Malta i Eurovision Song Contest 2020

Schlagerpinglan: På denna sida samlar jag allt som rör Maltas planer inför Eurovision Song Contest 2020, inklusive länkar till allt jag skriver om landet på bloggen samt, för att sätta de nya ESC-planerna i ett sammanhang, landets tolv senaste bidrag och resultat i tävlingen: Malta

Se “Malta i Eurovision Song Contest” för landets samtliga ESC-bidrag och resultat.

De maltesiska ESC-2020-planerna i korthet:

TV-bolag: PBS Webbsida: tvm.com.mt
Bidrags-val: Artisten utses genom talangshowen X Factor Malta
Datum: Final den 8:e februari

Maltas bidrag i Eurovision Song Contest 2020:

“All Of My Love”, Destiny officiell musikvideoeurovision.tv (låttext + info)
(text & musik: Bernarda Brunovic, Borislav Milanov, Sebastian Arman, Dag Lundberg, Joacim Persson, Cesár Sampson)

Resultatet av “X Factor Malta” – Finalen, 8:e februari:

Första låten – Originallåt:
Destiny Chukunyere (Tjejer) “Save the Hero”
F.A.I.T.H. “We Are F.A.I.T.H”
Justine Shorfid (Tjejer) “Bittersweet”
Kyle Cutajar (Killar) “Rise”
Andra låten – Gästduetter:
Destiny Chukunyere & Amelia Lily “River Deep – Mountain High” (Ike and Tina Turner)
F.A.I.T.H. & Owen Leuellen “Don’t Start Now” (Dua Lipa)
Justine Shorfid & Louisa Johnson “Alone” (i-Ten)
Kyle Cutajar & Michela Pace “Shallow” (Lady Gaga and Bradley Cooper)
Tredje låten – Klassisk maltesisk låt:
F.A.I.T.H. “Viva Malta” (Freddie Portelli)
Justine Shorfid “L-Aħħar Bidwi” (Sammy Bartolo)
Destiny Chukunyere “Fejn Staħbejtli” (Ira Losco)
Fjärde låten – Bästa ögonblicket-låt:
Destiny Chukunyere “He Lives in You” (från Lejonkungen)
Justine Shorfid “All I Want” (Kodaline)

Schemat för X Factor Malta – Säsong 2:

6:e oktober 2019 Show 1 – Audition 1 (se resultat)
13:e oktober 2019 Show 2 – Audition 2 (se resultat)
20:e oktober 2019 Show 3 – Audition 3 (se resultat)
27:e oktober 2019 Show 4 – Audition 4 (se resultat)
3:e november 2019 Show 5 – Audition 5 (se resultat)
10:e november 2019 Show 6 – Bootcamp 1 (se resultat)
17:e november 2019 Show 7 – Bootcamp 2 (se resultat)
24:e november 2019 Chair Challenge 1 – Tjejerna (se resultat)
1:a december 2019 Chair Challenge 2 – Grupperna (se resultat)
8:e december 2019 Chair Challenge 3 – Killarna (se resultat)
15:e december 2019 Chair Challenge 4 – Äldre (se resultat)
22:a december 2019 Judges’ Houses 1 (se resultat)
29:e december 2019 Judges’ Houses 2 (se resultat)
12:e januari 2020 Live-show 1 (se resultat)
19:e januari 2020 Live-show 2 (se resultat)
26:e januari 2020 Live-show 3 (se resultat)
2:a februari 2020 Live-show 4 (se resultat)
8:e februari 2020 Final

X Factor Malta – Topp-12:

1:a Destiny Chukunyere (Tjejer) 1:a i Finalen
2:a Justine Shorfid (Tjejer) 2:a i Finalen
3:a FAITH (Grupper) 3:a i Finalen
4:a Kyle Cutajar (Killar) 4:a i Finalen
5:a Bloodline (Grupper) ute efter Liveshow 4
6:a Yazmin and James (Grupper) ute efter Liveshow 4
7:a Celine Agius (Äldre) ute efter Liveshow 3
8:a Karl Schembri (Killar) ute efter Liveshow 3
9:a Dav. Jr (Killar) ute efter Liveshow 2
10:a Jasmine Abela (Tjejer) ute efter Liveshow 2
11:a Paul Anthony (Äldre) ute efter Liveshow 1
12:a Edward Abdilla (Äldre) ute efter Liveshow 1

12 deltagare som klarat sig vidare från “Judges’ Houses”:

Kategorin Tjejer (mentor: Ira Losco – foto: X Factor Malta)
X Factor Malta - Tjejer

Justine Shorfid auditionbootcampchair challengejudges’ houses
Destiny Chukunyere auditionbootcampchair challengejudges’ houses
Jasmine Abela auditionbootcampchair challengejudges’ houses

Kategorin Killar (mentor: Ray Mercieca – foto: X Factor Malta)
X Factor Malta - Killar

Kyle Cutajar auditionbootcampchair challengejudges’ houses
Karl Schembri auditionbootcampchair challengejudges’ houses
Dav. Jr auditionbootcampchair challengejudges’ houses

Kategorin Äldre (mentor: Alexandra Alden – foto: X Factor Malta)
X Factor Malta - Äldre

Edward Abdilla auditionbootcampchair challengejudges’ houses
Paul Anthony auditionbootcampchair challengejudges’ houses
Celine Agius auditionbootcampchair challengejudges’ houses

Kategorin Grupper (mentor: Howard Keith – foto: X Factor Malta)
Malta X Factor - Grupper

FAITH (Five Are In The House) bootcampchair challengejudges’ houses
(Chanelle & Demi & Ema & Megan + Maya Sesay från 6Teen)
Yazmin and James auditionauditionbootcampchair challengejudges’ houses
(Yasmin Helledie & James Mifsud)
Bloodline auditionauditionbootcampchair challengejudges’ houses
(Julia Balzan & Samira Cauchi)

24 deltagare som klarat sig vidare från “The Chair Challenge”:

Kategorin Tjejer (mentor: Ira Losco)
Marija Bellia auditionbootcampchair challenge
Karin Duff auditionbootcampchair challenge
Jasmine Abela auditionbootcampchair challenge
Destiny Chukunyere auditionbootcampchair challenge
Justine Shorfid auditionbootcampchair challenge
Gail Attard auditionbootcampchair challenge
Kategorin Killar (mentor: Ray Mercieca)
Matt Blxck auditionbootcampchair challenge
Jurgen Volkov auditionbootcampchair challenge
Dav. Jr auditionbootcampchair challenge
Karl Schembri auditionbootcampchair challenge
Giovanni auditionbootcampchair challenge
Kyle Cutajar auditionbootcampchair challenge
Kategorin Äldre (mentor: Alexandra Alden)
Kersten Graham auditionbootcampchair challenge
Paul Anthony auditionbootcampchair challenge
Chantal Catania auditionbootcampchair challenge
Celine Agius auditionbootcampchair challenge
Edward Abdilla auditionbootcampchair challenge
Jozi auditionbootcampchair challenge
Kategorin Grupper (mentor: Howard Keith Debono)
Sweet Chaos bootcampchair challenge
(Shannon & Cora & Ludivine & Louanne)
Chord auditionauditionauditionchair challenge
(Miriana Conte & Luana Gatt & Rhiannon Micallef)
Reign bootcampchair challenge
(Rebecca Mifsud & Brenda Debattista & Chrissy Warrington)
Yazmin and James auditionauditionbootcampchair challenge
(Yasmin Helledie & James Mifsud)
No Name Group bootcampchair challenge
(Chanelle & Demi & Ema & Megan)
Bloodline auditionauditionbootcampchair challenge
(Julia Balzan & Samira Cauchi)

Så här väljer Malta ut sitt ESC 2020-bidrag:

TV-bolaget PBS har bekräftat att Malta kommer att delta i Eurovision Song Contest 2020.
Inför ESC 2019 slopades den traditionella, nationella uttagningen Malta Eurovision Song Contest och talangshowen X Factor Malta fick i stället utse landets ESC 2019-representant.
Första avsnittet av X Factor Malta – säsong 2 sänds den 6:e oktober.
Finalen, där Maltas ESC 2020-representant ska utses, avgörs den 8:e februari.
Om även ESC-bidraget väljs ut i finalen är ännu oklart men låtar tas i alla fall emot till den 18:e januari, vilket ni kan läsa mer om här.

X Factor Malta – Säsong 2 – i korthet:

“X Factor Malta – Säsong 2” kan ses på Television Malta (TVM) söndagar kl. 20:50 med start den 6:e oktober 2019.
Se min “X Factor Malta”-sida för att se vad som hände förra säsongen.
Om det blir som förra säsongen så inleds det hela med ett antal förinspelade shower i form av auditioner, bootcamp, chair challenge och judges’ houses innan ett fåtal talanger (12 st förra året) får vara med i live-showerna.
Inledningsvis så är det domarna Howard Keith Debono, Ray Mercieca, Alexandra Alden och Ira Losco som bedömer talangerna, senare får även tittarna vara med i omröstningen.
Programledare är, även denna säsong, Ben Camille.
Snabbfakta: Maltas deltagande i Eurovision Song Contest:
debutår: 1971 – deltagit 32 gånger – vunnit 0 gånger
Maltas ESC-bidrag och resultat sedan
två-semifinals-systemet infördes 2008:
2019: Chameleon“, Michela (X Factor Malta) 14:e i finalen
2018: Taboo“, Christabelle (MESC 2018) 13:e i semi 2
2017: Breathlessly“, Claudia Faniello (MESC 2017) 16:e i semi 2
2016: Walk On Water“, Ira Losco (MESC 2016) 12:a i finalen
2015: Warrior“, Amber (MESC 2015) 11:a i semi 2
2014: Coming Home“, Firelight (MESC 2014) 23:a i finalen
2013: Tomorrow“, Gianluca (MESC 2013) 8:a i finalen
2012: This Is The Night“, Kurt Calleja (MESC 2012) 21:a i finalen
2011: One Life“, Glen Vella (Malta Eurosong 2011) 11:a i semi 1
2010: My Dream“, Thea Garrett (The GO Malta Eurosong 2010) 12:a semi 1
2009: What If We“, Chiara (GO Malta EuroSong 2009) 22:a i finalen
2008: Vodka“, Morena (Malta Song for Europe 2008) 14:e semi 2
Malta

Nyheter ang. Maltas ESC-2020-deltagande:

2020-03-09: Maltas Eurovision-bidrag 2020
2020-02-09: Destiny vann “X Factor Malta” (Säsong 2)
2020-02-08: Inför “X Factor Malta”-finalen
2020-02-02: “X Factor Malta – Säsong 2” – Liveshow 4
2020-01-26: “X Factor Malta – Säsong 2” – Liveshow 3
2020-01-12: “X Factor Malta – Säsong 2” – Liveshow 2
2020-01-12: “X Factor Malta – Säsong 2” – Liveshow 1
2020-01-08: Låtar till X Factor Malta-finalen sökes
2019-12-30: X Factor Malta – 12 artister kvar
2019-12-29: “X Factor Malta – Säsong 2” – Judges’ Houses 2
2019-12-22: “X Factor Malta – Säsong 2” – Judges’ Houses 1
2019-12-16: X Factor Malta – 24 artister kvar
2019-12-15: “X Factor Malta – Säsong 2” – Chair Challenge 4
2019-12-08: “X Factor Malta – Säsong 2” – Chair Challenge 3
2019-12-01: “X Factor Malta – Säsong 2” – Chair Challenge 2
2019-11-24: “X Factor Malta – Säsong 2” – Chair Challenge 1
2019-11-24: X Factor Malta – 49 artister kvar
2019-11-17: “X Factor Malta – Säsong 2” – Bootcamp 2
2019-11-10: “X Factor Malta – Säsong 2” – Bootcamp 1
2019-11-03: “X Factor Malta – Säsong 2” – Show 5
2019-10-27: “X Factor Malta – Säsong 2” – Show 4
2019-10-20: “X Factor Malta – Säsong 2” – Show 3
2019-10-13: “X Factor Malta – Säsong 2” – Show 2
2019-10-11: X Factor Malta utser Maltas representant
2019-10-07: “X Factor Malta – Säsong 2” – Show 1
2019-09-26: Eurovision 2020: Malta bekräftar deltagande
2019-06-24: X Factor Malta – Säsong 2: Programledaren och domarna bekräftade
Se även: Maltas samtliga ESC-bidrag

(Med reservation för felaktigheter/ändring av datum och regler. Statistiken kommer från eurovision.tv medan 2020-uppgifterna är hämtade från diverse eurovision-sidor på nätet och uppdateras kontinuerligt.)


                 

                 

     





Musik bloggar Blogglista.se