Alla bidragen i Eurovision Song Contest 2019

Eurovision Song Contest 2019 – Lyssna på alla bidragen

Här nedan ser ni (eller kommer att kunna se efterhand som de presenterats) alla ländernas bidrag till Eurovision Song Contest 2019, inklusive länkar till deras framträdanden i de nationella uttagningarna, bidragens officiella videor, låttexter, låtskrivare och annat intressant (som remixer och andra versioner av låtarna). Klicka på flaggorna nedan för mer information om hur länderna valde ut sina Eurovision-bidrag.

(Se även: länkar till bidragen i den ordning bidragen presenterades samt vilka ESC-relaterade länder som valt att stå över Eurovision Song Contest 2019.)

Eurovision 2019 slogan, grafik och logga
Slogan och logga för ESC 2019 (Grafik: KAN)
ESC 2019-scenen
ESC 2019-scenen (Grafik: KAN/EBU/Florian Wieder)

Eurovision Song Contest 2019 i korthet:

Värdland: Israel Värd-TV-bolag: KAN
Värdstad: Tel Aviv Arena: Expo Tel Aviv
Slogan: Dare to Dream Grafik: se ovan och eurovision.tv
Deltagare: 41 länder (se officiell lista)
Datum: 14:e maj 2019 – Semifinal 1
16:e maj 2019 – Semifinal 2
18:e maj 2019 – Final
Biljetter: Första biljettsläppet sker den 28:e februari kl. 19:00 CET
Andra biljettsläppet sker den 16:e april kl. 17:00 CET (se eurovision.tv)
(se första uppgifterna om biljettpriser, kan ha ändrats)
Programledare: Bar Refaeli, Erez Tal, Assi Azar, Lucy Ayoub (se här)
Gästartister: Madonna, Netta, Conchita, Måns Zelmerlöw, Eleni Foureira, Verka Serduchka m.fl. (se här)
♥ Se resultatet av semifinalsdragningen den 28:e januari.
♥ Se resultatet av semifinalsstartordningen den 2:a april.
♥ Se resultaten av semifinal 1 den 14: maj och semifinal 2 den 16:e maj.

Tävlande bidrag i Eurovision Song Contest 2019:

Startordningen: Finalen – 18:e maj 2019:
1. Malta
Malta
“Chameleon”, Michela
(Joacim Persson, Paula Winger, Borislav Milanov, Johan Alkanas)
live-framträdandemusikvideoeurovision.tv (låttext + info)
2. Albanien
Albanien
“Ktheju tokës”, Jonida Maliqi
(Eriona Rushiti)
final-framträdandemusikvideoeurovision.tv (albansk/engelsk text + info)
live med förinspelad musiklive med orkesteroriginal-studioversion
“The Voice Kids Albania 2019”-live-framträdande
live i Amsterdamlive i Londonlive i Madrid
3. Tjeckien
Tjeckien
“Friend of a Friend”, Lake Malawi
(Jan Steinsdoerfer, Maciej Mikolaj Trybulec, Albert Černý)
“Vidbir”-live-framträdandemusikvideoeurovision.tv (låttext + info)
preview-videolive i Amsterdamlive i Londonlive i Madridlive i Moskva
4. Tyskland
Tyskland
“Sister”, S!sters
(Laurell Barker, Tom Oehler, Marine Kaltenbacher, Thomas Stengaard)
final-framträdandestudioversioneurovision.tv (låttext + info)
officiell text-videolive i Amsterdamlive i Madrid
5. Ryssland
Ryssland
“Scream”, Sergey Lazarev
(Philipp Kirkorov, Dimitris Kontopoulos, Sharon Vaughn)
live-framträdandemusikvideoeurovision.tv (låttext & info)
live-repetitions-smakprov
6. Danmark
Danmark
“Love Is Forever”, Leonora
(Lise Cabble, Melanie Wehbe, Emil Lei)
final-framträdandetext-videoeurovision.tv (låttext + info)
live i Amsterdamlive i Londonlive i Madridlive i Moskva
7. San Marino
SanMarino
“Say Na Na Na”, Serhat
(Serhat, Mary Susan Applegate)
musikvideoeurovision.tv (låttext + info)
live i Amsterdamlive i Madrid
8. Nordmakedonien
Makedonien
“Proud”, Tamara Todevska
(Robert Bilbilov, Lazar Cvetkoski, Darko Dimitrov, Kosta Petrov, Sanja Popovska)
musikvideoeurovision.tv (låttext + info)
akustisk live-versionGramophonedzie Remix
9. Sverige
Sverige
“Too Late For Love”, John Lundvik
(John Lundvik, Anderz Wrehov, Andreas Stone Johansson)
final-framträdandestudioversioneurovision.tv (låttext + info)
final-framträdandedeltävlings-framträdandelive i London“Nyhetsmorgon (TV4)”-framträdandeAlbin Myers RemixAlexie Divello & Peet Syntax RemixPelago RemixThomas Gold Remix
10. Slovenien
Slovenien
“Sebi”, Zala Kralj & Gašper Šantl
(Zala Kralj & Gašper Šantl)
final-framträdandemusikvideoeurovision.tv (slovensk/engelsk text + info)
“Dare To Dream”-version (ESC-version?)instrumental version
11. Cypern
Cypern
“Replay”, Tamta
(Alex Papaconstantinou, Teddy Sky, Viktor Svensson, Albin Nedler, Kristoffer Fogelmark)
musikvideoeurovision.tv (låttext + info)
akustisk live-versionsmakprov på akustisk live-version
12. Nederländerna
Nederländerna
“Arcade”, Duncan Laurence
(Duncan Laurence, Joel Sjöö, Wouter Hardy)
musikvideoeurovision.tv (låttext + info)
“DWDD”-liveorkester-version“‘Radio 538‘”-livepiano-version
live i Amsterdamlive i London
13. Grekland
Grekland
“Better Love”, Katerine Duska
(Katerine Duska, Leon of Athens, David Sneddon, Phil Cook)
musikvideoeurovision.tv (låttext + info)
live i Amsterdamlive i Madrid
14. Israel
Israel
“Home”, Kobi Marimi
(Inbar Wizman, Ohad Shragai)
musikvideoeurovision.tv (låttext + info)
ny versionlive i Amsterdamlive i MadridOfficial Remix
15. Norge
Norge
“Spirit in the Sky”, KEiiNO
(Tom Hugo, Henrik Tala, Fred Buljo, Rüdiger Schramm, Alexander Olsson, Alexandra Rotan)
final-framträdandemusikvideoeurovision.tv (samisk/engelsk text)
text-videoMelfest Pre-party-framträdandeakustisk live-version
live i Amsterdamlive i Rigalive i Londonlive i Madrid
16. Storbritannien
Storbritannien
“Bigger Than Us”, Michael Rice
(Laurell Barker, Anna-Klara Folin, John Lundvik, Jonas Thander)
final-framträdandemusikvideoeurovision.tv (låttext + info)
text-video“HRT”-live-framträdande
live i Amsterdamlive i Londonlive i Madridlive i Moskva
17. Island
Island
“Hatrið mun sigra”, Hatari
(Einar Hrafn Stefánsson, Klemens Nikulásson Hannigan, Matthías Tryggvi Haraldsson)
final-framträdandemusikvideoeurovision.tv (isländsk/engelsk text + info)
semifinalsframträdandestudioversionlive i Amsterdamlive i Madrid
18. Estland
Estland
“Storm”, Victor Crone
(Stig Rästa, Vallo Kikas, Victor Crone, Sebastian Lestapier, Fred Krieger)
final-framträdandemusikvideoeurovision.tv (låttext + info)
semifinal-framträdandelive i Madrid
19. Vitryssland
Vitryssland
“Like It”, ZENA
(Yuliya Kireyeva, Victor Drobysh)
final-framträdandeofficiell musikvideoeurovision.tv (låttext + info)
studioversionliveauditionlive i Amsterdam
20. Azerbajdzjan
Azerbajdzjan
“Truth”, Chingiz
(Borislav Milanov, Trey Campbell, Bo J, Pablo Dinero, Hostess, Chingiz)
musikvideoeurovision.tv (låttext + info)
live-repetitions-smakprovlive-repetitions-smakprov
akustisk versionunplugged version
21. Frankrike
Frankrike
“Roi”, Bilal Hassani
(Emilie Satt, Jean-Karl Lucas)
final-framträdandemusikvideoeurovision.tv (fransk/engelsk text + info)
semifinal-framträdandetextvideolive i London
22. Italien
Italien
“Soldi”, Mahmood
(Dardust, Mahmood, Charlie Charles)
live-framträdandemusikvideo
eurovision.tv (italiensk/arabisk/engelsk text + info)
Vigiland remixBenny Benassi remixDenis First remixlive i London
23. Serbien
Serbien
“Kruna”, Nevena Božović
(Nevena Božović, Darko Dimitrov)
final-framträdandemusikvideoeurovision.tv (serbisk/engelsk text + info)
semifinal-framträdandeoriginal-studioversionESC-versionakustisk versionlive i Amsterdam
24. Schweiz
Schweiz
“She Got Me”, Luca Hänni
(Laurell Barker, Mac Frazer, Luca Hänni, Jon Hällgren, Lukas Hällgren)
musikvideoeurovision.tv (låttext + info)
live i Amsterdam
25. Australien
Australien
“Zero Gravity”, Kate Miller-Heidke
(Kate Miller-Heidke, Keir Nuttall)
final-framträdandetextvideoeurovision.tv (låttext + info)
juryshow-framträdandelive i Amsterdamakustisk version
7th Heaven RemixDivision 4 Radio Edit
26. Spanien
Spanien
“La Venda”, Miki
(Adrià Salas)
final-framträdandemusikvideoeurovision.tv (spansk/engelsk text + info)
original-studioversion“La hora del planeta”-live-framträdande
live i Amsterdamlive i Londonlive i Madridlive i Moskva
Startordningen: Semifinal 1 – 14:e maj 2019:
1. Cypern
Cypern
“Replay”, Tamta
(Alex Papaconstantinou, Teddy Sky, Viktor Svensson, Albin Nedler, Kristoffer Fogelmark)
musikvideoeurovision.tv (låttext + info)
akustisk live-versionsmakprov på akustisk live-version
2. Montenegro
Montenegro
“Heaven”, D mol
(Dejan Božović, Adis Eminić)
final-framträdandemusikvideoeurovision.tv (låttext + info)
original-studioversionsmakprov på montenegrinska versionen “Ti” m.m.
live i Amsterdam
3. Finland
Finland
“Look Away”, Darude feat. Sebastian Rejman
(Sebastian Rejman & Ville Virtanen)
final-framträdandemusikvideoeurovision.tv (låttext + info)
live i Amsterdamlive i Londonlive i Madrid
4. Polen
Polen
“Fire of Love (Pali się)”, Tulia
(Nadia Dalin, Allan Rich, Jude Friedman, Sonia Krasny)
live-framträdandemusikvideoeurovision.tv (polsk/engelsk text + info)
live i Amsterdamlive i Londonlive i Madrid
5. Slovenien
Slovenien
“Sebi”, Zala Kralj & Gašper Šantl
(Zala Kralj & Gašper Šantl)
final-framträdandemusikvideoeurovision.tv (slovensk/engelsk text + info)
“Dare To Dream”-version (ESC-version?)instrumental version
6. Tjeckien
Tjeckien
“Friend of a Friend”, Lake Malawi
(Jan Steinsdoerfer, Maciej Mikolaj Trybulec, Albert Černý)
“Vidbir”-live-framträdandemusikvideoeurovision.tv (låttext + info)
preview-videolive i Amsterdamlive i Londonlive i Madridlive i Moskva
7. Ungern
Ungern
“Az én apám”, Joci Pápai
(Joci Pápai, Ferenc Molnár)
final-framträdandeESC-versioneurovision.tv (ungersk/engelsk text + info)
semifinal-framträdandeoriginal-musikvideolive i Amsterdam
8. Vitryssland
Vitryssland
“Like It”, ZENA
(Yuliya Kireyeva, Victor Drobysh)
final-framträdandeofficiell musikvideoeurovision.tv (låttext + info)
studioversionliveauditionlive i Amsterdam
9. Serbien
Serbien
“Kruna”, Nevena Božović
(Nevena Božović, Darko Dimitrov)
final-framträdandemusikvideoeurovision.tv (serbisk/engelsk text + info)
semifinal-framträdandeoriginal-studioversionESC-versionakustisk versionlive i Amsterdam
10. Belgien
Belgien
“Wake Up”, Eliot
(Pierre Dumoulin, Eliot Vassamillet)
musikvideoeurovision.tv (låttext + info)
“RTBF Auvio”-live-framträdande“MNM”-live-framträdandelive i Amsterdamlive i Londonlive i Madrid
11. Georgien
Georgien
“Keep on Going (f.d. Sul tsin iare)”, Oto Nemsadze
(Roma Giorgadze, Diana Giorgadze)
final-framträdandemusikvideoeurovision.tv (georgisk/engelsk text + info)
studioversionlive i Amsterdam
12. Australien
Australien
“Zero Gravity”, Kate Miller-Heidke
(Kate Miller-Heidke, Keir Nuttall)
final-framträdandetextvideoeurovision.tv (låttext + info)
juryshow-framträdandelive i Amsterdamakustisk version
7th Heaven RemixDivision 4 Radio Edit
13. Island
Island
“Hatrið mun sigra”, Hatari
(Einar Hrafn Stefánsson, Klemens Nikulásson Hannigan, Matthías Tryggvi Haraldsson)
final-framträdandemusikvideoeurovision.tv (isländsk/engelsk text + info)
semifinalsframträdandestudioversionlive i Amsterdamlive i Madrid
14. Estland
Estland
“Storm”, Victor Crone
(Stig Rästa, Vallo Kikas, Victor Crone, Sebastian Lestapier, Fred Krieger)
final-framträdandemusikvideoeurovision.tv (låttext + info)
semifinal-framträdandelive i Madrid
15. Portugal
Portugal
“Telemóveis”, Conan Osíris
(Conan Osíris)
final-framträdandetext-videoeurovision.tv (portugisisk/engelsk text + info)
semifinal-framträdande“MIL”-live-framträdande“Mão Dada a Moçambique”-live-framträdande
16. Grekland
Grekland
“Better Love”, Katerine Duska
(Katerine Duska, Leon of Athens, David Sneddon, Phil Cook)
musikvideoeurovision.tv (låttext + info)
live i Amsterdamlive i Madrid
17. San Marino
SanMarino
“Say Na Na Na”, Serhat
(Serhat, Mary Susan Applegate)
musikvideoeurovision.tv (låttext + info)
live i Amsterdamlive i Madrid
Startordningen: Semifinal 2 – 16:e maj 2019:
1. Armenien
Armenien
“Walking Out”, Srbuk
(Lost Capital, tokionine, Garik Papoyan)
musikvideoeurovision.tv (låttext + info)
live i Amsterdamtextvideo
2. Irland
Irland
“22”, Sarah McTernan
(Janieck van de Polder, Marcia Sondeijker, Roel Rats)
live-framträdandemusikvideoeurovision.tv (låttext & info)
live i Amsterdamlive i Londonlive i Moskva
3. Moldavien
Moldavien
“Stay”, Anna Odobescu
(Georgios Kalpakidis, Thomas Reil, Jeppe Reil, Maria Broberg)
final-framträdandemusikvideoeurovision.tv (låttext + info)
liveauditionoriginal-text-videooriginal-studioversion
live i Amsterdamlive i Madridlive i Moskvaakustisk version
4. Schweiz
Schweiz
“She Got Me”, Luca Hänni
(Laurell Barker, Mac Frazer, Luca Hänni, Jon Hällgren, Lukas Hällgren)
musikvideoeurovision.tv (låttext + info)
live i Amsterdam
5. Lettland
Lettland
“That Night”, Carousel
(Mārcis Vasiļevskis, Sabīne Žuga)
final-framträdandeslutlig ESC-versioneurovision.tv (låttext + info)
semifinal-framträdandeliveauditiontext-videolive i Rigalive i London
6. Rumänien
Rumänien
“On a Sunday”, Ester Peony
(Ester Alexandra Creţu, Alexandru Şerbu, Ioana Victoria Badea)
final-framträdandemusikvideoeurovision.tv (låttext + info)
semifinal-framträdandestudioversionlive i Amsterdamlive i Madrid
7. Danmark
Danmark
“Love Is Forever”, Leonora
(Lise Cabble, Melanie Wehbe, Emil Lei)
final-framträdandetext-videoeurovision.tv (låttext + info)
live i Amsterdamlive i Londonlive i Madridlive i Moskva
8. Sverige
Sverige
“Too Late For Love”, John Lundvik
(John Lundvik, Anderz Wrehov, Andreas Stone Johansson)
final-framträdandestudioversioneurovision.tv (låttext + info)
final-framträdandedeltävlings-framträdandelive i London“Nyhetsmorgon (TV4)”-framträdandeAlbin Myers RemixAlexie Divello & Peet Syntax RemixPelago RemixThomas Gold Remix
9. Österrike
Österrike
“Limits”, PÆNDA
(PÆNDA)
musikvideoeurovision.tv (låttext + info)
live i Amsterdamlive i Moskvaakustisk versiontextvideoLIMIX RemixDarude Remix
10. Kroatien
Kroatien
“The Dream”, Roko
(Jacques Houdek, Charlie Mason, Andrea Čubrić)
final-framträdandemusikvideoeurovision.tv (engelsk/kroatisk text & info)
kroatisk live-framträdande: “Heroj”kroatisk keyboard-live-version: “Heroj”live i Madridlive i Moskva
11. Malta
Malta
“Chameleon”, Michela
(Joacim Persson, Paula Winger, Borislav Milanov, Johan Alkanas)
live-framträdandemusikvideoeurovision.tv (låttext + info)
12. Litauen
Litauen
“Run With The Lions”, Jurij Veklenko
(Eric Lumiere, Ash Hicklin, Pele Loriano)
final-framträdandeslutlig ESC-versioneurovision.tv (låttext + info)
semifinal-framträdandedeltävlings-framträdandeoriginal-studioversionlive i Amsterdamlive i Londonlive i Madrid
13. Ryssland
Ryssland
“Scream”, Sergey Lazarev
(Philipp Kirkorov, Dimitris Kontopoulos, Sharon Vaughn)
live-framträdandemusikvideoeurovision.tv (låttext & info)
live-repetitions-smakprov
14. Albanien
Albanien
“Ktheju tokës”, Jonida Maliqi
(Eriona Rushiti)
final-framträdandemusikvideoeurovision.tv (albansk/engelsk text + info)
live med förinspelad musiklive med orkesteroriginal-studioversion
“The Voice Kids Albania 2019”-live-framträdande
live i Amsterdamlive i Londonlive i Madrid
15. Norge
Norge
“Spirit in the Sky”, KEiiNO
(Tom Hugo, Henrik Tala, Fred Buljo, Rüdiger Schramm, Alexander Olsson, Alexandra Rotan)
final-framträdandemusikvideoeurovision.tv (samisk/engelsk text)
text-videoMelfest Pre-party-framträdandeakustisk live-version
live i Amsterdamlive i Rigalive i Londonlive i Madrid
16. Nederländerna
Nederländerna
“Arcade”, Duncan Laurence
(Duncan Laurence, Joel Sjöö, Wouter Hardy)
musikvideoeurovision.tv (låttext + info)
“DWDD”-liveorkester-version“‘Radio 538‘”-livepiano-versionlive i Amsterdamlive i London
17. Nordmakedonien
Makedonien
“Proud”, Tamara Todevska
(Robert Bilbilov, Lazar Cvetkoski, Darko Dimitrov, Kosta Petrov, Sanja Popovska)
musikvideoeurovision.tv (låttext + info)
akustisk live-versionGramophonedzie Remix
18. Azerbajdzjan
Azerbajdzjan
“Truth”, Chingiz
(Borislav Milanov, Trey Campbell, Bo J, Pablo Dinero, Hostess, Chingiz)
musikvideoeurovision.tv (låttext + info)
live-repetitions-smakprovlive-repetitions-smakprov
akustisk versionunplugged version

(Se även: listan över i vilken ordning bidragen presenterades.)


                 

                 

     





Musik bloggar Blogglista.se