ESC-kalendern 2018

Eurovision Song Contest 2018 – Viktiga datum

Schlagerpinglan: Här nedan ser ni vilka datum som gäller när de olika länderna förbereder sig inför Eurovision Song Contest 2018. För mer detaljerad information om ländernas artist- och låtuttagningarklicka på flaggorna nedan.

Mars 2018
lördag 24/3 Lettland Riga: “Eurovision PreParty Riga 2018”
(se detaljer på eurovisionparty.lv)
April 2018
torsdag 5/4 Storbritannien London: “London Eurovision Party 2018”
(se detaljer på londoneurovision.com)
lördag 7/4 Ryssland Moskva: “Moscow Eurovision Party 2018”
tisdag 10/4 Israel Israel: “Israel Calling 2018”
(se detaljer på facebook.com/IsraelCalling)
lördag 14/4 Nederländerna Amsterdam: “Eurovision In Concert 2018”
(se detaljer på eurovisioninconcert.nl)
lördag 21/4 Spanien Madrid: “Eurovision Spain Pre-Party 2018”
(se detaljer på espreparty.com)
söndag 29/4 ESC2018 ESC 2018: Repetitionerna på plats inför ESC 2018 startar
Maj 2018
tisdag 8/5 Eurovision Song Contest 2018Semifinal 1
torsdag 10/5 Eurovision Song Contest 2018Semifinal 2
lördag 12/5 Eurovision Song Contest 2018Final

Repetitionsschemat för Eurovision Song Contest 2018

(Klicka på flaggorna nedan för mer information om respektive lands ESC-deltagande samt för att lyssna på deras Eurovisionbidrag.) (Observera att rep-schemat är preliminärt.)

Söndagen den 29:e april

Semifinal 1-länder: Repetition 1 Press Meet & Greet
Azerbajdzjan Azerbajdzjan
X My Heart”, Aisel
11:00-11:30 13:25-13:45
Island Island
Our Choice”, Ari Ólafsson
11:40-12:10 14:10-14:30
Albanien Albanien
Mall“, Eugent Bushpepa
12:20-12:50 14:55-15:15
Belgien Belgien
A Matter of Time”, Sennek
13:00-13:30 15:40-16:00
Lunch
Tjeckien Tjeckien
Lie to me“, Mikolas Josef
14:40-15:10 17:05-17:25
Litauen Litauen
When We’re Old“, Ieva Zasimauskaitė
15:20-15:50 17:50-18:10
Israel Israel
TOY“, Netta
16:00-16:30 18:35-18:55
Paus
Vitryssland Vitryssland
Forever“, Alekseev
17:00-17:30 19:25-19:45
Estland Estland
La forza“, Elina Nechayeva
17:40-18:10 20:10-20:30
Bulgarien Bulgarien
Bones“, Equinox
18:20-18:50 20:55-21:15

Måndagen den 30:e april

Semifinal 1-länder: Repetition 1 Press Meet & Greet
Makedonien Makedonien
Lost And Found“, Eye Cue
11:00-11:30 13:25-13:45
Kroatien Kroatien
Crazy”, Franka
11:40-12:10 14:10-14:30
Österrike Österrike
Nobody But You”, Cesár Sampson
12:20-12:50 14:55-15:15
Grekland Grekland
Oneiro Mou“, Yianna Terzi
13:00-13:30 15:40-16:00
Lunch
Finland Finland
Monsters“, Saara Aalto
14:40-15:10 17:05-17:25
Armenien Armenien
Qami“, Sevak Khanagyan
15:20-15:50 17:50-18:10
Schweiz Schweiz
Stones“, Zibbz
16:00-16:30 18:35-18:55
Paus
Irland Irland
Together”, Ryan O’shaughnessy
17:00-17:30 19:25-19:45
Cypern Cypern
Fuego“, Eleni Foureira
17:40-18:10 20:10-20:30

Tisdagen den 1:a maj

Semifinal 2-länder: Repetition 1 Press Meet & Greet
Norge Norge
That’s How You Write A Song“,
Alexander Rybak
11:00-11:30 13:25-13:45
Rumänien Rumänien
Goodbye“, The Humans
11:40-12:10 14:10-14:30
Serbien Serbien
Nova deca“, Sanja Ilić & Balkanika
12:20-12:50 14:55-15:15
SanMarino San Marino
Who we are”,
Jessika (feat. Jenifer Brening)
13:00-13:30 15:40-16:00
Lunch
Danmark Danmark
Higher Ground“, Rasmussen
14:40-15:10 17:05-17:25
Ryssland Ryssland
I Won’t Break“, Julia Samoylova
15:20-15:50 17:50-18:10
Moldavien Moldavien
My Lucky Day“, DoReDoS
16:00-16:30 18:35-18:55
Paus
Nederländerna Nederländerna
Outlaw In ‘Em“, Waylon
17:00-17:30 19:25-19:45
Australien Australien
We Got Love”, Jessica Mauboy
17:40-18:10 20:10-20:30

Onsdagen den 2:a maj

Semifinal 2-länder: Repetition 1 Press Meet & Greet
Georgien Georgien
For You“, Iriao
11:00-11:30 13:25-13:45
Polen Polen
Light Me Up“, Gromee feat. Lukas Meijer
11:40-12:10 14:10-14:30
Malta Malta
Taboo“, Christabelle
12:20-12:50 14:55-15:15
Ungern Ungern
Viszlát nyár“, AWS
13:00-13:30 15:40-16:00
Lunch
Lettland Lettland
Funny Girl“, Laura Rizzotto
14:40-15:10 17:05-17:25
Sverige Sverige
Dance You Off”, Benjamin Ingrosso
15:20-15:50 17:50-18:10
Montenegro Montenegro
Inje“, Vanja Radovanović
16:00-16:30 18:35-18:55
Paus
Slovenien Slovenien
Hvala, ne!“, Lea Sirk
17:00-17:30 19:25-19:45
Ukraina Ukraina
Under The Ladder“, MELOVIN
17:40-18:10 20:10-20:30

Torsdagen den 3:e maj

Semifinal 1-länder: Repetition 2 Presskonferens
Azerbajdzjan Azerbajdzjan
X My Heart”, Aisel
11:00-11:20 12:05-12:25
Island Island
Our Choice”, Ari Ólafsson
11:25-11:45 12:30-12:50
Albanien Albanien
Mall“, Eugent Bushpepa
11:50-12:10 12:55-13:15
Belgien Belgien
A Matter of Time”, Sennek
12:15-12:35 13:20-13:40
Tjeckien Tjeckien
Lie to me“, Mikolas Josef
12:40-13:00 13:45-14:05
Lunch
Litauen Litauen
When We’re Old“, Ieva Zasimauskaitė
14:05-14:25 15:10-15:30
Israel Israel
TOY“, Netta
14:30-14:50 15:35-15:55
Vitryssland Vitryssland
Forever“, Alekseev
14:55-15:15 16:00-16:20
Estland Estland
La forza“, Elina Nechayeva
15:20-15:40 16:25-16:45
Bulgarien Bulgarien
Bones“, Equinox
15:45-16:05 16:50-17:10
Paus
Makedonien Makedonien
Lost And Found“, Eye Cue
16:30-16:50 17:35-17:55
Kroatien Kroatien
Crazy”, Franka
16:55-17:15 18:00-18:20
Österrike Österrike
Nobody But You”, Cesár Sampson
17:20-17:40 18:25-18:45
Grekland Grekland
Oneiro Mou“, Yianna Terzi
17:45-18:05 18:50-19:10
Finland Finland
Monsters“, Saara Aalto
18:10-18:30 19:15-19:35

Fredagen den 4:e maj

Semifinal 1-länder: Repetition 2 Presskonferens
Armenien Armenien
Qami“, Sevak Khanagyan
11:00-11:20 12:05-12:25
Schweiz Schweiz
Stones“, Zibbz
11:25-11:45 12:30-12:50
Irland Irland
Together”, Ryan O’shaughnessy
11:50-12:10 12:55-13:15
Cypern Cypern
Fuego“, Eleni Foureira
12:15-12:35 13:20-13:40
Semifinal 2-länder: Repetition 2 Presskonferens
Norge Norge
That’s How You Write A Song“,
Alexander Rybak
12:40-13:00 13:45-14:05
Lunch
Rumänien Rumänien
Goodbye“, The Humans
14:05-14:25 15:10-15:30
Serbien Serbien
Nova deca“, Sanja Ilić & Balkanika
14:30-14:50 15:35-15:55
SanMarino San Marino
Who we are”,
Jessika (feat. Jenifer Brening)
14:55-15:15 16:00-16:20
Danmark Danmark
Higher Ground“, Rasmussen
15:20-15:40 16:35-16:55
Paus
Final-länder: Repetition 1 Meet & Greet
Portugal Portugal
O Jardim”, Cláudia Pascoal
16:05-16:35 18:25:18:45
Storbritannien Storbritannien
Storm“, SuRie
16:40-17:10 19:10-19:30
Spanien Spanien
Tu canción“, Alfred & Amaia
17:15-17:45 19:55-20:15
Tyskland Tyskland
You Let Me Walk Alone“, Michael Schulte
17:50-18:20 20:40-21:00
Middag
Italien Italien
Non mi avete fatto niente“,
Ermal Meta & Fabrizio Moro
19:25-19:55 21:45-22:05
Frankrike Frankrike
Mercy“, Madame Monsieur
20:00-20:30 22:30-22:50

Lördagen den 5:e maj

Semifinal 2-länder: Repetition 2 Presskonferens
Ryssland Ryssland
I Won’t Break“, Julia Samoylova
11:00-11:20 12:05-12:25
Moldavien Moldavien
My Lucky Day“, DoReDoS
11:25-11:45 12:30-12:50
Nederländerna Nederländerna
Outlaw In ‘Em“, Waylon
11:50-12:10 12:55-13:15
Australien Australien
We Got Love”, Jessica Mauboy
12:15-12:35 13:20-13:40
Georgien Georgien
For You“, Iriao
12:40-13:00 13:45-14:05
Lunch
Polen Polen
Light Me Up“, Gromee feat. Lukas Meijer
14:05-14:25 15:10-15:30
Malta Malta
Taboo“, Christabelle
14:30-14:50 15:35-15:55
Ungern Ungern
Viszlát nyár“, AWS
14:55-15:15 16:00-16:20
Lettland Lettland
Funny Girl“, Laura Rizzotto
15:20-15:40 16:30-16:50
Paus
Sverige Sverige
Dance You Off”, Benjamin Ingrosso
16:05-16:25 17:10-17:30
Montenegro Montenegro
Inje“, Vanja Radovanović
16:30-16:50 17:35-17:55
Slovenien Slovenien
Hvala, ne!“, Lea Sirk
16:55-17:15 18:00-18:20
Ukraina Ukraina
Under The Ladder“, MELOVIN
17:20-17:40 18:25-18:45

Söndagen den 6:e maj

Final-länder: Repetition 2 Presskonferens
Portugal Portugal
O Jardim”, Cláudia Pascoal
11:00-11:20 12:05-12:25
Storbritannien Storbritannien
Storm“, SuRie
11:25-11:45 12:30-12:50
Spanien Spanien
Tu canción“, Alfred & Amaia
11:50-12:10 12:55-13:15
Tyskland Tyskland
You Let Me Walk Alone“, Michael Schulte
12:15-12:35 13:20-13:40
Frankrike Frankrike
Mercy“, Madame Monsieur
12:40-13:00 13:45-14:05
Italien Italien
Non mi avete fatto niente“,
Ermal Meta & Fabrizio Moro
13:05-13:25 14:10-14:30


Måndagen den 7:e maj
Semifinal 1 – Dress Rehearsal 1: 15:00-17:25
Semifinal 1 – Dress Rehearsal 2 – Juryshow: 21:00-23:10
Tisdagen den 8:e maj
Semifinal 1 – Dress Rehearsal 3 – Familjeshow: 15:00-17:10
Pre-show: ?
Liveshow: Eurovision Song Contest 2018 – Semifinal 1: 21:00-23:10
Presskonferens 23:30-00:10
Onsdagen den 9:e maj
Semifinal 2 – Dress Rehearsal 1: 15:00-17:25
Semifinal 2 – Dress Rehearsal 2 – Juryshow: 21:00-23:10
Torsdagen den 10:e maj
Semifinal 2 – Dress Rehearsal 3 – Familjeshow: 15:00-17:10
Pre-show: ?
Liveshow: Eurovision Song Contest 2018 – Semifinal 2: 21:00-23:10
Presskonferens 23:30-00:10
Startordningen i Finalen presenteras
Fredagen den 11:e maj
Finalen – Dress Rehearsal 1: 14:00-17:00
Finalen – Dress Rehearsal 2 – Juryshow: 21:00-00:30
Lördagen den 12:e maj
Finalen – Dress Rehearsal 3 – Familjeshow: 13:30-17:15
Pre-show: ?
Liveshow: Eurovision Song Contest 2018 – Finalen: 21:00-00:30
Presskonferens ca 01:15-01:45

(Med reservation för felaktigheter. Uppgifterna är hämtade från escxtra.com, eurovision.tv m.fl.)


                 

                 

     





Musik bloggar Blogglista.se