Moldavien i Eurovision Song Contest 2014

Schlagerpinglan: På denna sida samlar jag allt som rör Moldaviens planer inför Eurovision Song Contest 2014, inklusive länkar till allt jag skriver om landet på bloggen samt, för att sätta de nya ESC-planerna i ett sammanhang, landets fem senaste bidrag och resultat i tävlingen: moldavien

De moldaviska ESC-2014-planerna i korthet:

TV-bolag: TRM Webbsida: trm.md
Bidrags-val: “O melodie pentru Europa”: 2 semifinaler, 1 final och 24 bidrag
Datum: Final den 15:e mars
♥ Moldavien tävlar i den (andra halvan av den) första semifinalen av ESC 2014, den 6:e maj


Officiell video: “Wild soul“, Cristina Scarlat (vinnaren av “O melodie pentru Europa 2014”)

Så här väljer Moldavien ut sitt ESC 2014-bidrag:

Moldaviens ESC-bidrag väljs ut genom en nationell uttagning med två semifinaler och en final den 15:e mars.
De tävande bidragen kommer att väljas ut genom att först 60 artister (som skickat in sina bidrag till TRM före deadline den 23:e januari) väljs ut och av dem bjuds 40 artister in till en audition den 1:a februari där de 24 bästa tar sig vidare. (Det visade sig senare att alla de 60 fick komma på auditionen.)

Schemat för Moldaviens nationella ESC-uttagning 2014:

23:e januari Deadline att skicka in bidrag
1:a februari Audition 40 60 utvalda bidrag → 24 semifinalister
11:e mars Semifinal 1 12 bidrag → 8 finalister
13:e mars Semifinal 2 12 bidrag → 8 finalister
15:e mars Final 16 finalister → 1 vinnare

Resultatet av finalen, 15:e mars:

Teleröster Juryröster Summa
1. Wild Soul“, Cristina Scarlat 8 305 = 10 p. 122 = 12 p. 22 p.
2. Perfect Day“, Boris Covali 11 978 = 12 p. 111 = 8 p. 20 p.
3. Frozen“, Lucia S. 3 048 = 7 p. 114 = 10 p. 17 p.
4. Dragostea divină“, Ana Cernicova 1 220 = 5 p. 61 = 6 p. 11 p.
5. Energy“, Doinița Gherman 1 622 = 6 p. 47 = 3 p. 9 p.
6. Never Stop No“, FLUX LIGHT 850 = 1 p. 62 = 7 p. 8 p.
6. Follow Your Dreams“, Mikaella 3 768 = 8 p. 34 = 0 p. 8 p.
8. Urme de iubiri“, Aurel Chirtoacă 162 = 0 p. 59 = 5 p. 5 p.
9. Hallelujah“, Diana Brescan 636 = 0 p. 57 = 4 p. 4 p.
9. Your Recovery“, Curly 950 = 2 p. 39 = 2 p. 4 p.
9. The Way I Do“, Felicia Dunaf 1 197 = 4 p. 36 = 0 p. 4 p.
12. I’m Yours“, Tatiana Heghea 1 192 = 3 p. 7 = 0 p. 3 p.
13. Fragmente“, Paralela 47 307 = 0 p. 39 = 1 p. 1 p.
14. One and All“, Diana Staver 459 = 0 p. 0 = 0 p. 0 p.
14. Vis“, Margarita Ciorici & Metafora 433 = 0 p. 35 = 0 p. 0 p.
14. Forever“, Edict 157 = 0 p. 35 = 0 p. 0 p.

Resultatet av den andra semifinalen, 13:e mars:

Till final (50/50 jury/teleröster): Teleröster Juryröster Summa
1. Wild Soul“, Cristina Scarlat 554 = 10 p. 102 = 10 p. 20 p.
2. Follow your dreams“, Mikaella 2 126 = 12 p. 73 = 6 p. 18 p.
3. Your Recovery“, Curly 497 = 8 p. 79 = 8 p. 16 p.
3. Frozen“, Lucia S 243 = 4 p. 103 = 12 p. 16 p.
5. Forever“, Edict 250 = 5 p. 47 = 3 p. 8 p.
6. One and all“, Diana Staver 493 = 7 p. 9 = 0 p. 7 p.
6. Urme de iubiri“, Aurel Chirtoacă 120 = 0 p. 75 = 7 p. 7 p.
Till final (efter en andra telefonomröstning):
8. Vis“, Margarita Ciorici & Metafora 428 = 6 p. 43 = 1 p. 7 p.
Ute ur tävlingen:
9. Queen of the dancefloor“, Dana Markitan 134 = 1 p. 53 = 5 p. 6 p.
9. You believed in me“, Glam Girls 141 = 2 p. 49 = 4 p. 6 p.
11. Happy tomorrow“, Anna Gulko 169 = 3 p. 45 = 2 p. 5 p.
12. Solar wind“, Lana Lights 41 = 0 p. 24 = 0 p. 0 p.

Resultatet av den första semifinalen, 11:e mars:

Till final (50/50 jury/teleröster): Teleröster Juryröster Summa
1. Perfect day“, Boris Covali 1 170 = 12 p. 98 = 12 p. 24 p.
2. Dragostea divină“, Ana Cernicova 596 = 7 p. 80 = 8 p. 15 p.
3. Hallelujah“, Diana Brescan 235 = 4 p. 98 = 10 p. 14 p.
4. Never stop no“, FLUX LIGHT 375 = 5 p. 74 = 7 p. 12 p.
4. The way I do“, Felicia Dunaf 495 = 6 p. 71 = 6 p. 12 p.
4. Energy“, Doiniţa Gherman 869 = 8 p. 54 = 4 p. 12 p.
7. I`m yours“, Tatiana Heghea 1 046 = 10 p. 21 = 0 p. 10 p.
Till final (efter en andra telefonomröstning):
8. Fragmente“, Paralela 47 123 = 1 p. 60 = 5 p. 6 p.
Ute ur tävlingen:
9. Freedom“, Vlad Ray 167 = 3 p. 40 = 2 p. 5 p.
10. Ascultă-mă tăcere“, Alina Sorochina 105 = 0 p. 50 = 3 p. 3 p.
10. Turn the tide“, Carolina Gorun 139 = 2 p. 33 = 1 p. 3 p.
12. Without you“, Rodica Olişevschi 56 = 0 p. 23 = 0 p. 0 p.

De 24 semifinalbidragen:

Hallelujah“, Diana Brescan
(t&m: Eugen Doibani, Radmila Popovici – arr: Eugen Doibani)
Vis” (Dream), Margarita Ciorici & Metafora (Metaphor)
(t&m: Gorbos Alexandru, Demici Vica – arr: Gorbos Alexandru)
Fragmente” (Scraps), Paralela 47
(t&m: PARALELA 47, Alecu Matrăguna – arr: PARALELA 47)
Turn the tide“, Carolina Gorun
(t&m: Laurevce Bridge, Stephan Rudden, Andreas Anastasiou – arr: Mathias Kallenbrger, Andreas Berlin)
Frozen“, Lucia S
(t&m: V. Catană, G. Corceag – arr: V. Catană)
Your Recovery“, Curly
(t&m: Grigore Chirsanov, Luca Inga – arr: Grigore Cirsanov)
Dragostea divină” (Divine Love), Ana Cernicova
(t&m: Cernicova Ana – arr: Cernicova Ana)
Without you“, Rodica Olişevschi
(t&m: Rodica Olişevschi – arr: Rodica Olişevschi)
Ascultă-mă tăcere” (Listen, silence), Alina Sorochina
(t&m: M. Stircea, R. Paraschiv – arr: M. Stîrcea)
One and all“, Diana Staver
(t&m: Raay, Hannah Maueini, Charlie Masou – arr: Raay)
Freedom“, Vlad Ray
(t&m: Bobotrîn Vladislav – arr: Bobotrîn Vladislav)
Follow your dreams“, Mikaella
(t&m: Bobotrîn Vladislav – arr: Bobotrîn Vladislav)
Solar wind“, Lana Lights
(t&m: Serghei Forman, Ana Colesnicov – arr: Serghei Forman)
Urme de iubiri” (Traces of love), Aurel Chirtoacă
(t&m: Chirtoacă Aurel, Viorica Nagacevschii – arr: Sandu Gorgos)
Forever“, Edict
(t&m: Valeriu Cataraga, Sonyat Cioceacova – arr: Sandu Gorgos)
Wild Soul“, Cristina Scarlat
(t&m&arr: ?)
Energy“, Doiniţa Gherman
(t&m: Doiniţa Gherman, Vadim Luchin, Gondiu Cătălin – arr: Doiniţa Gherman, Vadim Luchin, R. Agaev)
Never stop no“, FLUX LIGHT
(t&m: Alexandru Buhnă – arr: Alexandru Buhnă)
The way I do“, Felicia Dunaf
(t&m: Eugen Doibani – arr: Eugen Doibani)
Happy tomorrow“, Anna Gulko
(t&m: Anna Gulco – arr: Anna Gulco)
Queen of the dancefloor“, Dana Markitan
(t&m: Nicola Radunovic, Dejan Nikodijevic – arr: Nicola Radunovic, Dejan Nikodijevic)
I`m yours“, Tatiana Heghea
(t&m: David Daieres – arr: Andrei Tostogan)
Flying“, Boris Covali
(t&m: Michael James Down, Jonas Gladnikoff, Primoz Poglajen, Dimitri Stassos – arr: Michael James Down)

Perfect day“, Boris Covali
(t&m: Brandon Stone)
You believed in me“, Glam Girls
(t&m: Niklas Peterson, Bridget Benenate, Mikael Albertsson, Andreas Anastasiou – arr: Mark Oselski)

De 40 bidrag som valts ut till autidionen den 1:a februari:

“Give me a smile” Anastasia Ursu “Ascultă-mă tăcere”, Alina Sorochina
“Happy tomarrou”, Anna Gulko “Hallelujah”, Brescan Diana
“I want to fly”, Cadence of Heart “Dragostea divină”, Cernicova Ana
“Urme de iubiri”, Chirtoacă Aurel “Flyng”, Covali Boris
“Perfect day”, Covali Boris “Wild Soul”, Cristina Scarlat
“Your Recovery”, Curly “Queen of the dancefloor”, Dana Markitan
“I want your love”, Dana Markitan “One and all”, Diana Staver
“Its all about a boy”, Diana Staver “Energy”, Doinița Gherman
“Forever”, EDICT “Azi, aici, acum”, ELIT MS
“The Breakthrough”, Esperanza “The Way I Do”, Felicia Dunaf
“Taking Care of a Broken Heart”, Felicia Dunaf “Never stop no”, FLUX LIGHT
“You believed in me”, Glam Girls “Turn the tide”, Gorun Carolina
“The rythm of the jazz”, Jenea Latișev “Listen My Dear”, Katy Rain
“A New Beginning”, Ksenya Nikora “A Letter To My Freind”, Ksenya Nikora
“Solar wind”, Lana Lights “Frozen”, Lucia S
“Viață-n culoare”, Malaru Eduard “Vis”, Margarita Ciorici
“Follow your dreams”, Mikaella “Take a look at me now”, Nicolletta
“Without you”, Olișevschi Rodica “Fragmente”, PARALELA 47
“Te-am așteptat”, Pașa Valeria “Is This the Way”, Ray Gligor
“Reasons to love you”, Sandina “I’m yours”, Tatiana Heghea
Moldavien

Blogg-poster på Schlagerpinglan.se om Moldavien 2014:

2014-03-15 Moldaviens Eurovision-bidrag 2014
2014-03-14 Resultatet av andra semifinalen
2014-03-12 Resultatet av första semifinalen
2014-02-05 Lyssna på de 24 semifinalisterna
2014-01-28 Lyssna på de 40 utvalda bidragen
2013-12-26 Moldavien 2014: Final den 15:e mars
2013-11-22 Moldavien bekräftar deltagande

Moldaviens fem senaste bidrag och resultat i Eurovision Song Contest:

2013: O Mie“, Aliona Moon 11:a i finalen
2012: Lăutar“, Pasha Parfeny 11:a i finalen
2011: So Lucky“, Zdob și Zdub 12:a i finalen
2010: Run Away“, Sunstroke Project & Olia Tira 22:a i finalen
2009: Hora Din Moldova“, Nelly Ciobanu 14:e i finalen

(Med reservation för felaktigheter/ändring av datum och regler. Statistiken kommer från eurovision.tv medan 2014-uppgifterna är hämtade från diverse eurovision-sidor på nätet och uppdateras kontinuerligt.)


                 

                 

     





Musik bloggar Blogglista.se