Class 6:Your Song” (Elton John)
♥ Clayton Portelli Holding Room (audition)
♥ Mariah Mifsud Bonnici Holding Room (audition)
Kayati vidare i tävlingen (audition)
♥ Nadine Fenech Holding Room (audition)
Class 7:Like A Prayer” (Madonna)
Rachel Tedesco Triccas vidare i tävlingen (audition)
♥ Mirielle Rose Borg Holding Room (audition)
♥ Simaria Galea Holding Room
♥ Anthea Bezzina Holding Room (audition)
Class 8:Just Give Me A Reason” (Pink)
♥ Martha Micallef Attard Holding Room (audition)
♥ Rachel Mamo Holding Room (audition)
♥ Josef Tabone Holding Room (audition)
♥ Kurt Anthony Holding Room (audition)
Class 9:Somebody To Love” (Queen)
Raisa Marie Micallef vidare i tävlingen (audition)
Martina Micallef vidare i tävlingen (audition)
Karin Duff vidare i tävlingen (audition)
Michela Pace vidare i tävlingen (audition)
Class 10:Get Back” (The Beatles)
Janice Debattista vidare i tävlingen (audition)
♥ Owen Desira Holding Room (audition)
Vanessa Sultana vidare i tävlingen (audition)
♥ Mikhail Attard Holding Room (audition)
Class 11:Beautiful” (Christina Aguilera)
Nicole Brincat vidare i tävlingen (audition)
Nicole Frendo vidare i tävlingen (audition)
♥ Laura Bruno Holding Room (audition)
♥ Nicole Falzon Holding Room (audition)
Class 12:Valerie” (Amy Winehouse)
Denise Mercieca vidare i tävlingen (audition)
Sarah Bonnici vidare i tävlingen (audition)
Class 13:Stay” (Rihanna)
Kim Cortis vidare i tävlingen (audition)
Mark Anthony vidare i tävlingen (audition)
Class 14:Alive” (Sia)
♥ Stefan Galea Holding Room (audition)
Victoria Sciberras vidare i tävlingen (audition)
♥ Milena Bianco Holding Room (audition)
♥ Francesca Grima Holding Room
Class 15-18:
Bloodstream” (Ed Sheeran)
Clelis vidare i tävlingen (audition)
♥ Claudio Zammit Holding Room (audition)
♥ Kyle Cutajar Holding Room (audition)
♥ Maya Xuereb Holding Room (audition)
Airplanes” (B.o.B ft. Hayley Wiliams)
Owen Leuellen vidare i tävlingen (audition)
♥ Marley Grech Holding Room (audition)
♥ ? ♥ ?
Memory” (Barbra Streisand)
♥ Mandy Randon Holding Room (audition)
♥ Gabrielle Portelli Holding Room (audition)
♥ Luana Mifsud Holding Room
I Heard It Through the Grapevine” (Marvin Gaye)
♥ Dario Mifsud Bonnici Holding Room (audition)
♥ ? ♥ ? ♥ ? ♥ ? ♥ ?
Class 19:Can’t Feel My Face” (The Weeknd)
Luke Chappell vidare i tävlingen (audition)
Aidan vidare i tävlingen (audition)
Shauna Vassallo vidare i tävlingen (audition)
♥ Gold Holding Room (audition)
Class 20:A Thousand Years” (Christina Perri)
Franklin Calleja vidare i tävlingen (audition)
Norbert Bondin vidare i tävlingen (audition)
♥ Ryan Grech Holding Room (audition)
♥ Aaliyah Mallia Holding Room (audition)
Class 21:One” (U2)
Chris Grech vidare i tävlingen (audition)
Ben Purplle vidare i tävlingen (audition)
Petra vidare i tävlingen (audition)
Gail Attard vidare i tävlingen (audition)

Sing Off!

Bootcamp – Sing Off!” (Se även “Newly formed groups” och “New Groups vocal coaching“) (av X Factor Malta – Nov 18, 2018)

Sing Off
Laura Bruno (vidare) mot ♥ Francesca Scerri (ute)
Isaac Mercieca (vidare) mot ♥ Jake (ute)
Michela Galea (vidare) mot ♥ Jade Vella (vidare) mot ♥ Luana Mifsud (ute)
Claudio Zammit (vidare) mot ♥ Owen Desira (ute)
Resultat: Efter att hela “Wall of Songs” avgjorts är det endast 47 artister (inkl. 8 nyskapta grupper) kvar i tävlingen, se fördelningen i de fyra kategorierna här.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Fas 1: 120 deltagare som gått vidare från Auditionerna:

“X Factor Malta”-deltagare som gick vidare från de inledande auditionerna

Vidare från Show 1 – 7:e oktober (se hela resultatet här)
♥ Claudio Zammit – “XO”-audition (Eden)
♥ Michela Pace – “Total Eclipse of the Heart”-audition (Bonnie Tyler)
♥ Karin Duff – “Knockin’ on Heaven’s Door”-audition (Bob Dylan)
♥ Mark Anthony Bartolo – “Dream On”-audition (Aerosmith)
♥ Anna Azzopardi – “Right to Be Wrong”-audition (Joss Stone)
♥ Danica Muscat – “That’s Life”-audition (Frank Sinatra)
♥ Aidan Cassar – “Mine”-audition (Aidan Cassar)
♥ Norbert Bondin – “Helium”-audition (Sia)
Vidare från Show 2 – 14:e oktober (se hela resultatet här)
♥ Elishia Semaan – “Who’s Loving You”-audition (Michael Jackson)
♥ Kelsey Bellante – “To be human”-audition (Sia)
♥ Luke Chappell – “Losing Faith in Humanity”-audition (Luke Chappell)
♥ Marley Grech – “Sacrifice”-audition
♥ Nadine Fenech – “She Wolf”-audition (David Guetta ft. Sia)
♥ Kaylie Magri – “You Don’t Own Me”-audition (Lesley Gore)
♥ Maya Xuereb – “Masterpiece”-audition (Jessie J)
♥ Raisa Marie Micallef – “The Prayer”-audition (Celine Dion / Andrea Bocelli)
♥ Laura Bruno – “Muddy Waters”-audition (LP)
♥ Chris Grech – “Stay”-audition (Rihanna)
Vidare från Show 3 – 21:a oktober (se hela resultatet här)
♥ Kayati – “Holy Grail”-audition (Jay-Z and Justin Timberlake)
♥ Clelis – “2002”-audition (Anne-Marie)
♥ Maria Zammit – “I will survive”-audition (Gloria Gaynor)
♥ Nicole Frendo – “Russian Roulette”-audition (Rihanna)
♥ Aaliyah Mallia – “Too Good At Goodbyes”-audition (Sam Smith)
♥ Franklin Calleja – “Say Something”-audition (A Great Big World)
♥ Matthew and Friends – “Where Is The Love?”-audition (The Black Eyed Peas)
♥ (Matthew Grech) – “Feeling Good”-audition (Michael Bublé)
♥ Kim Cortis – “When I Was Your Man”-audition (Bruno Mars)
♥ Dylan Debono – “Stitches”-audition (Shawn Mendes)
♥ Glen Paul Pace – dag 3-audition (Glen Paul Pace)
♥ Rachel Tedesco Triccas – “I Just Want To Make Love To You”-audition (Etta James)
Vidare från Show 4 – 28:e oktober (se hela resultatet här)
♥ Kelly Moncado – “Writing’s On The Wall”-audition (Sam Smith)
♥ Martina Micallef – “Stand by Me”-audition (Ben E. King)
♥ Nicole Brincat – “I Put A Spell On You”-audition (Annie Lennox)
♥ Miriana Conte – “Mamma Knows Best”-audition (Jessie J)
♥ Owen Leuellen – dag 4-audition (Owen Leuellen)
♥ Isaac Mercieca – “Supermarket Flowers”-audition (Ed Sheeran)
♥ James Mifsud – “Life Of The Party”-audition (Shawn Mendes)
♥ Glenn Buhagiar – dag 4-audition
♥ Petra – “You Don’t Own Me”-audition (Lesley Gore)
♥ Gold – “Too Good at Goodbyes”-audition (Sam Smith)
♥ Nicole Hammett – “No More Tears (Enough Is Enough)”-audition
(Barbra Streisand & Donna Summer)
♥ Vanessa Sultana – “Hurt / A Natural Woman”-audition
(Christina Aguilera / Aretha Franklin)
♥ Josef Tabone – “When I Was Your Man”-audition (Bruno Mars)
Vidare från Show 5 – 4:e november (se hela resultatet här)
♥ Gail Attard – “Jealous”-audition (Labrinth)
♥ Janice Mangion – “Listen”-audition (Beyoncé)
♥ Nicole Borg – “Creep”-audition (Radiohead)
♥ Janice Debattista – “She Used To Be Mine”-audition (Sara Bareilles)
♥ Denise Mercieca – “Location”-audition (Khalid)
♥ Sarah Bonnici – “Somebody Else´s Guy”-audition (Jocelyn Brown)
♥ Miguel Bonello – “In My Blood”-audition (Shawn Mendes)
♥ Shauna Vassallo – “Chandelier / Eye of the Needle”-audition (Sia)
♥ WER1 (Joseph & Dre) – “Karma Chameleon”-audition (Culture Club)
♥ Jade Vella – “Fallin'”-audition (Alicia Keys)
♥ Matthew Anthony – “TOY”-audition (Netta)
♥ Aleandro Pace Tahir – “Grace Kelly”-audition (MIKA)
♥ Michela Galea – “Something’s Got A Hold On Me”-audition (Etta James)
♥ Anna Faniello – “Gli uomini non cambiano”-audition (Mia Martini)
Ytterligare auditioner: (kursiv stil = ej vidare)
8/10: ♥ Kyle Cutajar – “Listen / Human”-audition (Beyonce / Rag’n’Bone Man)
9/10: Alfred Briffa“From Russia With Love”-audition (Matt Monro)
10/10: ♥ Lyndsey Pace – “Million Reasons”-audition (Lady Gaga)
10/10: ♥ Dario Mifsud Bonnici – “Listen”-audition (Beyonce)
11/10: ♥ Owen Desira – “You’re the One That I Want”-audition (Grease)
11/10: ♥ Maria Vella – “Dancing On My Own”-audition (Calum Scott)
12/10: ♥ Ben Purplle – (Bernard Vella) – “Wicked Game”-audition (Chris Isaak)
15/10: ♥ Maria Camilleri – “At Last”-audition (Etta James)
15/10: ♥ Chelsea Sciortino – “All About That Bass”-audition (Meghan Trainor)
16/10: Giulia Zammit“Love Changes Everything”-audition (Michael Ball)
16/10: Jo“Writing’s On The Wall”-audition (Sam Smith)
18/10: ♥ Kayley Cuschieri – “Believer / Homeless”-audition (Imagine Dragons / Leona Lewis)
18/10: ♥ Diana Formosa – “Con Te Partiro”-audition (Andrea Bocelli)
19/10: ♥ Kurt Anthony – “It Will Rain”-audition (Bruno Mars)
22/10: ♥ Nicole Azzopardi – “Somebody To Love”-audition (Queen)
22/10: ♥ Milena Bianco – “Alone”-audition (Heart)
22/10: ♥ Mireille Rose Borg – “Son Of A Preacher Man”-audition (Dusty Springfield)
22/10: Francesco Nicodeme“Lay Me Down / Somebody To Love”-audition (Sam Smith / Queen)
22/10: Nicole Cassar“Make You Feel My Love”-audition (Adele)
23/10: Sarah Micallef“Respect”-audition (Aretha Franklin)
23/10: ♥ Jalisse Micallef – “Never Enough”-audition (The Greatest Showman)
23/10: ♥ Jesmar Cassar – audition
23/10: ♥ Stefan Galea – “Latch”-audition (Sam Smith)
23/10: ♥ Ryan Axisa – “Amazed”-audition (Lonestar)
23/10: ♥ Charisse Azzopardi – “Strange birds / Mamma Knows Best”-audition (Birdy / Jessie J)
23/10: ♥ Rachel Mamo – “Warrior”-audition (Demi Lovato)
23/10: Michela Aquilina“Take Me Home”-audition (Jess Glynne)
29/10: Marita Falzon“Think”-audition (Aretha Franklin)
29/10: Alison Formoza“Faded”-audition (Alan Walker)
29/10: ♥ Jake Camilleri – “Say Something (I’m Giving Up On You)”-audition (A Great Big World)
30/10: ♥ Clayton Portelli – ” – Dancing On My Own”-audition (Robyn)
30/10: ♥ Ryan Grech / Grekk – audition
30/10: ♥ Nazio Rotin – “Burning”-audition (Sam Smith)
31/10: Katryn Mamo“I Dreamed A Dream / Alarm”-audition (Anne Hathaway / Anne Marie)
31/10: ♥ Shannon McEvoy – “Daddy Lessons / Figures”-audition (Dixie Chicks / Jessie Reyez)
31/10: ♥ David Cauchi – audition
1/11: ♥ Mikhail Attard – “Rule the World”-audition (Take That)
1/11: Maria Christina“Respect”-audition (Aretha Franklin)
1/11: ♥ Charlene Muscat – “Sweet Child O’ Mine”-audition (Guns N’ Roses)
2/11: ♥ Francesca Scerri – “Mein Herr”-audition (Liza Minnelli)
2/11: ♥ Martha Micallef Attard – “When I Was Your Man”-audition (Bruno Mars)
2/11: ♥ Nicole Falzon – “Nothing’s Real But Love”-audition (Rebecca Ferguson)
5/11: ♥ Raquel Seguna – “Rise Up”-audition (Andra Day)
5/11: ♥ Jake Bartolo – “Thank You For Loving Me”-audition (Bon Jovi)
5/11: Rebecca Biloccaaudition
6/11: ♥ Odelsie / Odelsea – audition
6/11: ♥ Anthea Bezzina – “Mamma Knows Best”-audition (Jessie J)
6/11: ♥ Mariah Mifsud Bonnici – “We Don’t Have To Take Our Clothes Off”-audition (Ella Eyre)
7/11: ♥ Gabrielle Portelli – “The Voice / I Put A Spell On You”-audition (Eimear Quinn / Annie Lennox)
7/11: ♥ Cynthia Zaffarase – audition
8/11: ♥ Nicole Vella – “Stepping Stone”-audition (Duffy)
8/11: Mark Portelli“Made of Stars”-audition (Hovi Star)
8/11: ♥ Mauro Kitcher – audition
9/11: ♥ Enya Magri – “Alarm”-audition (Anne-Marie)
9/11: ♥ Shaian Debono – audition
9/11: ♥ Jake Curti – “In My Blood”-audition (Shawn Mendes)
Vidare från Vodafone Malta-klipp (ej visat på TV / X Factor Malta-youtube)
12/10: ♥ Victoria Sciberras – “If I Ain’t Got You”-audition (Alicia Keys)
19/10: ♥ Owen Stivala – “I’m Not The Only One”-audition (Sam Smith)
26/10: ♥ Mandy Randon – “Issues”-audition (Julia Michaels)
1/11: ♥ Raquel Galdes – “Fix You”-audition (Coldplay)
(Sammanställning: schlagerpinglan.se)

(Med reservation för felaktigheter. Sidan uppdateras kontinuerligt.)


                 

                 

     





Musik bloggar Blogglista.se